WIRTUALNA MAPA:
Gmina Sławno leży we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie sławieńskim.
Graniczy z gminami należącymi do woj. zachodniopomorskiego: od północy gmina Postomino od północnego-zachodu gmina i miasto Darłowo od południowego zachodu, gmina Malechowo oraz z gminami należącymi do województwa pomorskiego: od południowego-wschodu gmina i miasto Kępice oraz gmina Kobylnica. Miasto Sławno leżące w centrum gminy jest największym ośrodkiem rozwoju w którym siedzibę ma Urząd Gminy oraz Urząd Miasta.
Gmina Sławno zajmuje obszar 284,39 km2, a wewnątrz gminy, na powierzchni 15,78 km2 położone jest miasto Sławno. Specyficzne położenie sprawia, że gmina Sławno jest rejonem bezpośredniego ciążenia miasta Sławno, stanowiącego ośrodek miejski, liczący ok. 14 tys. mieszkańców.
Przez obszar przebiegają ważne szlaki komunikacyjne o znaczeniu międzynarodowym: linia kolejowa Szczecin - Gdańsk oraz droga krajowa nr 6. Położenie na trasie dróg tranzytowych korzystnie wpływa na dostępność komunikacyjną w bezpośredniej relacji Szczecin-Gdańsk.
Obszar gminy: 284,39 km2, tj. 3,8 % pow. województwa.
Mieszkańcy gminy: 9.084 osób (wg danych na dzień 31 grudnia 2014 r.)
Odległości:
Sławno-Koszalin: 40 km
Sławno-Słupsk: 27 km.
Powierzchnia użytków rolnych: 14 388 ha (ok. 50,6% obszaru gminy).
Powierzchnia lasów: 11 321 ha (ok. 39,81% obszaru gminy).
Wody powierzchniowe: 2% obszaru gminy.
W sensie geograficznym teren gminy rozplanowany jest na obszarze Równiny Sławieńskiej wchodzącej w skład Pobrzeża Południowobałtyckiego. Znajduje sie ona tylko częściowo w granicach woj. zachodniopomorskiego (od południa granicę stanowi Wysoczyzna Polanowska, od północy Wybrzeże Słowińskie). Równinę Sławieńską przecina kilka szerokich i podmokłych dolin-m.in. Grabowy, Moszczeniczki, Reknicy, Wieprzy. Jedynym większym zbiornikiem wodnym jest Jezioro Łętowskie (402 ha pow.).
Na terenie gminy znajduje się:
rezerwat przyrody „Janiewickie Bagno” powołany w 1962 r. za względu na ochronę m.in. reliktowych stanowisk maliny moroszki, kopułowatych torfowisk wysokich
obszar chronionego krajobrazu „Jezioro Łętowskie oraz okolice Kępic” trudno dostępne brzegi jeziora otoczone terenami bagiennymi i podmokłymi łąkami stanowią tereny lęgowe ptactwa. Oprócz dobrych gleb (I, II, III klasy) niewątpliwe bogactwo naturalne gminy stanowią rozległe kompleksy lasów (głównie mieszanych) zwłaszcza w zachodniej i południowo - wschodniej części.
HERB GMINY:
Projekt herbu gminy Sławno ma kształt tarczy hiszpańskiej. Na czerwonym polu znajduje się srebrny rybogryf, zwrócony do prawej strony z wzniesionymi łapami. W lewej łapie trzyma złoty kłos. Szpony i dziób rybogryfa są złote. Rybogryf znajdował się w herbie możnowładców pomorskich braci Święców, którzy władali w XIV stuleciu ziemią sławieńską, a więc i terenem obecnej gminy. Rybogryf znajduje się również w herbie miasta Sławno na terenie, którego ma swoją siedzibę Urząd Gminy. Kłos trzymany w szponie symbolizuje dominujący, rolniczy charakter gminy. Rolnictwo to podstawowa gałąź gospodarki gminy, a grunty rolne zajmują ponad połowę jej powierzchni. W dolnej części herbu znajduje się srebrna wstęga symbolizująca przepływającą przez teren Gminy rzekę Wieprzę, która w historii tego obszaru odgrywała niebagatelną rolę - zaopatrywała mieszkańców w ryby, stanowiła dogodną drogę wodną prowadzącą do portu w Darłowie.
ZARYS HISTORYCZNY:
Gmina Sławno powstała po II wojnie światowej na terenie tzw. Ziem Odzyskanych (tzw. III okręg administracyjny – Pomorze Zachodnie). 25 września 1945 gmina – jako jednostka administracyjna powiatu sławieńskiego – została powierzona administracji wojewody gdańskiego, po czym z dniem 28 czerwca 1946 została przyłączona do woj. szczecińskiego. 6 lipca 1950 gmina wraz z całym powiatem sławieńskim weszła w skład nowo utworzonego woj. koszalińskiego. Siedziba gminy znajdowała się w mieście Sławno, stanowiącym odrębną gminę miejską.Według stanu z 1 lipca 1952 gmina składała się z 17 gromad: Bobrowice, Bobrowiczki, Boleszewo, Karwice, Kwasowo, Malechowo, Malechówko, Paprotki, Paproty, Pomiłowo, Rzyszczewo, Rzyszczewko, Sławsko, Smardzewo, Stary Kraków, Warginie i Warszkowo. Gmina została zniesiona 29 września 1954 wraz z reformą wprowadzającą gromady w miejsce gmin. Gminę Sławno o podobnym składzie przywrócono 1 stycznia 1973 wraz z kolejną reformą reaktywującą gminy; część jej dawnego obszaru weszła w skład nowej gminy Malechowo. Do 1991 roku w mieście Sławno oraz gminie wiejskiej Sławno działały wspólne organy (na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 1983. 1 stycznia 1992 ostatecznie rozdzielono gminę miejską oraz gminę wiejską w dwie osobne jednostki samorządu terytorialnego.
WARTO ZOBACZYĆ:
• Rzeka Wieprza
• Jezioro Łętowskie
• Janiewickie Baono
• Sławieńskie Dęby
• Grodzisko we Wrześnicy
• Centrum Promocji Rzeki Wieprzy
• Zielona Szkoła pod Bocianim Gniazdem
• Ośrodek Hipoterapii i Jazdy Konnej "Jaś"
• Sławieński Szlak Rowerowy
• Szlak kajakowy Wieprzy, Pokrzywnej, Studnicy i Grabowej
• Szlak św. Jakuba
źródło: http://www.gminaslawno.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz