marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

wtorek, 9 sierpnia 2022

GMINA BIERAWA

 
 

 

 

 
FILMY PROMOCYJNE:

https://www.youtube.com/watch?v=4vPIt70tKu8

https://www.youtube.com/watch?v=4HfCO3QgsHQ

 
 
 

"GŁOS BIERAWY"
- Biuletyn wydawany przez Gminę 3 razy w roku - 

https://bierawa.pl/943/glos-bierawy.html

 

 
Wirtualny spacer po Gminie Bierawa i Gminie partnerskiej Markvartovice: 

http://www.wirtualnabierawa.pl/

 

Bierawa – gmina położona jest w południowo-wschodniej części powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego w województwie opolskim. Siedzibą gminy jest wieś Bierawa.

Sołectwa gminy Bierawa:

    - Bierawa

    - Brzeźce

    - Dziergowice

    - Goszyce

    - Grabówka

    - Korzonek

    - Kotlarnia

    - Lubieszów

    - Ortowice

    - Solarnia

    - Stara Kuźnia

    - Stare Koźle

 

Gmina Bierawa powstała w 1973 r. z połączenia gromadzkich rad narodowych w Bierawie, Kotlarni i Dziergowicach. 63% obszaru gminy stanowią lasy, a 37% - tereny gospodarstw
i zakładów pracy.

Malownicza gmina w południowo-wschodniej części województwa opolskiego, granicząca z województwem śląskim. W jej skład wchodzi 12 sołectw, które tworzą powierzchnię bliską 120 km2, z czego aż 60% to lasy i obszary zalesione. Gmina ma charakter przemysłowo-rolniczy z uwagi na swoje położenie w strefie oddziaływania gospodarczego, społecznego i kulturowego powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego oraz aglomeracji opolskiej. Rozwinięta baza dydaktyczna, szeroka oferta usług kulturowych, opieka zdrowotna, baza rekreacyjna (lasy, akweny, ścieżki rowerowe), koncentracja działalności produkcyjnej i handlowej oraz szeroka oferta terenów inwestycyjnych sprawia, że Gmina Bierawa staje się atrakcyjna zarówno dla jej obecnych, jak i nowych mieszkańców, oraz potencjalnych inwestorów. Na wiejski typ krajobrazu gminy składają się pojedyncze domy mieszkalne, zagrody z budynkami gospodarczymi, pojedyncze kościoły i kapliczki oraz tereny zieleni. Gmina liczy obecnie 7400 mieszkańców. Siedzibą władz gminy jest Bierawa, która stanowi ośrodek administracyjny.

 

ZARYS HISTORYCZNY:

Po drugiej wojnie światowej teren dzisiejszej gminy Bierawa był poważnie zniszczony, wiele wsi było spalonych, szczególnie dramatycznie przedstawiała się sytuacja w Kotlarni, Starej Kuźni i Ortowicach, wsie były wyludnione. Zaczęła wtedy napływać ludność z centralnej Polski oraz z za naszej wschodniej granicy.

Od 1945 roku Bierawa wchodziła w skład województwa Śląsko - Dąbrowskiego. Została powołana przez generała Aleksandra Zawadzkiego rozporządzeniem z dnia 27 listopada 1945r. "O podziale powiatu kozielskiego w woj. śląsko-dąbrowskim na gminy wiejskie i gromady- § pkt. 2. " Na siedzibę gminy wyznaczono wieś Bierawę. W skład Gminy weszły gromady: Bierawa, Dziergowice, Goszyce, Grabówka, Kotlarnia, Lubieszów, Ortowice, Stara Kuźnia.

W 1961r. Gmina powiększyła się o miejscowość Brzeźce i Stare Koźle, należące dotąd do Gminy Kłodnica - na mocy uchwały nr V/22/61 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu z dnia 20.09.1961r., a zatwierdzone uchwałą Rady Ministrów nr 406/61 z dnia 13.10.1961r. W obecnym kształcie administracyjnym Gmina Bierawa istnieje od 1973 r., kiedy to po przeprowadzonej reformie administracyjnej Kraju likwidacji uległy Gromady. Wówczas to w Powiecie Kozielskim utworzono Gminę Bierawa w wyniku połączenia Gromadzkich Rad Narodowych w Bierawie, Dziergowicach i Kotlarni.

Z wcześniejszych wydarzeń warto odnotować II powstanie śląskie na ziemi bierawskiej. Na terenie Bierawy, Starego Koźla i Starej Kuźni powstańcy utworzyli polskie zarządy gminne. Po stłumieniu powstania, mimo potężnego terroru jaki wprowadzili Niemcy rozwijało się polskie życie. W 1924 r. w Bierawie, Dziergowicach i Starym Koźlu powołano terenowe oddziały Związku Polaków w Niemczech. W tym czasie również dzięki staraniom kozielskich działaczy utworzono 3 polskie biblioteki w tym jedną w Dziergowicach. Tam też działał popularny wśród Polaków chór "Jutrzenka".


WARTO ZOBACZYĆ:

> Kaplica Świętej Marii Magdaleny w Goszycach

> Kościół Parafialny p.w. Św.Anny w Dziergowicach

> Kościół Parafialny p.w. Św.Trójcy w Bierawie

> Kościół Parafialny w Kotlarni

> Zabytkowa kapliczka  w Lubieszowie

> Kostnica w Dziergowicach

> Krzyż oraz kaplica w Brzeźcach

> Kościół parafialny p.w. św. Jana Nepomucena w Starym Koźlu

> Kapliczka w Starej Kuźni

> Kapliczka w Starym Koźlu

źródło: www.bierawa.pl

 


 



 

 

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz