marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

sobota, 29 stycznia 2022

GMINA PRZEMĘT

 

 

 

 


WIRTUALNY SPACER PO GMINIE PRZEMĘT:

https://www.przemet360.pl/


Przemęt (194?–54 i 1973–76 gmina Mochy) – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim. Powstała w 1976 roku z połączenia gmin Bucz oraz Mochy. W latach 1976–1998 gmina położona była w województwie leszczyńskim.

Siedziba gminy to Przemęt.

Gmina Przemęt nazywana jest Krainą Kwitnącej Konwalii, a to za sprawą znajdującej się tu Wyspy Konwaliowej, na której rosną unikalne w skali całego świata różowe konwalie. Ten niespotykany nigdzie indziej ewenement przyrodniczy sprawił, iż to właśnie konwalia stała się symbolem tego terenu i znalazła swoje miejsce w logo gminy.

Gmina Przemęt położona jest na w zachodnio-południowej części Wielkopolski i stanowi jedną z trzech gmin tworzących powiat wolsztyński. Zajmuje obszar 225 km kwadratowych, który zamieszkuje około 14 000 osób.

Gminę tworzy 25 sołectw, obejmujących 27 wsi. Do największych miejscowości gminy, obok Przemętu zaliczają się Mochy, Kaszczor i Bucz.

Przemęt to gmina rolnicza łącząca tradycję z nowoczesnością. Zdecydowana większość ziem na terenie gminy wykorzystywana jest więc w rolnictwie (63,6 % ogółu ziem). Poza tym największym kapitałem gminy są spore obszary leśne (24,9% powierzchni) oraz duża liczba jezior (4,5% powierzchni), których jest tu aż 14. To właśnie te elementy zdecydowały o rozwoju turystyki i agroturystyki na tym terenie. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż prawie połowa obszaru gminy leży na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego.

Teren Parku to wspaniałe miejsce do aktywnego wypoczynku. Na terenie gminy wyznaczone zostały turystyczne szlaki – piesze, rowerowe i konne. Liczne jeziora i kanały tworzą wspaniałe miejsce dla żeglarzy i kajakarzy. Przez gminę wiedzie także Szlak Cysterski, a piękno tego terenu podziwiać można z wieży widokowej w Siekowie.

Rozwój turystyki, agroturystyki i rolnictwa indywidualnego sprawił, iż jeśli chodzi o gospodarkę to na terenie gminy rozwinął się głównie przemysł związany z wysokiej jakości przetwórstwem mięsa i produktów rolnych. Nowoczesne i prężnie działające przedsiębiorstwa są dowodem, że w gminie istnieje przyjazna atmosfera dla powstawania i rozwoju nowych firm oraz zakładów. Na terenie gminy utworzona została pod Podstrefa Przemęt Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Gmina Przemęt w 2002 roku nawiązała współpracę międzynarodową z niemiecką gminą Bestensee. Od tego czasu kontakty obu gmin bardzo się rozwinęły i objęły swym zasięgiem wiele grup społecznych. W 2011 roku gmina Przemęt podpisała umowę partnerską z pomorską gminą Kobylnica. W 2020 roku Gmina Przemęt podpisała List intencyjny w sprawie umowy o partnerskiej współpracy z Gminą Kuślin, Gminą Trzcinica oraz Radą Naukową Polskiego Klubu Ekologicznego Małopolska.


GMINA PRZEMĘT W LICZBACH:

LICZBA LUDNOŚCI: 14 046

Powierzchnia gminy wynosi 22.531 ha, w tym lasy i zadrzewienia zajmują około 5.610 ha, co stanowi 24,9 % powierzchni terenu.

Tereny jezior to około 1.014 ha, co stanowi 4,5 % powierzchni gminy.

Ilość podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na terenie gminy wynosi 988 (stan na 31.12.2019 r.).

Średni dochód budżetu gminy na jednego mieszkańca wynosi 5 126,04 zł (stan na 31.12.2019 r.)

Średni dochód podatkowy gminy na jednego mieszkańca wynosi 1 211,59 zł (stan na 31.12.2019 r.)


SYMBOLE POWIATU:

Herb Gminy Przemęt przedstawia postać św. Andrzeja z krzyżem na błękitnym tle. Niewątpliwie sakralny charakter herbu gminy związany jest z faktem, iż przez setki lat Przemęt oraz pobliskie wioski znajdowały się w posiadaniu zakonu cystersów. Więcej na ten temat w Historii, którą warto znać. Logo Gminy Przemęt to konwalia na tle zachodzącego słońca. Symbolika logo nawiązuje więc do unikalnej w skali świata różowej konwalii, występującej tylko na Wyspie Konwaliowej w gminie Przemęt. Pomarańczowe słońce to symbol ciepła i wspaniałej pogody, Logo Gminy Przemętna którą liczyć mogą przybywający do nas turyści i goście. Elementem współtworzącym logo jest hasło „Przemęt – Kraina Kwitnącej Konwalii”. Twórcą logo jest artysta plastyk Kazimierz Sita – wykładowca poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych.


WARTO ZOBACZYĆ:

Barchlin - dwór w formie willi neorenesansowej

Bucz - Kościół pw. św. Barbary w Buczu

Pałac w Buczu

Kaszczor - Kościół pw. św. Wojciecha w Kaszczorze

Kościół ewangelicki w Kaszczorze

Popowo Stare - dwór Szołdrskich z lat 1775-1785

Przemęt - Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Przemęcie 

Kościół pw. św. Piotra i Pawła w Przemęcie

Kościół pw. św. Andrzeja w Przemęcie

Siekowo - Pałac w Siekowie

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Siekowie

Sokołowice - klasycystyczny dwór, zbudowany dla Andrzeja Skarżyńskiego wraz z założeniem parkowym

Wieleń - Kościół pw. Narodzenia NMP w Wieleniu

Przemęcki Park Krajobrazowy

Wyspa Konwaliowa

Torfowisko nad Jeziorem Świętym

Jezioro Trzebidzkie

Kanapa Naopleona (gliniana, usytuowana w lesie)

Głaz narzutowy w Leśnictwie Przemęt

Zagroda u Rzeźbiarza w Górsku

Stara Chata u Kowola w Kluczewie

Wieża widokowa w Siekowie

Wieża widokowa w Kaszczorze

źródło: www.przemet.pl

 


 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz