FILMY PROMOCYJNE:
Wieniawa – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie przysuskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie radomskim.
Siedziba gminy to Wieniawa.
Gmina Wieniawa zajmuje powierzchnię 104,03 km2. Położona jest w południowo-zachodniej części Równiny Radomskiej. Zgodnie z fizyczno-geograficzną klasyfikacją Polski autorstwa Jerzego Kondrackiego (1994) mezoregion* ten wchodzi w skład makroregionu Wzniesienia Południowomazowieckie, należącego do podprowincji – Niziny Środkowopolskie. Skrawek gminy leżący w jej części południowo-wschodniej zaliczany jest do Przedgórza Iłżeckiego. Granicę tej jednostki stanowi dolina rzeki Jabłonicy w Koryciskach. Nizinną peryferyjność gminy potwierdza bliskie sąsiedztwo Garbu Gielniowskiego. Zarówno Garb Gielniowski jak i Przedgórze Iłżeckie wchodzą w skład Wyżyny Małopolskiej. Gmina Wieniawa jest jedną z ośmiu gmin tworzących powiat przysuski. Leży w jego części wschodniej.
Graniczy z sześcioma gminami:
– od północnego zachodu z gminą Przysucha
– od północy z gminą Przytyk (powiat radomski)
– od wschodu z gminą Wolanów (powiat radomski)
– od południowego wschodu z gminą Szydłowiec
– od południa z gminą Chlewiska (powiat szydłowiecki)
– od południowego zachodu z gminą Borkowice (powiat przysuski).
Długość granic osiąga prawie 60 km. Najdłuższą jest ponad 15-kilometrowa granica z gminą Przysucha. Najkrótszą granicę stanowi niespełna trzykilometrowyodcinek z gminą Chlewiska. Siedziba powiatu i jednocześnie najbliższe miasto – Przysucha, oddalone jest od centrum gminy o 12 km, Szydłowiec o 20 km, zaś Radom położony jest w odległości 26 km. Gminę Wieniawa przecinają drogi o randze krajowej i regionalnej. Największe znaczenie ma droga nr 12, łącząca Lublin z Piotrkowem Trybunalskim. Przebiega ona równoleżnikowo przez omawiany obszar, dzieląc go na dwie równe części. Bezpośrednio przy tej trasie położone są: Zawady, Jabłonica, Wieniawa i Skrzynno. Zbliżony przebieg do tej drogi ma linia kolejowa relacji Radom – Tomaszów Mazowiecki.
W skład gminy wchodzą 24 miejscowości. Są to w kolejności alfabetycznej: Brudnów, Głogów, Jabłonica, Kaleń, Kamień, Kłudno, Kochanów, Komorów, Konary, Koryciska, Plec, Pogroszyn, Romualdów, Ryków, Skrzynno, Sokolniki Mokre, Sokolniki Suche, Wieniawa, Wola Brudnowska, Wydrzyn, Zadąbrów, Zagórze, Zawady i Żuków. 21 osad jest siedzibami sołectw. Kaleń, Konary i Zadąbrów włączono do sołectwa Głogów. W 2013 roku opisywany obszar zamieszkiwało 5650 osób.
Ludność i demografia:
Według danych GUS w 2019 roku na terenie gminy zameldowanych było 5471 osób, co plasuję gminę Wieniawa na drugim miejscu pod względem liczby ludności w powiecie przysuskim. Na miejscu pierwszym pośród gmin wiejskich z terenu powiatu przysuskiego. Gmina Wieniawa na przestrzeni lat 2015 -2020 charakteryzuje się stałym trendem spadku liczby mieszkańców. Co nie jest tendencją odmienną od pozostałych gmin powiatu przysuskiego, dla których również zauważalny jest spadek liczby mieszkańców, pomijając sporadyczne wzrosty liczby ludności w gminach charakteryzujących się zatrudnianiem cudzoziemców do prac sezonowych. W okresie 2015 – 2020 średnia zmniejszenia liczby ludności na terenie Gminy Wieniawa wyniosła 23 osoby rocznie. Gmina Wieniawa charakteryzuje się niskim wskaźnikiem gęstości zaludnienia tj. 51 os/km2. Pod tym względem zajmuje 4. miejsce w powiecie przysuskim. Gmina Wieniawa znacząco odbiega od średniej gęstości zaludnienia biorąc pod uwagę województwo mazowieckie (153 os/m2). Gmina Wieniawa podzielona jest na 21 sołectwa, w tym 24 miejscowości. Największą pod względem mieszkańców jest miejscowość Wieniawa (18,11%), kolejno Jabłonica (7,71%), Kłudno (6,86%), Sokolniki Suche (5,66%), Pogroszyn (5,20%), Żuków (4,95%), Skrzynno (4,67%), Kamień Duży (4,49%), Komorów (4,38%), Koryciska (4,36%), Kochanów Wieniawski (4,12%), Wola Brudnowska (3,99%), Zawady (3,77%), Sokolniki Mokre (3,46%), Wydrzyn (3,33%), Ryków (2,84%), Brudnów (2,51%), Zagórze (2,16 %), Plec (2,22%), Romualdów (1,54%), Kaleń (1,02%), Głogów (0,99%), Konary (0,88%), Zadąbrów (0,73%).
Gospodarka i rynek pracy:
Gospodarka lokalna to gospodarowanie na szczeblu gminy, to zbiór podmiotów gospodarczych, konsumentów, organów władzy, które znajdują się na jej terenie oraz powiązania i współzależności między nimi, które wynikają nie tylko z ich współpracy, ale także z konkurencyjności. W tym miejscu należy podkreślić, iż to właśnie kapitał ludzki i kapitał społeczny są w dzisiejszych czasach podstawowym czynnikiem rozwoju społeczno-gospodarczego. Najważniejszą wartością Gminy Wieniawa jest więc społeczność tworząca Gminę, a przede wszystkim jej mieszkańcy, dla których odpowiednio do ich potrzeb, należy zapewnić wysokiej jakości usługi społeczne oraz atrakcyjną przestrzeń publiczną. Tym samym Gmina będzie miejscem przyjaznym i bezpiecznym, otwartym na wszystkie grupy społeczne oraz wspierającą ich aktywność. Ważnym elementem rozwoju gminy są również przedsiębiorcy, których gmina będzie wspierać w prowadzeniu działalności gospodarczej, a także środowisko przyrodnicze wraz z jego walorami turystyczno-rekreacyjnymi. Z tego względu Gmina Wieniawa będzie dążyć do poprawy stanu środowiska oraz wdrażać rozwiązania proekologiczne, aby zwiększyć jakość życia w gminie oraz przeciwdziałać skutkom zmian klimatu. Na terenie Gminy Wieniawa działa wiele firm z przeważającą rolą podmiotów gospodarczych prowadzonych przez osoby fizyczne. W 2020 roku zarejestrowane było ogółem 421 podmiotów gospodarczych, z czego zdecydowana większość stanowiły firmy prywatne (365 podmiotów). W porównaniu do okresu przyjętego dla niniejszej diagnozy (rok 2016) można zauważyć, iż nastąpił wzrost populacji podmiotów gospodarczych o ok. 12,87%. W 2016 r. według danych GUS zarejestrowanych było 373 podmioty gospodarcze, w tym 361 podmiotów prywatnych. Należy podkreślić, iż w analizowanym okresie na tym samym poziomie pozostałą liczba podmiotów zaliczanych do sektora publicznego, natomiast wzrosła liczba podmiotów prywatnych. W tym miejscu warto zauważyć, że w strukturze podmiotów gospodarczych w Gminie Wieniawa dominującą pozycję zajmowały osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. W latach 2016 - 2020 ich liczba zwiększyła się o 11,96% z 326 do 365. W poniższej tabeli umieszczono szczegółowe informacje dotyczące populacji przedsiębiorstw zarejestrowanych w Gminie Wieniawa. Podejmując próbę określenia struktury lokalnej gospodarki konieczne jest również zidentyfikowanie głównych sektorów aktywności przedsiębiorstw zarejestrowanych w Gminie Wieniawa. Na podstawie danych GUS można zauważyć, że w 2020 roku największa grupa przedsiębiorstw działała w sferze handlu (Sekcja G, 134 podmioty). Ponadto znacząca liczba firm lokalnych funkcjonowała w sektorze budownictwa (Sekcja F, 84 podmioty). Na trzecim miejscu pod względem zarejestrowanych podmiotów i wykonywanej działalności plasuje się transport (Sekcja H, 45 podmiotów).
Rolnictwo i Ekologia:
Wieniawa jest gminą o charakterze rolniczym, na którym gospodaruje się z ogromnym poszanowaniem ziemi i ojcowizny. Grunty rolne stanowią 75 % powierzchni gminy, 16 % zaś grunty leśne. Priorytetem w działaniach podejmowanych przez samorząd jest zapewnienie warunków do aktywności społecznej i gospodarczej w gminie Wieniawa. Mimo rolniczego charakteru nie brakuje również podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Wśród nich szczególnie prężnie działają małe i średnie przedsiębiorstwa zajmujące się handlem, budownictwem, przemysłem i wytwórstwem. Na obszarze gminy dominującą formą jest rolnictwo indywidualne. Produkcja rolnicza gminy skierowana jest przede wszystkim na produkcję artykułów żywnościowych (warzywa, owoce, ziemniaki). W strukturze użytkowania powierzchni ziemi na terenie gminy dominuje zagospodarowanie rolnicze. Gmina Wieniawa pod względem florystycznym wykazuje duże podobieństwo do innych obszarów Równiny Radomskiej. Gmina Wieniawa zajmuje 10 403 ha powierzchni. Charakterystyka gruntów w gminie przedstawia się następująco: - grunty orne stanowią 4467,57 ha; sady – 442,84 ha; łąki trwałe – 1020,35 ha; pastwiska trwałe – 623,28 ha; grunty rolne zabudowane – 291,05 ha; grunty pod stawami – 102,78 ha; grunty pod rowami – 49,14 ha oraz grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych – 730,04 ha. Na tle powiatu gmina Wieniawa zajmuje 2 miejsce pod względem posiadanych użytków rolnych. Gmina charakteryzuje się średnim zalesieniem. Lasy zajmują 1709,57 ha, co stanowi 16 % powierzchni gminy. Jest to wskaźnik zdecydowanie niższy od średniej dla powiatu przysuskiego. Zarządza nimi Nadleśnictwo Przysucha, a z podziału administracyjnego Lasów Państwowych wynika, że największe tereny leśne w powiecie przysuskim zlokalizowane są w dwóch obrębach: gminie Przysucha i Gielniów. Największy kompleks leśny znajduje się w jej północno-zachodniej części. Położony jest między Kamieniem a Plecem. Rozciąga się na obszarze około 700 ha, co stanowi 50% powierzchni wszystkich lasów omawianego terenu. Duży obszarowo las jest położony w okolicach Kalenia. Jego powierzchnia liczy około 350 ha. Większe kompleksy leśne leżą w okolicy Kłudna, na północ od Pogroszyna oraz koło Zawad.
*****
Nordic Walking w Gminie Wieniawa
Nordic Walking Park „Wieniawa”, to jeden z sześciu tego typu parków wytyczonych na obszarze działania Stowarzyszenia LGD Razem dla Radomki. W skład Parku wchodzą 3 trasy: zielona – pętla o długości 2,4 km; czerwona – pętla o długości 8,5 km i czarna – pętla o długości 17 km. Wejście na trasy zlokalizowano na obiektach Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wieniawie. Trasy poprowadzone są asfaltowymi i gruntowymi drogami, oraz leśnymi duktami. Na trasach zamontowano tablice zawierające propozycje ćwiczeń do samodzielnego wykonania, oraz punkty pomiaru tętna. Trasy posiadają punkty wspólne i pokrywają się na pewnym odcinku. Umożliwia to dowolne wydłużanie lub skracanie przejść albo zmianę kierunku marszu. Oferta skierowana jest zarówno do entuzjastów nordic walkingu, jak i do biegaczy, rowerzystów czy narciarzy biegowych. Pięć pozostałych Nordic Walking Parków znajduje się na terenie Gmin: Jedlińsk, Przysucha, Przytyk, Wolanów i Zakrzew. Łącznie długość sześciu Nordic Walking Parków wynosi ok. 180 km.
źródło: https://samorzad.gov.pl/web/gmina-wieniawa
Gratuluję i Pozdrawiam😉
OdpowiedzUsuńZapraszam do mnie - Autografy-Pamiątki