Sosnówka (do 1954 gmina Romanów) – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie bialskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie bialskopodlaskim.
Siedziba gminy to Sosnówka.
Gmina Sosnówka położona w południowo-wschodniej części powiatu bialskiego stanowiącej fragment Polesia Lubelskiego. Znajduje się na zbiegu ważnych szlaków komunikacyjnych, w bliskim sąsiedztwie przejścia granicznego z Białorusią. Ogólna powierzchnia gminy wynosi 14.843 ha. Największą powierzchnie zajmują użytki rolne, które stanowią 66%, a lasy - 27,9 % powierzchni gminy.
W skład administracyjny gminy wchodzi 13 sołectw, które zamieszkuje 3.323 mieszkańców z tego w wieku produkcyjnym 46%. Gmina posiada dogodne połączenia komunikacyjne z Białą Podlaską, Włodawą, Warszawą, Parczewem. Przez teren gminy przebiega droga krajowa w kierunku przejścia granicznego w Stawatyczach.
ZARYS HISTORYCZNY:
Gmina Sosnówka nie posiadała własnego herbu w przeszłości. Na jej terenie nie istniały miejscowości posiadające herb. Należało go więc utworzyć od podstaw. Jest to sytuacja typowa dla gmin pozbawionych ośrodków miejskich. Główny przedmiot herbu, sosna, stanowi nawiązanie do nazwy gminy, a zarazem do miejscowości będącej jej siedziba. Według toponomastyki (nauki zajmującej się nazwami miejscowymi) nazwa "Sosnówka" należy do nazw o charakterze topograficznym, oddających właściwości terenu. Słowo to oznaczało w przeszłości (zapewne w XVI w., kiedy nazwa się kształtowała) teren, który charakteryzował się występowaniem sosny. Skoro sosna stała się na tyle charakterystycznym elementem lokalnego krajobrazu naturalnego, iż posłużyła do urobienia nazwy miejscowości a dziś także nazwy gminy, nie widać przeszkód, by umieścić jej wizerunek w herbie gminy. Dodatkowo elementami herbu zostały godła herbowe zaczerpnięte z dwóch herbów rycerskich: rogacina podwójnie przekrzyżowana stanowiąca godło herbu Lis oraz należąca do herbu Jastrzębiec podkowa z krzyżem kawalerskim w środku. Wprowadzenie tych znaków do herbu gminy jest uzasadnione z punktu widzenia historycznego. Stanowią one bowiem symboliczne odniesienie do rodzin Sapiehów oraz Kraszewskich, wydaje się najsilniej związanych z historią gminy i w niej zasłużonych, pieczętujących się wspomnianymi herbami. Romanów, rozsławiony przez najpłodniejszego w dziejach światowej literatury Józefa Ignacego Kraszewskiego. Wieś została założona w 1540 roku przez Romana Sanguszkę, wojewodę bracławskiego i litewskiego hetmana polnego. W początkach XVIII w. dobra romanowskie stały się własnością Leszczyńskich, a następnie Sapiechów. W roku 1801 zakupili je Błażej i Anna Malscy, dziadkowie J. I. Kraszewskiego. Własnością rodziny Kraszewskich pozostawały one do 1939 roku. Na początku XIX wieku Błażej Malski zbudował tu klasycystyczny pałac. Młodszy brat autora "Starej baśni" Kajetan Kraszewski założył w pałacu obserwatorium astronomiczne, zgromadził bogaty księgozbiór i kolekcję portretów osobistości historycznych. Pałac płonął trzykrotnie w latach 1858, 1914 i 1943. Po wojnie został gruntownie odbudowany z przeznaczeniem na muzeum J. l. Kraszewskiego. Obecnie dyrektorem Muzeum J.I.Kraszewskiego w Romanowie jest Pani Anna Czobodzińska-Przybysławska.
GOSPODARKA:
Dominującym sektorem gospodarki jest rolnictwo, w którym pracuje 90% zatrudnionych. Duża ilość łąk i lasów nieskażonych działalnością produkcyjną nadaje gminie ekologiczny charakter. W produkcji rolniczej dominuje hodowla trzody chlewnej i bydła oraz uprawa zbóż.Na terenie gminy nie ma zakładów przemysłowych, natomiast zarejestrowanych jest 54 podmioty gospodarcze świadczące usługi w różnych dziedzinach, przede wszystkim w zakresie handlu. Głównym ośrodkiem handlu i usług dla pobliskich miejscowości jest Sosnówka. Znajduje się tu GS "SCH", Bank Spółdzielczy (zdjęcie), Gminny Ośrodek Kultury z biblioteką (zdjęcie), Ośrodek Zdrowia (zdjęcie), Lecznica Weterynarii (zdjęcie) oraz Piekarnia Mechaniczna. Gmina w całości pokryta jest siecią wodociągową (zdjęcie stacji hudroforowej)i telefoniczną. Sieć oświatową stanowią 3 szkoły podstawowe, gimnazjum oraz sala gimnastyczna przy szkole podstawowej w Sosnówce.
ATUTY GMINY:
Korzystne położenie geograficzne gminy, bliskość przejścia granicznego.
Zdrowe, czyste powietrze, dobry stan gleb i wód - bez zanieczyszczeń przemysłowych.
Wolne zasoby siły roboczej.
Wolne tereny i obiekty pod inwestycje.
Możliwość zagospodarowania wolnych terenów komunalnych.
Gmina w całości zwodociagowana i stelefonizowana.
Dobry stan sieci energetycznej.
Sprawny samorząd gminy.
Duże zasoby drewna - możliwość rozwoju przemysłu drzewnego.
Możliwość rozwoju agroturystyki.
źródło: www.sosnowka.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz