marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

sobota, 30 października 2021

MIASTO ZŁOTORYJA


 https://www.złotoryja.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=1&strona=1

 

 

FILMY O ZŁOTORYI

https://www.złotoryja.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=217&menu=231&strona=1

 

Złotoryja (łac. Aureus Mons, niem. Goldberg) – miasto w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu złotoryjskiego, nad rzeką Kaczawą.

Według danych GUS z dnia 31 grudnia 2019 r. miasto liczyło 15 496 mieszkańców.

W średniowieczu ośrodek wydobycia złota, później bazaltu, a w okolicznych miejscowościach (do połowy XX wieku) miedzi, później – bazaltu. Ponadto przemysł włókienniczy i papierniczy.


NAZWA MIASTA:

W polskojęzycznym dokumencie z miasto wspomniane jest pod nazwą Goldberga. Polską nazwę Złotoryi oraz niemiecką Goldberg w książce „Krótki rys jeografii Szląska dla nauki początkowej” wydanej w Głogówku w 1847 wymienił śląski pisarz Józef Lompa.W polskim źródle z 1895 r. podano polskie nazwy Złota góra oraz Złotoryja. Na polskiej mapie wojskowej z 1935 r. przy oznaczeniu miasta podano polski egzonim Złota Góra; nazwy tej używano również w 1945 r.Nazwę Złotoryja ustalono urzędowo w 1946 r.

POŁOŻENIE:
Złotoryja położona jest na Pogórzu Kaczawskim, w południowo-zachodniej Polsce, w dolinie Kaczawy oraz na otaczających ją wzgórzach, w miejscu, gdzie rzeka wypływa na Równinę Chojnowską. Jest gminą miejską i stolicą powiatu, wchodzi w skład województwa dolnośląskiego. Miasto posiada dogodne położenie komunikacyjne. Jest zlokalizowane w sąsiedztwie autostrady A-4 (13 km), łączącej kraje Unii Europejskiej z krajami rynku wschodniego oraz blisko (22 km) od drogi szybkiego ruchu, którą pobiegnie planowana autostrada A-3, łącząca Skandynawię z południem Europy i Bliskim Wschodem. Korzystne połączenie z lotniskami kraju i Europy zapewnia Międzynarodowy Port Lotniczy we Wrocławiu, odległy od Złotoryi o 85 km, a także potencjalne możliwości eksploatacji lotnisk w Legnicy i Krzywej, przydatne w przyjmowaniu i ekspediowaniu przesyłek cargo. Według danych z 1 stycznia 2010 powierzchnia miasta wynosiła 11,51 km², w tym: użytki rolne: 60%, użytki leśne: 6%. Miasto stanowi 2% powierzchni powiatu złotoryjskiego (stolica).Złotoryja historycznie leży na Dolnym Śląsku. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa legnickiego.W Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do roku 2020 gmina miejska zaliczona została do Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego.

PRZYRODA:
Położenie Złotoryi wywiera wpływ na jej warunki klimatyczne. Są one względnie surowe, choć łagodniejsze niż na Pogórzu Kaczawskim. Średnia temperatura roku wynosi 7-8 stopi C. Okres zimowy, ze średnią temperaturą poniżej 00C trwa 12-14 dni. Spośród wód powierzchniowych główną rolę odgrywa rzeka Kaczawa, będąšca dopływem sudeckim Odry i płynąca na wysokości miasta głęboką doliną. Zbiorniki wód podziemnych znajdują się na tym terenie głównie w złożach piaskowców i zlepieńców. Z otworów głębinowych tych skał, położonych między Jerzmanicami a Nową Ziemią czerpie się wodę pitną dla Złotoryi. Interesującym zbiornikami wodnymi, głownie ze względu na ich charakter rekreacyjny są "Oczko", "Zielone Oczko" i "Zalew Złotoryjski". Okolice Złotoryi są pięknie położone pośród lasów mieszanych z przewagą liściastych. W samym mieście obszary leśne zajmują 44 ha, co stanowi 3,8 % ogółu jego powierzchni. Bogata i ciekawa jest także występująca na tym terenie flora i fauna (szczególnie w okolicach Wilczej Góry). Miasto i jego okolice ze względu na ogólnie niski stopień urbanizacji i uprzemysłowienia reprezentuje dość wysoki poziom czystości środowiska naturalnego. świadczy o tym zarówno niewielkie zanieczyszczenie powietrza, jak i występowanie pstrągów w rzece Kaczawa.



WARTO ZOBACZYĆ:


Starówka z zabytkowymi kamieniczkami
Baszta Kowalska
czternastowieczne mury obronne
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Kościół św. Jadwigi
Kościół św. Mikołaja (wcześniej św. Krzyża)
Fontanna Delfina
Fontanna Górników
Kopalnia Złota „Aurelia”
Muzeum Złota
Rezerwat przyrody Wilcza Góra
Złoto w aluwiach rzek i strumieni – cel poszukiwaczy-amatorów z całej Polski
Starówka (Stare Miasto)
kościół pomocniczy pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, z 1230 r., XVI-XX w.
kościół cmentarny pw. św. Mikołaja z XIV–XIX w
zespół klasztorny franciszkanów, z XV-XIX w.
zespół mauzoleów na cmentarzu komunalnym
pozostałości murów obronnych, z XIV w., XVI w.
zespół mauzoleów na cmentarzu komunalnym, ul. Cmentarna 10, z XVIII–XX w
szlak złotoryjskich pomników przyrody
 

źródło: www.zlotoryja.pl;  Wikipedia

 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz