„Wodociągi Kościańskie” Sp. z o.o. oprócz zadań w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków prowadzi usługi w zakresie wynajmu sprzętu oraz dodatkowy pakiet usług związanych z gospodarką wodno-ściekową. Są to między innymi:
- odbiór techniczny przyłącza kanalizacji sanitarnej lub kanalizacji deszczowej,
- odbiór techniczny sieci nie należącej do przedsiębiorstwa,
- montaż i demontaż wodomierza w przypadku udokumentowanego uszkodzenia powstałego z winy odbiorcy,
- montaż i demontaż wodomierza przekazywanego przez odbiorcę do ekspertyzy, o ile ta nie wykaże niesprawności wodomierza,
- ekspertyza wodomierza - badanie sprawności wodomierza poświadczone świadectwem Urzędu Miar,
- plombowanie wodomierza,
- wydanie opinii o możliwości podłączenia do sieci wodociągowej / kanalizacyjnej,
- odbiór techniczny przyłącza wodociągowego,
- zamknięcie lub ponowne otwarcie wody dla celów inwestycyjnych,
- likwidacja przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego na wniosek odbiorcy,
- uruchomienie i zamknięcie hydrantu do poboru wody,
- zamknięcie lub ponowne otwarcie wody dla celów inwestycyjnych,
- likwidacja przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego na wniosek odbiorcy,
- uruchomienie i zamknięcie hydrantu do poboru wody,
- wypożyczenie zestawu wodomierzowego do poboru wody z hydrantu na okres do 14 dni,
- uzgodnienie dokumentacji branżowej: gazowej, elektrycznej, telekomunikacyjnej i drogowej,
- wydanie warunków technicznych włączenia do sieci wod./kan. wraz z późniejszym uzgodnieniem dokumentacji,
- usługi instalacyjne: wymiany zaworów, głowic, kształtek itp.,
- wykonanie przyłącza wodociągowo – kanalizacyjnego,
- praca samochodów: FORD, samochodu ciężarowego VW LT 28 (DOKA), STAR do czyszczenia wpustów, MAN - WUKO do czyszczenia kanalizacji,
- praca ciągnika MF-235, koparki CAT,
- praca agregatu prądotwórczego 63 kW i FOGO 4kW, igłofiltrów, kamery vCAM,
- wynajem agregatu sprężarkowego z młotem pneumatycznym, pompy szlamowej, piły do cięcia asfaltu.
Spółka oferuje również badania laboratoryjne wody i ścieków w akredytowanym laboratorium. Do zadań laboratorium związanych z zakładem należy kontrola jakości wody:
- na Stacjach Uzdatniania Wody na terenie miasta Kościana,
- wody z sieci wodociągowej,
- wody ze studni głębinowych,
- ścieków i osadu z Oczyszczalni Ścieków w Kościanie,
- ścieków dowożonych wozami asenizacyjnymi.
Dodatkowo personel Laboratorium jest przygotowany do pobierania i transportowania próbek na zlecenie Klienta . Dla klientów zewnętrznych prowadzimy szereg usług w zakresie badań wody pobieranej z indywidualnych ujęć oraz instalacji celem określenia jej przydatności do spożycia.
LABORATORIUM WODOCIĄGÓW KOŚCIAN:
Laboratorium „Wodociągów Kościańskich” Sp. z o.o. zlokalizowane jest w budynku na Oczyszczalni Ścieków przy ul. Kanałowj 1 w Kościanie. Posiada Certyfikat Akredytacji Laboratorium Badawczego Nr AB 1360, potwierdzający spełnienie wymagań normy PN-EN ISO/IEC 17025 i postanowienie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kościanie o zatwierdzeniu systemu jakości wykonywanych w Laboratorium badań wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Dodatkowo personel Laboratorium jest przygotowany do pobierania i transportowania próbek na zlecenie Klienta. Posiada certyfikaty Państwowego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu uprawniające do pobierania próbek do badań fizyko-chemicznych i mikrobiologicznych.
Podstawowym zadaniem Laboratorium jest świadczenie usług w zakresie wykonywania analiz fizykochemicznych wody oraz ścieków.
Wykonujemy badania wody:
- z ujęć wody,
- studni głębinowych, przydomowych,
- z sieci i przyłączy wodociągowych,
- śródlądowej (stawy , jeziora),
- z punktów i lokali gastronomicznych.
Ponadto badamy ścieki z oczyszczalni ścieków komunalnych i przydomowych, a także ścieki poprodukcyjne.
Laboratorium posiada wyposażenie pomiarowo-badawcze niezbędne do prawidłowego prowadzenia badań:
- spektrofotometr Nanocolor VIS II,
- spektofotometr EPOLL 20-ECO,
- spektrofotometr DR 2800 HACH,
- mętnościomierz Turb 550 IR,
- konduktometr ino-Lab Cond Level 1,
- pehametr Seven Compact pH S210,
- pehametr ino-Lab ph 730 p,
- przenośny miernik pH HQ 11d,
- pehametr typ: Five Go FG 2,
- waga analityczna Sartorius CP 224-OCE,
- waga techniczna QUINTIX5102-1CEU,
- termostat NANOCOLOR VARIO 3,
- termoreaktor HT 200S,
- standardowy mineralizator blokowy typ K8 BEHR,
- aparat do destylacji z parą wodną S1 BEHR,
- przewoźny aparat do poboru prób typ Avalanche wraz z moduł pH/temperatury 701.
Dla klientów zewnętrznych prowadzimy szereg usług w zakresie badań wody pobieranej z indywidualnych ujęć oraz instalacji celem określenia jej przydatności do spożycia.
WODOCIĄGI KOŚCIAN I ŚRODOWISKO:
Miasto Kościan posiadania oczyszczalnię ścieków od roku 1966, ale do roku 1997 była to oczyszczalnia mechaniczna, nie spełniająca obowiązujących w tym czasie norm europejskich jeżeli chodzi o parametry oczyszczanych ścieków. Oczyszczanie polegało na zgrubnym oczyszczaniu ścieków na kracie obsługiwanej ręcznie, osadzaniu się najcięższych zawiesin w osadniku Imhoffa, oraz na osadzaniu się pozostałych drobnych frakcji zawiesin na poletkach zalewowych znajdujących się wokół oczyszczalni w liczbie 11szt. W ostatnim okresie pracy oczyszczalni wykorzystywano w tym celu 5 poletek. Następnie ścieki odprowadzano z ostatniego poletka do rowu, który miał długość 4km, i prowadził ścieki do Dolnego Kanału Obry za wsią Szczodrowo. Władze miasta rozpisały przetarg na wykonanie projektu modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków w 1993 roku. Następnie wyłoniono wykonawcę, czyli nieistniejącą już firmę Melkan z Kościana. W lipcu 1997 roku nastąpiło otwarcie zmodernizowanej oczyszczalni, a pełną zdolność oczyszczania, osiągnęła ona po rozruchu w grudniu 1997 roku. Projekt został sfinansowany w ramach europejskiego funduszu PHARE za kwotę ponad 7.000.000,00 zł. Następnie w roku 2000, doposażono oczyszczalnię w pozostałe urządzenia i obiekty zgodne z kontraktem. W międzyczasie wymieniono już kilka urządzeń które uległy zużyciu, lub zostały nieprawidłowo dobrane.
Obecnie skanalizowane jest całe miasto, oraz wsie ościenne, jak Sierakowo, Szczodrowo, Kiełczewo, Kurza Góra, Pelikan i Kokorzyn, które stanowią Aglomerację Kościańską i również odprowadzają ścieki do oczyszczalni ścieków, która mieści się w Kiełczewie na ul. Polnej 75.
Ze względu na znaczne zużycie urządzeń oczyszczalni, spółka Wodociągi Kościańskie zleciła wykonanie, i jest w posiadaniu kolejnego projektu rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków, który uwzględnia najnowsze standardy oczyszczania ścieków i zagospodarowania osadów ściekowych, oraz zmniejszenie energochłonności obiektów oczyszczalni.
Wciąż przybywa powierzchni utwardzonych, ulic, parkingów, chodników i dachów. Wody opadowe muszą z nich odpłynąć. To kolejny problem, kosztowny i trudny, bo nie na takie jej ilości oblicza się przepustowości kanalizacji i oczyszczalni ścieków.
Spółka Wodociągi Kościańskie wytwarza także odpady, które są naturalną konsekwencją jej działalności, a zwłaszcza oczyszczania ścieków. Odpady są na bieżąco unieszkodliwiane, i utylizowane. Osady ściekowe są higienizowane wapnem palonym i stosowane na gruntach rolnych.
źródło:https://www.wodociagi-koscian.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz