FILM PROMOCYJNY O POWIECIE MONIECKIM:
https://www.youtube.com/watch?v=M0zVQwt2VWo&feature=emb_imp_woyt
Powiat moniecki – powiat w Polsce (województwo podlaskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Mońki.
W skład powiatu wchodzą:
gminy miejsko-wiejskie: Goniądz, Knyszyn, Mońki
gminy wiejskie: Jasionówka, Jaświły, Krypno, Trzcianne
miasta: Goniądz, Knyszyn, Mońki
Obejmuje on obszar 138 259 ha, co stanowi 7% powierzchni województwa. Mieszka tu ponad 42 tysiące osób, czyli ok. 3,6% ludności Podlasia.
Teren powiatu odznacza się wieloma walorami przyrodniczymi i historycznymi. Ze względu na położenie geograficzne i warunki społeczno-gospodarcze posiada duże możliwości rozwoju rolnictwa i turystyki.
"Ziemie między Narwią a Bugiem mało mają sobie równych w naszej ojczyźnie. Jest tu pięknie o każdej porze roku. Uczulone na uroki krajobrazów oko odnajdzie w nich rzeczy zachwycające nawet pośród jesiennych mgieł i zimowej ciszy, najpiękniej jednak jest wiosną. Nieregularny bieg rzek, płynących polodowcowymi, zabagnionymi dolinami, gruba pokrywa śniegu i lodu powodują, że okolice, gdzie Biebrza wpada do Narwi, zamieniają się w ogromne rozlewiska.(...)"
Włodzimierz Puchalski (1909-1979)
wybitny polski przyrodnik, artysta fotografik, prekursor polskiego filmu przyrodniczego.
SYMBOLE POWIATU:
Współczesna heraldyka samorządowa odwołuje się, do występującej tylko w Polsce, zasady heraldycznej: szlacheckiej, ziemskiej oraz miejskiej – datowanej od drugiej połowy XIII do połowy XVI wieku, która to charakteryzowała się jednobarwnym polem tarczy z jednym lub dwoma znakami heraldycznymi. Biorąc pod uwagę używane na terenie powiatu herby samorządowe oraz ich historię zasadnym jest powrócić do dwóch najstarszych herbów miejskich z terenu powiatu tj. Goniądza i Knyszyna. Odnosiły się one do fauny jaka żyła na tutejszym terenie w okalających bagnach i puszczach. Wybór łosia jest konsekwencją dotychczasowej symboliki występującej na terenie obecnego powiatu. Łoś obecnie jak i w przeszłości królujący na tych obszarach symbolizuje królewskie zwierzę, jak i bagienny charakter powiatu. Rozpatrując przeszłość regionu, jego położenie na styku Mazowsza i Podlasia przedstawimy dwa przedmioty heraldyczne symbolizujące styk dwóch regionów, z podziałem pola tarczy charakterystycznych dla herbu województwa podlaskiego z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pola tarczy – czerwone, w części prawej książęcy Orzeł Biały, mazowiecki. Po lewej stronie srebrny wizerunek łosia o złotych rogach i racicach w pozycji wspiętej. Dobór barw: srebra (bieli), złota (żółci) i czerwieni jest nawiązaniem do barw państwowych Orła Białego i zarazem Mazowsza, z którym to region ten był identyfikowany od średniowiecza do czasów nowożytnych.
ZARYS HISTORYCZNY:
Powiat Moniecki powstał 1 kwietnia 1954 roku. Siedzibą powiatu stała się centralnie położona miejscowość - wieś Mońki. Powiat Moniecki powstał z terytorium wydzielonego z powiatu białostockiego, w jego skład wchodziły dwa miasta Goniądz i Knyszyn oraz gminy Goniądz, Jaświły, Krypno, Trzcianne i Kalinówka. W historii Powiatu Monieckiego ciekawostką jest jego siedziba, gdyż Mońki nie były miastem, nie stanowiły nawet własnej gminy. Prawa miejskie uzyskały dopiero w 1965 roku. W takiej postaci Powiat Moniecki, funkcjonował do reformy administracyjnej w 1975 roku, kiedy to wszystkie powiaty w Polsce przestały istnieć.
Powiat Moniecki utworzony został ponownie w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Symboliczne przekazanie wspólnocie samorządowej i władzom powiatu monieckiego odpowiedzialności za sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie. Siedzibą Powiatu Monieckiego jest miasto Mońki, a w jego skład wchodzą 3 gminy miejskie: Mońki, Goniądz, Knyszyn oraz 4 gminy wiejsko-miejskie: Krypno, Trzcianne, Jaświły i Jasionówka. Dzisiejszy Powiat Moniecki zamieszkuje około 42 tysiące osób, czyli ok. 3,6% ludności Podlasia, a powierzchnia powiatu wynosi 1385 km2. Powiat Moniecki jako jednostka samorządu terytorialnego wykonuje określone zadania publiczne przede wszystkim z zakresu edukacji, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, aktywizacji rynku pracy, ochrony środowiska, rolnictwa, kultury, sportu i turystyki. Powiat Moniecki odznacza się unikatowymi na skalę europejską atutami przyrodniczymi, co sprzyja rozwojowi gospodarczemu regionu, zarówno w produkcji zdrowej żywności, jak i branży turystycznej. Walorem powiatu jest Biebrzański Park Narodowy i występujący Obszar Natura 2000. Na terenie Powiatu Monieckiego znajduje się zespół XIX-wiecznych carskich fortyfikacji - Twierdza Osowiec oraz wiele zabytków sakralnych.
Od 11 listopada 2011 r. Powiat Moniecki posiada własne zgodne z heraldyką symbole, które podczas uroczystej Sesji Rady Powiatu w Mońkach ustanowiła Rada Powiatu w Mońkach. Symbole nawiązują zarówno do historii ziem powiatu jak i fauny występującej dawniej i obecnie na terenie powiatu. W tarczy herbowej Powiatu Monieckiego znalazł się królewski Orzeł Biały, mazowiecki i łoś symbolizujący królewskie zwierzę, jak i bagienny charakter powiatu. Rok 2014 natomiast to podwójny jubileusz Powiatu Monieckiego: 60-lecie powstania pierwszego Powiatu Monieckiego i 15-lecie istnienia samorządowego powiatu w Mońkach.
WARTO ZOBACZYĆ:
Biebrzański Park Narodowy
Twierdza Osowiec
Carska Droga
Puszcza Knyszyńska
Królewskie miasto Knyszyn
Kirkut w Knyszynie
Jezioro Zygmunta Augusta
Otulina Narwiańskiego Parku Narodowego
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie
Chata wielkiego przyrodnika (wieś Morusy)
Regionalna Izba Doliny Biebrzy w Laskowcu
Układ przestrzenny miast Goniądz i Knyszyn oraz miejscowości Jasionówka. Wrzecionowaty kształt centrum miasta połączony ze Starym Rynkiem jest XV – XVI wiecznym układem ulic. Rynek kwadratowy (z odchodzącymi od niego ulicami) i przedmieściem. Siatka ulic w mieście jest nieregularna, rozwijająca się wraz z potrzebami rozbudowy.
Lamus plebański w Knyszynie (rok budowy 1818 r.) i Kalinówce Kościelnej (rok budowy 1783r.). Lamusy zbudowane są z drewna na planie prostokąta. Początkowo służyły do przechowywania cennych przedmiotów i wchodziły w skład zabudowań dworskich. Z biegiem czasu lamusy stawiano w zabudowaniach chłopskich w pobliżu domu i przechowywano w nich żywność, zboże i sprzęt gospodarczy.
Dworzec kolejowy w Mońkach, który został zbudowany w latach 30. XX wieku wg projektu Stefana Szyllera. W latach II wojny światowej stacja w Mońkach była wykorzystywana przez okupantów do wywózek ludności. Zniszczona podczas II wojny światowej przez wojska niemieckie. Odbudowana ze zniszczeń po wojnie na starych fundamentach. Dworzec kolejowy w Mońkach posiada wartości artystyczne i stanowi przykład budownictwa kolejowego zrealizowanego w stylu dworkowym. Dworzec swą formą nawiązuje do dworu szlacheckiego, stanowiącego symbol polskości i rodzimych tradycji.
Na terenie Powiatu zachowały się również młyny wodne w Sikorach, Kalinówce, Zabielu oraz Dolistowie Starym.
źródło: www.monki.pl; http://www.turystyka.monki.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz