marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

niedziela, 18 września 2022

GMINA DZIADKOWICE

 

 

 

 

MAPA GMINY DZIADKOWICE:

https://dziadkowice.e-mapa.net/

 

Dziadkowice – gmina wiejska w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim. W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa białostockiego.

Siedziba gminy to Dziadkowice.

Gmina Dziadkowice położona jest w południowej części województwa podlaskiego w powiecie siemiatyckim. Zajmuje powierzchnie 115,71 km2. Gmina składa się z 21 sołectw, które zamieszkuje 2916 osób. Gęstość zaludnienia wynosi 25,20 osoby/km2.

Gmina Dziadkowice graniczy z następującymi gminami: Milejczyce, Nurzec Stacja, Siemiatycze, Grodzisk, Brańsk, Boćki.

Typowo rolniczy charakter gminy oraz duży obszar kompleksów leśnych gwarantują spokojny odpoczynek wśród nieskażonego przemysłem środowiska. Tutejsze lasy obfitują w runo leśne, zwierzynę łowną i ptactwo rzadko gdzie indziej spotykane. Miłośnicy przyrody i amatorzy bezkrwawych łowów napotkają tu siedliska ptactwa (bocian czarny, słonka, bekas derkacz cietrzew, czapla, a nawet orzeł bielik i sokół wędrowny) oraz zwierzyny (borsuk, łoś, jeleń, wydra, kuna leśna i gronostaj), a także ciekawe okazy roślin. Zwolennicy grzybobrania odnajdą w tutejszych lasach wiele gatunków cenionych grzybów. Wizyta w naszej gminie może być też okazją do spotkania przedstawicieli ginących zawodów, takich jak kowalstwo, koronkarstwo, tkactwo, czy wikliniarstwo oraz zapoznania się z historią tych okolic - nie brakuje tu unikalnych zabytków, odnaleźć można ślady dawnego osadnictwa kurhany. Niewątpliwie walorem jest też dostępność komunikacyjna gminy i stosunkowo niewielka odległość od większych ośrodków miejskich: z Dziadkowic do Białegostoku jest zaledwie 80 km, 180 km do Lublina i 160 km do Warszawy. Dogodne położenie gminy przy trasie nr 19 Rzeszów-Lublin-Białystok w pasie przygranicznym około 75 km od przejścia granicznego w Terespolu i około 40 km od przejścia w Połowcach.


BAZA TURYSTYCZNA:

        
   > Stajnia i Pensjonat Żurobice
    Żurobice 58
    17-306 Dziadkowice
    tel: 693 890 209
    https://pl-pl.facebook.com/STAJNIA.ZUROBICE/
     
   > Kazimierzówka
    Lipiny 19
    17-306 Dziadkowice
    tel: 509 450 806, 606 622 098
    www.kazimierzowka.agro.pl



WARTE ZAINTERESOWANIA:


zbiornik wodny w Lipinach - idealne miejsce na odpoczynek podczas wycieczek rowerowych. Dostęp do dużej altany i miejsce na ognisko niewątpliwie umilą pobyt nad wodą.


Zespół Kalina - Najstarszy Zespól Ludowy na terenie gminy Dziadkowice. Został założony w 1987r. w Żurobicach. W repertuarze zespołu dominują własne utwory z domieszką dobrze wszystkim znanych przyśpiewek ludowych.


Zabytkowy Zespół Dworski w Dolubowie -  Początki majątku Dolubowa sięgają połowy XV wieku. Obecny dwór powstał w 1912r. a wzniósł go Stanisław Jakub Łowicki. Co ciekawe, stawy które zostały do dziś powstały już w połowie XVIw. Nasadzenia parkowe są z XIXw. Ostatni właściciele Dolubowa zginęli w Katyniu. W 1998 roku majątek odkupili od gminy spadkobiercy Stanisława Jakuba Łowickiego. W chwili obecnej dwór znajduje się w posiadaniu prywatnego właściciela.


Zespól Polne Maki Został utworzony w 2015 r. przy Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich w Dolubowie. Repertuar zespołu stanowią tradycyjne piosenki i przyśpiewki ludowe Charakterystyczne dla naszego regionu.


cerkiew w Żurobicach - Zabytkowa cerkiew greko-kat., obecnie nieprawosławna parafialna p.w. św. Michała. Cerkiew drewniana, zrębowa, przeniesiona na obecne miejsce w 1805 r. Była ona pierwotnie usytuowana na południe od zabudowań wsi. W 1953 r. rozbudowana o wieżę. Wewnątrz ikony barokowe i klasycystyczne. Obiekt został wpisany do  rejestru zabytków w roku.


Kapliczka W Jasienówce - Zbudowana w stylu neobarokowym w I połowie XIX w. Fundatorami kapliczki byli Państwo Piotr i Maria Milkowscy. Umieszczone w niej rzeźby Matki Bożej oraz św. Antoniego przewiezione zostały przez nich z pielgrzymki na Jasną Górę.


Stajnia W Żurobicach - Wyposażona jest W krytą ujeżdżalnię oraz komplet przeszkód. W stajni prócz koni do dyspozycji gości są także kuce. W ofercie znajdują się między innymi: zajęcia z jazdy z instruktorem dla początkujących i zaawansowanych, wyjazdy w teren, układanie koni, hipoterapia.Odwiedzający mają możliwość zakwaterowania znajdującym się przy stajni pensjonacie.


Kościół p.w. św. Trójcy w Dziadkowicach - Obecny kościół w stylu odrodzenia został zbudowany z cegły i kamienia w 1802 roku, kosztem miejscowej szlachty i byłego proboszcza Dziadkowickiego ks. Wojciecha Jabłońskiego. W czasie I wojny światowej w 1915 roku świątynia została zburzona (ściana frontowa aż do okien). Po odzyskaniu niepodległości zniszczony kościół został zwrócony katolikom w 1919 roku.



Kościół W Dolubowie p.w. św. Piotra i Pawła - Kościół w stylu neogotyckim, został wzniesiony w latach 1901-1904. dzięki staraniom miejscowego dziedzica, komisarza powiatu bielskiego Ludwika Kajetana Pieńkowskiego i jego małżonki Wiktorii Władyczańskiej a także ks. Wincentego Gabszewicza. Ołtarz główny, ambona i chrzcielnica zostały wykonane w roku 1910. W ogrodzie parafialnym stoi murowana plebania zbudowana w latach 1975-1976.


Kościół w Osmoli p. w. Matki Boskiej Bolesnej - Kościół murowany, zbudowany w latach 1923-1929 na planie krzyża łacińskiego. Poświęcony w 1931 r. Podczas wojny zostały poważnie uszkodzone wieża i dach świątyni. Brama murowana zbudowana w 1930 r.

źródło: materiał własny Urzędu Gminy w Dziadkowicach

 


 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz