marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

wtorek, 2 sierpnia 2022

GGMINA ZBÓJNO

 

 

 


WIRTUALNY SPACER:

https://zwiedzajkraj.pl/gminazbojno


Zbójno (do 1941 gmina Sokołowo) – gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie golubsko-dobrzyńskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie włocławskim.

Gmina Zbójno jest typowo rolniczą. W 16 sołectwach na obszarze 8,4 tys. ha zamieszkują producenci płodów rolnych, a grunty rolne są własnością indywidualną. Produkcja rolnicza obejmuje głównie zboże, mięso, buraki cukrowe i mleko.

W gminie nie ma zakładów przemysłowych, natomiast wysokie wskaźniki produkcyjne sprzyjają rozwijaniu zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego i taką ofertę gospodarze gminy kierują do potencjalnych inwestorów. Na terenie gminy, liczącej 4,7 tys. mieszkańców, funkcjonuje bank spółdzielczy, Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska", szkoły podstawowe, przedszkola, biblioteka, ośrodki zdrowia, remizy strażackie, lecznica zwierząt. Walory krajobrazowe i bogactwo środowiska przyrodniczego stanowią o atrakcyjności turystycznej gminy. Centralna i wschodnia część położona jest w obrębie Obszaru Chronionego Krajobrazu "Drumliny Zbójeńskie". Obiektem ochrony są unikalne formy morfologiczne, zwane drumlinami, dominujące elementy krajobrazu tej część Wysoczyzny Dobrzyńskiej.

Rejon krajobrazowo-turystyczny tworzą dolina rzeki Ruziec oraz zespół jezior Działyńskie-Wielgie. Warte zwiedzenia są zabytki architektoniczne, jak np. kościót w Działyniu z początków XVII w., albo zespół klasztorny karmelitów i "Grodzisko" (obecnie kalwaria) w Oborach (z cennym zabytkiem sakralnym - Pietą Oborską). Ponadto, zespół dworski w Wielgiem, pałac w Zbójnie z otaczającymi je parkami oraz młyn wodny w Rużu. Zagospodarowanie bazy turystyczno-wypoczynkowej nad jeziorem Rudusk w Zbójnie jest ofertą dla inwestorów.


ZARYS HISTORYCZNY:

Przedwojenną poprzedniczką gminy Zbójno była gmina Sokołowo, która powstała w 1867 roku w powiecie rypińskim w guberni płockiej. W okresie międzywojennym gmina Sokołowo należała do powiatu rypińskiego w woj. warszawskim. 1 kwietnia 1938 roku gminę wraz z całym powiatem rypińskim przeniesiono do woj. pomorskiego. Siedzibą gminy Sokołowo było Zbójno. 24 października 1940 gminę Sokołowo zniesiono, przekształcając ją w gminę Zbójno (Raudorf); równocześnie gromady Głęboczek, Kawno, Obory, Podolina, Sikorek, Sikórz i Stalmierz włączono do sąsiedniej gminy Chrostkowo (Horstfeld). Po wojnie, dekretem PKWN z 21 sierpnia 1944 o trybie powołania władz administracji ogólnej I i II instancji, uchylono wszelki zmiany w podziale administracyjnym państwa wprowadzone przez okupanta (art. 11). Jednak zmiany w podziale administracyjnym powiatu rypińskiego wprowadzone podczas wojny utrzymywały się w praktyce także po wojnie. Było to praktykowane do tego stopnia, że Wojewoda Pomorski wydał 22 kwietnia 1950 specjalne ogłoszenie informujące o powróceniu do stanu administracyjnego z 1 września 1939, podkreślając szczególnie, że „gromady Obory, Podolina i Kawno należą do gminy wiejskiej Sokołowo a nie do gminy wiejskiej Chrostkowo". Tak więc przedwojenna gmina Sokołowo funkcjonowała de iure także po wojnie, choć w praktyce nadal stosowano zarówno nazewnictwo jak i skład gmin wprowadzony przez okupanta. Na przykład, GUS-owski oficjalny Wykaz Gromad Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej według stanu z dnia 1.VII 1952 r. dalej wylicza gminę Zbójno w miejsce gminy Sokołowo, a gromady Kawno, Obory, Podolina, Sikórz i Stalmierz nadal zalicza do gminy Chrostkowo. Podobnie było nawet w wydawnictwach wojewódzkich, np. w Dzienniku Urzędowym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy z 1954 w opisie gmin i gromad podlegających transformacji w związku z reformą administracyjną państwa[15]. Brak konsensusu trwał do jesieni 1954, kiedy to formalnie zniesiono gminy wiejskie w miejsce gromad.Dopiero gmina utworzona w 1973 roku nazywa się formalnie Zbójno.


WARTO ZOBACZYĆ:

POMNIK PRZYRODY CZEREŚNIA - Gmina Zbójno może poszczycić się szczególnym pomnikiem przyrody. Jest to ponad stuletnia czereśnia rosnąca na nieruchomości pana Wojciecha Kowalskiego w miejscowości Rembiocha.

KOŚCIÓŁ W DZIAŁYNIU

JEZIORO WIELICKIE

ZAŁOŻENIA DWORSKIE I KAMIEŃ POWSTAŃCA

GRODZISKO W PODOLINIE

MŁYN W KIEŁBZAKU

KLASZTOR KARMELITÓW TRZEWICZKOWYCH

ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY

JEZIORO W ZBÓJNIE

DRUMLINY ZBÓJEŃSKIE

GRODZISKO W RUŻU

MŁYN W RUŻU

źródło: https://www.zbojno.pl

 


 









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz