marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

czwartek, 29 września 2022

METROPOLITALNY ZWIĄZEK KOMUNIKACYJNY ZATOKI GDAŃSKIEJ

 

 

 


Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej (MZKZG) – jest to związek 14 miast i gmin, leżących nad Zatoką Gdańską i w jej pobliżu, powołany 16 marca 2006 przez przedstawicieli samorządów, a zarejestrowany w dniu 5 czerwca 2007 przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W skład MZKZG wchodzą następujące miasta:

    Gdańsk
    Gdynia
    Pruszcz Gdański
    Reda
    Rumia
    Sopot
    Wejherowo

oraz gminy:

    Kolbudy
    Kosakowo
    Luzino
    Pruszcz Gdański
    Wejherowo
    Żukowo
    Szemud - od stycznia 2013.


CELE I ZADANIA:

Celem działalności Związku jest możliwie jak najszybsze wprowadzenie wspólnych biletów, 24-godzinnych i miesięcznych. Deklaratywnym celem jest utworzenie metropolii – aglomeracji Trójmiejskiej bądź Gdańskiej.

Zadaniem MZKZG jest wspólne kształtowanie polityki komunikacyjnej oraz zarządzanie lokalnym transportem zbiorowym na terenie gmin – członków MZKZG. MZKZG realizuje zadania w szczególności poprzez:
W pierwszym etapie funkcjonowania

    prowadzenie, uchwalenie cen i rozliczenie przychodów z biletów aglomeracyjnych;
    badanie rynku usług lokalnego transportu zbiorowego;
    programowanie rozwoju lokalnego transportu zbiorowego;
    planowanie oferty lokalnego transportu zbiorowego;
    stosowanie zintegrowanego systemu pobierania opłat;
    przygotowanie szczegółowego projektu docelowego.

W kolejnych etapach funkcjonowania


    uchwalanie taryf i przepisów porządkowych;
    dystrybucję i kontrolę biletów;
    promocję usług;
    zatrudnianie przewoźników;
    nadzór, regulację i kontrolę ruchu;
    utrzymywanie przystanków, pętli i węzłów integracyjnych;
    określenie poziomu dotacji do działalności Związku.

Dla realizacji zadań MZKZG może tworzyć własne jednostki organizacyjne, przystępować do podmiotów już istniejących, zawierać umowy z innymi podmiotami, współpracować ze związkami międzygminnymi, organizacjami gospodarczymi oraz społecznymi.


Przewoźnicy

Odpowiedni rodzaj biletu wydawanego przez MZKZG obowiązuje u wszystkich lub niektórych z niżej wymienionych organizatorów komunikacji:

    ZTM w Gdańsku
    ZKM w Gdyni
        warto podkreślić, że bilety okresowe tego przewoźnika nie obowiązują na jego liniach specjalnych (zaczynających swą nazwę od 4A, 4F i 4T). Ale obowiązują w takowych bilety okresowego MZKZG z wyjątkiem KOLEJ+MZK Wejherowo i KOLEJ+ZTM w Gdańsku. Ten ostatni jednak obowiązuje na linii 4A (dawnej 510), gdyż ZKM uzgodnił to z ZTM.
    MZK Wejherowo
    Szybka Kolej Miejska w Trójmieście - na odcinku wyznaczonym przez stacje: Luzino k. Wejherowa i Cieplewo k. Pruszcza, a także w gminie Żukowo: Borkowo (dotyczy trasy z i do Kartuz) i Babi Dół (dotyczy trasy z i do Kościerzyny). Nie obowiązują bilety metropolitalne komunalne, lecz kolejowo-komunalne.
    Bilety MZKZG początkowo nie obowiązywały na trasie Gdańsk Wrzeszcz - Gdynia Główna przez Gdańsk Osowa (linia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej), jednak
    od 1 stycznia 2016 r. objęły tę trasę na mocy nowego porozumienia (jego skutkiem była m.in. podwyżka cen biletów kolejowo-komunalnych i wprowadzenie biletu łączonego).
    Przewozy Regionalne – warto nadmienić, że w przeciwieństwie do wyżej wymiennych, ten przewoźnik nie jest członkiem MZKZG. Jednak akceptuje odpowiednie rodzaje biletów MZKZG w tych samych granicach co trójmiejska SKM oraz na odcinku wyznaczonym przez stacje: Babi Dół i Reda Rekowo. Na co dzień jeżdżą tędy szynobusy. PR nie akceptują biletów MZKZG w pociągach interREGIO.

źródło:Wikipedia

 



 


 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz