marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

sobota, 30 października 2021

GMINA CZERWIN

 

 


Czerwin – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim, w gminie Czerwin.

Czerwin leży nad niewielką rzeką Orz, będącą dopływem Narwi. Miejscowość jest wsią liczącą ok. 800 mieszkańców. Składa się z kilkunastu ulic. Czerwin jest siedzibą gminy Czerwin. We wsi znajdują się m.in. urząd gminy, szkoła podstawowa oraz średnia, gimnazjum, ośrodek pomocy społecznej, kościół, cmentarz, sklepy i zakłady usługowe.


ZARYS HISTORYCZNY:

Pierwsza wzmianka o Czerwinie pochodzi z końca XIV w. Na początku XVI w. miejscowość była dużą i znaczącą wsią, spełniającą nie tylko funkcje rolnicze. Istniały tu m.in. kościół, szkoła i karczma, odbywały się jarmarki, zaś ludność poza chłopami stanowili też rzemieślnicy. Wieś szlachecka Czerwino położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie ostrowskim ziemi nurskiej. W czasie potopu szwedzkiego Czerwin został zniszczony, a następnie miejscowość znacznie podupadła. W II poł. XVII w. liczyła niespełna 40 mieszkańców.

W latach 1921–1939 ówczesna osada miejska i folwark leżał w województwie białostockim, w powiecie ostrołęckim, w gminie Czerwin.

Według Powszechnego Spisu Ludności z 1921 roku zamieszkiwało:

    osadę – 362 osoby, 144 było wyznania rzymskokatolickiego a 217 mojżeszowego. Jednocześnie wszyscy mieszkańcy zadeklarowali polską przynależność narodową. Było tu 27 budynków mieszkalnych
    folwark – 197 osób w 5 budynkach mieszkalnych. Majątek posiadał T. Rudnicki (459 mórg). Była tu gorzelnia, trzy wiatraki i młyn.

Miejscowości należały do miejscowej parafii rzymskokatolickiej. Podlegały pod Sąd Grodzki w Ostrołęce i Okręgowy w Łomży. Był tu również urząd pocztowy.

W wyniku agresji niemieckiej we wrześniu 1939 wieś znalazła się pod okupacją niemiecką. Od 1939 do wyzwolenia w 1945 włączona w skład Generalnego Gubernatorstwa.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ostrołęckiego.


WARTO ZOBACZYĆ:

    >
Barokowy kościół parafialny pw. Świętej Trójcy z 1777 r.
   
    > Bramy cmentarza parafialnego z 1854 i z 1890 r.
   
    > Neogotycka kaplica nagrobna rodziny Andlauerów z 1890 r.
   
    > Dwór z przełomu XVIII i XIX w.

źródło: Wikipedia

 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz