Czarna (dawniej gmina Czarna ad Tarnów) – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie dębickim. Siedzibą gminy jest Czarna.
Przed 1945 rokiem teren obecnej gminy Czarna należał do województwa krakowskiego, po zakończeniu II wojny światowej weszła w skład nowo utworzonego województwa rzeszowskiego. W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należało do województwa tarnowskiego. Miejscowość posiada stację kolejową o nazwie Czarna Tarnowska na trasie Tarnów-Dębica.
Gmina Czarna jest gminą rolniczą, położoną w zachodniej części województwa podkarpackiego i terytorialnie przynależy do powiatu dębickiego.
Gmina graniczy z gminami województwa małopolskiego: Lisia Góra, Tarnów, Skrzyszów i Radgoszcz, natomiast sąsiednimi gminami województwa podkarpackiego są: Pilzno, m. Dębica, gm. Dębica, Radomyśl Wielki i Żyraków.
Odległość siedziby gminy od siedziby powiatu - miasta Dębicy wynosi około 16 km, a od siedziby województwa – Rzeszowa około 65 km.
Przez tereny gminy przebiega autostrada A4, droga wojewódzka nr 984 łącząca Tarnów i Mielec oraz magistrala kolejowa Kraków – Medyka, która od początku istnienia miała znaczący wpływ na rozwój gminy.
Powierzchnia gminy wynosi 147 km2.
Liczba mieszkańców na dzień 31 grudnia 2020 roku wynosiła 13 369 osób, z czego 6 727 stanowiły kobiety, a 6 642 mężczyźni.
Powyższe porównanie pokazuje utrzymujący się w Gminie wzrost liczby mieszkaŃców.
Gmina podzielona jest na 14 sołectw: Borowa, Chotowa, Czarna, Głowaczowa, Golemki, Grabiny, Jaźwiny, Podlesie, Przeryty Bór, Przyborów, Róża, Stara Jastrząbka, Stary Jawornik, Żdżary.
Tereny gminy są uzbrojone w sieć gazową i sieć telefoniczną, ponad 90 % mieszkańców korzysta z wodociągów publicznych, a skanalizowanie gminy sięga prawie 60 %.
Bardzo ważną dziedziną gospodarki jest rolnictwo. W gminie panują dobre warunki naturalne dla rolnictwa, zwłaszcza w jej północnej części obejmującej sołectwa: Jaźwiny, Borowa, Róża, Stara Jastrząbka, Podlesie i Przeryty Bór.
Niewątpliwymi walorami ziemi czarnieńskiej są lasy, które zajmują 35,6 % powierzchni gminy. Gatunkiem dominującym wśród roślinności leśnej jest sosna zwyczajna, która tworzy lite drzewostany, a z innych: dąb szypułkowy i czerwony oraz olsza czarna, buk, grab i jesion. Bogactwa naturalne gminy tworzą także złoża ropy naftowej eksploatowane w Starej Jastrząbce, Róży i Borowej, pokłady gazu oraz kruszywo.
Walory przyrodnicze gminy, niepowtarzalny mikroklimat, życzliwość mieszkańców stwarzają idealne warunki do wypoczynku. Istniejący Grand Chotowa Hotel*** SPA & Resort to jedno z miejsc, które stanowi wizytówkę gminy w zakresie turystyki i rekreacji.
WARTO ZOBACZYĆ:
* Zespół pałacowo - dworski w Przyborowie - Zespół wybudowany na przełomie XIX/XX wieku przez ówczesnych właścicieli dóbr Głowaczowej i Przyborowia (Reyów) wg. projektu Stanisława Ignacego Witkiewicza na miejscu starego drewnianego dworu.
* Kościoł p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Czarnej - W 1904 roku Biskup Wałęga utworzył niezależną od parafii Zasów ekspozyturę, a 10 maja 1925 roku erygował parafię. Patronem parafii został św. Józef. Konsekracji Kościoła p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy dokonał Bp Wałęga - 21 września 1925 roku.
* Kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Starej Jastrząbce - Pierwotny drewniany kościół parafialny p.w. św. Krzyża konsekrował przed rokiem 1596 abp lwowski J. D. Solikowski. Kościół ten w 1790 r. został zniszczony przez pożar, ocalała tylko dzwonnica. Około 1791 r. rozpoczęto budowę nowego murowanego kościoła, w stylu późnego baroku, który w latach 1929-30 został powiększony o nawy boczne i wieżę według projektu architekta Augustyna Tarkowskiego.
* Drewniana kapliczka w Czarnej - Drewniana kapliczka zlokalizowana obok wiaduktu kolejowego w Czarnej. Kapliczka wzniesiona na przełomie XIX/XX wieku. W wewnątrz znajduje się neobarokowa płaskorzeźba Matki Boskiej Śnieżnej z Dzieciątkiem.
* Cmentarz wojenny nr 240 w Czarnej - Cmentarz wojenny nr 240 z okresu I wojny światowej, zaprojektowany przez Gustava Rossmanna.
* Cmentarz wojenny nr 241 w Róży - Cmentarz wojenny nr 241 w Róży - austriacki cmentarz z I wojny światowej. Zaprojektowany został przez Gustava Rossmanna.
* Cmentarz wojenny nr 243 w Starej Jastrząbce - Cmentarz wojenny nr 243 w Starej Jastrząbce z okresu I wojny światowej. Cmenarz zlokalizowany jest w niewielkim lasku w pobliżu kościoła.
* Schron obsługi anten - Schron obsługi anten o pow. użytkowej 1 060 m2 w Żdżarach to symbol, pozostałość po bazie Wojsk Federacji Rosyjskiej. Była to jedyna w tej części Polski baza wojskowa ówczesnego Związku Radzieckiego.
* Grota Najświętszej Marii Panny w Chotowej - U podnóża wzniesienia, na którym stoi Kościół w Chotowej, znajduje się Grota Najświętszej Marii Panny, zbudowana w 1958 r. Przy grocie cudowne źródełko i wyryty w kamieniu napis: ”Pielgrzymie spocznij u stóp Marii, to matka Twoja”.
* Park turystyczno - rekreacyjny w Czarnej - Park turystyczno – rekreacyjny w Czarnej powstał w 2013 roku przy udziale środków unijnych i Skarbu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.
* Rezerwat Przyrody Torfy - Rezerwat położony jest na terenie leśnictwa Chotowa i zajmuje prawie 12 ha. Zgodnie z aktem uznającym przedmiotem ochrony jest rzadka roślina owadożerna - rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia) oraz inne gatunki roślin związanych z biotopem torfowiska i boru bagiennego, miejsca lęgowe i ostoja rzadkich gatunków ptactwa wodno-błotnego.
źródło: www.czarna.com.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz