marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

niedziela, 30 stycznia 2022

MIASTO KIELCE

 

 

 

 

 


FILM PROMOCYJNY:

https://www.youtube.com/watch?v=1D6s4MVWXsA


Kielce – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich, nad rzeką Silnicą, historycznie w Małopolsce. Centralny ośrodek aglomeracji kieleckiej, stanowi regionalne centrum gospodarcze, naukowe, kulturalne oraz wystawienniczo-targowe.

Kielce to prawie 200- tysięczne miasto będące gospodarczą i turystyczną stolicą województwa świętokrzyskiego. Doskonałe położenie między dwiema stolicami Polski, Krakowem i Warszawą, sprawia, że jest to miasto o wysokim potencjale rozwojowym.

Ze względu na wyjątkowe walory geologiczne Kielce są często nazywane „największym muzeum geologicznym pod otwartym niebem”. W kwietniu 2021 roku, dzięki wieloletnim staraniom inicjatywy partnerskiej "Geopark Świętokrzyski", obszar obejmujący gminy Kielce, Chęciny, Morawica, Nowiny i Piekoszów, uzyskał prestiżowy certyfikat Światowego Geoparku UNESCO. O unikalnych, idealnych dla rozwoju turystyki aktywnej walorach Kielc świadczy też fakt, iż niemal 50 % powierzchni miasta stanowią tereny cenne przyrodniczo, w tym 5 rezerwatów przyrody z najpopularniejszym rezerwatem Kadzielnia. To właśnie na Kadzielni można zjechać jedną z najdłuższych, bo mierzącą ponad 500 metrów, tyrolką w Polsce oraz zwiedzić liczący 140 metrów długości system jaskiniowy. Natomiast w sezonie letnim w Amfiteatrze na Kadzielni można wziąć udział w jednym z licznych koncertów.                                                                          

Ze względu na ukształtowanie terenu Kielce są także idealnym miejscem do uprawiania kolarstwa. Przez miasto przebiega kilka tras rowerowych na czele z najdłuższym szlakiem rowerowym w Polsce Green Velo. W zimie w Kielcach i najbliższej okolicy można również pojeździć na nartach. Na wielbicieli białego szaleństwa czeka bowiem 7 nowoczesnych, naśnieżonych stoków narciarskich wraz z niezbędnym zapleczem. Wśród licznych obiektów muzealnych polecanych do zwiedzania szczególne miejsce zajmuje Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej będący dawnym, kieleckim więzieniem, Muzeum Zabawek i Zabawy posiadające jedną z największych kolekcji zabawek w Polsce, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego znajdujące się w gmachu szkoły, do której uczęszczali m.in.: Stefan Żeromski, Bolesława Prus czy Gustaw Herling- Grudziński. Prawdziwą perłą XVII- wiecznej architektury z epoki Wazów jest również dawny Pałac Biskupów Krakowskich będący obecnie Muzeum Narodowym. Po trudach zwiedzania można się natomiast zrelaksować w przepięknie położonym Ogrodzie Botanicznym.

Kielce to również miasto z dobrym klimatem do rozwijania biznesu i inwestowania. To stąd wywodzą się takie firmy jak Echo Investment, Kolporter S.A. Holding Chemar S.A., Eiffage Polska Budownictwo, Wytwórcza Spółdzielnia Pracy Społem, Zakłady Wyrobów Metalowych „SHL” S.A., Iskra Zakłady Precyzyjne czy Vive Textile Recycling.  W ciągu ostatnich lat dzięki prężnie rozwijającym się Targom Kielce, miasto stało się również silnym ośrodkiem targowym i wystawienniczym. Najważniejsze z odbywających się tu imprez to: Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego, Infrastruktury, Maszyn Budowalnych i Pojazdów Specjalistycznych oraz Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO.


GOSPODARKA:


Podstawą rozwoju gospodarczego miasta była – począwszy od XV wieku – eksploatacja i przetwórstwo surowców mineralnych: rud żelaza, miedzi i ołowiu oraz marmurów i piaskowców. Po 1945 nastąpił rozwój przemysłu metalowego i maszynowego, powstały Zakłady Urządzeń Chemicznych Armatury Przemysłowej "Chemar" oraz Fabryka Łożysk Tocznych "Iskra". Dziś rozwija się tu m.in. przemysł budowlany, materiałów budowlanych, elektromaszynowy, a także spożywczy i przetwórczy. W Kielcach swoje siedziby mają m.in. Cersanit, Barlinek, Opoczno, Echo Investment, North Fish, Kolporter, Formaster S.A. Znajdują się tu także zakłady produkcyjne WSP Społem (producent Majonezu Kieleckiego), Kerry Polska, Vive Textile Recycling Sp zoo, Womar, Iskra, Chemar, DS Smith oraz SHL (znana głównie z produkcji motocykli starszej generacji). Targi Kielce są obecnie wiceliderem rynku targowego w Polsce. Od 2006 roku istnieje Kielecki Park Technologiczny, który przyciąga wiele innowacyjnych start-upów i inwestorów. W miejscowości działało Państwowe Gospodarstwo Rybackie Kielce.

PRZYRODA:

W granicach administracyjnych Kielc znajduje się część Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego, Kielecki Obszar Chronionego Krajobrazu, a także 5 rezerwatów przyrody:

    Rezerwat przyrody Kadzielnia
    Rezerwat przyrody Biesak-Białogon
    Rezerwat przyrody Karczówka
    Rezerwat przyrody Ślichowice im. Jana Czarnockiego
    Rezerwat przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego

 

WARTO ZOBACZYĆ:

     Pałac Biskupów Krakowskich, wzniesiony w latach 1637–1641 przez Tomasza Poncino z inicjatywy biskupa Jakuba Zadzika. Przykład polskiej rezydencji z epoki dynastii Wazów. Pomimo licznych przekształceń dokonywanych w XIX w. przez rosyjskiego zaborcę, pałac zachował pierwotną bryłę, dekorację elewacji oraz oryginalny wystrój większości wnętrz. Od 1971 roku mieści się tu Muzeum Świętokrzyskie, natomiast od 1975 Muzeum Narodowe na tyłach którego znajduje się Ogród Włoski.
    Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP, wzniesiona w 1171 przez biskupa krakowskiego Gedeona, wielokrotnie przebudowywana w XVI, XVII i XIX wieku uzyskała wygląd wczesnobarokowej trójnawowej bazyliki.
    Kościół św. Wojciecha, powstał w miejscu najstarszej świątyni w Kielcach; jej początki sięgają X w; obecne zabudowania pochodzą z 1763 roku. Na placu przed kościołem zachowano fragment muru, przed którym hitlerowcy publicznie rozstrzelali w 1943 roku zakładników – żołnierzy Armii Krajowej.
    Kościół Trójcy Świętej, wybudowany w latach 1640-1644. Wyposażenie świątyni pochodzi głównie z XVIII wieku – barokowe i późnobarokowe ołtarze, ambona, trójkondygnacyjny chór oraz późnorenesansowa dekoracja stiukowa zdobiąca sklepienie kolebkowe z lunetami.
    Pałacyk Zielińskiego, w latach 1847–1858 był własnością Tomasza Zielińskiego, wielkiego orędownika kultury. Obecnie znajduje się tu Dom Środowisk Twórczych.
    Kościół i klasztor na wzgórzu Karczówka, zbudowany w latach 1624–1631, pierwotnie zasiedlony przez zakon bernardynów (rozwiązany przez władze carskie w 1864). Od 1957 gospodarzami obiektu są pallotyni.
    Kościół garnizonowy, dawna cerkiew, wzniesiona w latach 1902–1904, wzorowana na soborze Izaakowskim w Petersburgu. W okresie międzywojennym świątynię odremontowano i przystosowano do liturgii rzymskokatolickiej, przeznaczając ją na kościół garnizonowy pw. Matki Boskiej Królowej Polski. Wyposażenie wnętrza pochodzi głównie z 1926.
    Kościół ewangelicko-augsburski pw. Świętej Trójcy – jedna z nielicznych świątyń ekumenicznych w Polsce. Wybudowany w stylu klasycystycznym w 1837. Posiada jednonawowy korpus i wieżę od strony północnej. Użytkowany przez wyznawców Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Polskokatolickiego i Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej.
    Dworek Laszczyków, modrzewiowy dworek z 1788 roku, kryty łamanym gontem, z bielonymi ścianami i portykiem kolumnowym. Obecnie siedziba Muzeum Wsi Kieleckiej.
    Rynek, jego lokalizacja została wyznaczona jeszcze w średniowieczu. Zabudowa pochodzi głównie z XVIII i XIX w. Na skwerku przy Rynku znajduje się figura św. Tekli z 1765.
    Ulica Henryka Sienkiewicza, wytyczona w latach 20. XIX w. jako ulica Konstantego, później ulica Pocztowa. Główna ulica miasta, wyłączona z ruchu kołowego. Znajduje się tu szereg zabytkowych budowli, m.in. hotele Wersal i Bristol, Teatr im. Stefana Żeromskiego, a także będący przykładem architektury secesyjnej budynek Banku Gospodarki Żywnościowej.
    Synagoga – wybudowana w 1902 roku.
    Cmentarz żydowski – założony w 1868 roku.
    Cmentarz Stary, założony ok. 1800, początkowo przeznaczony zarówno dla katolików, jak i dla ewangelików, prawosławnych i unitów. Znajdują się tu cenne nagrobki żeliwne i kamienne oraz kaplice z początku XIX w.
    Park miejski im. Stanisława Staszica, założony w 1830 na terenie istniejącego ogrodu z XVIII w.
    Dworek Karscha, wzniesiony w I połowie XIX w. przez rodzinę Stumpfów. W latach 1888–1890 miał w tym dworze swoją pracownię słynny malarz – Jan Styka.
    Kaplica NMP Matki Kościoła, na kieleckiej Dąbrowie wzniesiona w 1866 roku.
    Kościół Świętego Krzyża, budowany od 1904 z przerwami a prace zakończyły się po 1945, parafia powstała 13 czerwca 1913 roku.
    Geopark Kielce
    Muzeum Narodowe w Kielcach – mieści się w pałacu biskupim. Zgromadzono tu cenne XVII- i XVIII-wieczne obrazy, meble, gobeliny nadające wnętrzom charakter zbliżony do dawnej siedziby magnackiej.
    Muzeum Wsi Kieleckiej – mieści się w zabytkowym Dworze Laszczyków. Prezentowane są tu głównie wystawy czasowe. Należący do muzeum park etnograficzny (skansen) znajduje się w pobliskiej miejscowości Tokarnia.
    Muzeum Historii Kielc – mieści się w zabytkowej kamienicy przy ul. św. Leonarda w ścisłym centrum miasta. Prezentuje dzieje Kielc na przestrzeni wieków.

źródło: www.kielce.eu; Wikipedia

 


 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz