marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

wtorek, 12 października 2021

GMINA WILKOWICE (POWIAT BIELSKI)

 

 

 

 


Wilkowice (powiat bielski) - Wilkowice (niem. Abtsdorf[3] lub Wolfsdorf) – wieś w Polsce, położona w województwie śląskim, w powiecie bielskim, siedziba władz gminy Wilkowice. Dawniej wieś była siedzibą gminy Bystra-Wilkowice.

Gmina Wilkowice położona jest na malowniczym pograniczu Beskidu Śląskiego i Małego oraz Kotliny Żywieckiej (w tzw. Bramie Wilkowickiej). Gmina znajduje się w południowej części województwa śląskiego, w powiecie bielskim, w pobliżu Bielska-Białej i stanowi część aglomeracji Bielskiej. Powierzchnia gminy wynosi 34,3 km². W jej skład wchodzą trzy sołectwa: Bystra, Meszna i Wilkowice. Wieś leży w dolinie rzeki Białej, na południe od Bramy Wilkowickiej, w północnej części Kotliny Żywieckiej u podnóży Beskidu Małego. Miejscowość jest częścią aglomeracji bielskiej. Miejscowość leży 71,5 km od Katowic i 13 km od centrum Bielska-Białej.

Na ukształtowanie powierzchni Wilkowic wpłynęły ruchy górotwórcze, w wyniku których powstał Beskid Mały, u podnóża którego leży obecna wieś. Miejscowość stromo opada od pasma Magurki Wilkowickiej na zachód ku Kotlinie Żywieckiej i Bramie Wilkowickiej. Najwyższym punktem na terenie wsi jest Magurka, zaś najniższym - okolice ul. Granicznej.

    Najwyżej położony punkt: 909 m n.p.m.
    Najniżej położony punkt: 380 m n.p.m.
    Średnia wysokość wsi: między 400–650 m n.p.m.

Powierzchnia Wilkowic jest równa 1750 ha. Obszar ten pokrywają:

    tereny leśne: w 60%
    tereny zabudowane: w 25%
    tereny pozostałe: w 15%

Przez naszą gminę przebiegają ważne szlaki handlowe i turystyczne oraz trasa kolejowa, co czyni ją bardzo dogodnym komunikacyjnie miejscem. Położenie wśród beskidzkich gór powoduje, że Gmina Wilkowice posiada specyficzny klimat. Już w XIX wieku, usytuowana najwyżej Bystra, znana była jako miejscowość o leczniczych właściwościach klimatu. W roku 1897 austriacki lekarz Ludwik Jekeles założył w Bystrej Zakład Wodoleczniczy. W czasach obecnych znajduje się tam Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, będący wiodącym tego typu ośrodkiem w Polsce.

Gmina Wilkowice, uznawana bardzo często jako miejsce typowo turystyczne, dysponuje bardzo dobrze rozwiniętą bazą noclegową o zróżnicowanym standardzie. Na terenie gminy znajdują się schroniska górskie na Magurce Wilkowickiej, Klimczoku i Szyndzielni, wiele gospodarstw agroturystycznych, domów wczasowych, hoteli, zajazdów i restauracji. Nasza gmina posiada niezwykle korzystne warunki do rekreacji i uprawiania sportu. Otoczona z jednej strony pasmem gór Beskidu Śląskiego z Kozią Górą, Szyndzielnią, Klimczokiem i Magurą, z drugiej Beskidu Małego z Czuplem, Magurką Wilkowicką i Rogaczem. Wszystkie połączone są gęstą siecią znakowanych szlaków turystycznych. W zimie zaś skorzystać można z trasy do narciarstwa biegowego w szczytowych partiach Magurki Wilkowickiej.

Na terenie Wilkowic, sąsiedniej Mesznej oraz Rybarzowic w latach 2010–2013 rozbudowywano specjalną strefę przemysłową, będącą częścią BOP-u i Bielskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przez strefę przemysłową przebiega droga ekspresowa S1, a także ulica E. Kwiatkowskiego, ulica Furmaniec i ulica Wilkowska (Rybarzowice). Na terenie przemysłowym znajduje się ponad 12 przedsiębiorstw i magazynów. Do największych z nich należą Bulten Polska, Lenko S.A., Prosperplast sp z.o.o. i Eko-Wtór Jakubiec.

 

WARTE ZAINTERESOWANIA:

 

Letniskowa wieś jest punktem wyjścia szlaków turystycznych w Beskid Mały i Beskid Śląski. Wilkowice leżą u podnóża Magurki Wilkowickiej i Rogacza, skąd prowadzą szlaki do pozostałych części Beskidu Małego. Na terenie wsi funkcjonuje część z prawie 3 km ścieżek rowerowych Gminy Wilkowice. Na stokach Magurki i sąsiednich szczytów wyznakowano trasę biegową z czterema pętlami. Spełnia ona wymogi FIS. Odbywają się tutaj m.in. zawody „Śladami arcyksiężnej Marii Teresy”. Schroniska turystyczne (na Magurce i Rogaczu) zapewniają już część bazy noclegowej dla turystów. Dodatkową atrakcją jest Jaskinia Wietrzna Dziura (zwana także „Smoczą Jamą”) i Skała Czarownic, obie położone na stoku Magurki Wilkowickiej.

Oprócz walorów przyrodniczych w miejscowości znajduje się także kilka ciekawych obiektów, m.in.

    Dworzec kolejowy Wilkowice-Bystra
    SP ZOZ Szpital Kolejowy
    Fałatówka – Muzeum Juliana Fałata
    Parafia św. Michała Archanioła
    Izba Regionalna "Stara Stolarnia"
    Galeria Sztuki Regionalnej
    Dawny Hotel Kanik (obecnie dom mieszkalny)
    Cmentarz epidemiczny na Kapli z 1847 r. (zachował się 1 nagrobek)
    Cmentarz parafialny przy Parafii św. Michała Archanioła
    Szkoła podstawowa nr. 1 im. Władysława Jagiełły (1916 r.)
    Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej
    Zabytkowy dworek na skrzyżowaniu ulicy Nadbrzeżnej i Kolejowej
    Pomnik ku czci Bohaterów Odrodzenia Ojczyzny (1921 r.)

źródło: www.wilkowice.pl; Wikipedia

 


 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz