marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

wtorek, 6 lipca 2021

GMINA SZEMUD

 
 
:TV SZEMUD:


>FILM PROMOCYJNY: 

https://szemud.pl/promocja-gminy.html


Szemud (do 1954 gmina Wielki Donimierz) – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim. Wschodnia część gminy znajduje się na obszarze aglomeracji trójmiejskiej. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie gdańskim.

W skład gminy wchodzą 23 sołectwa: Będargowo, Bojano, Częstkowo, Dobrzewino, Donimierz, Głazica, Grabowiec, Jeleńska Huta, Kamień, Karczemki, Kieleńska Huta, Kielno, Koleczkowo, Kowalewo, Leśno, Łebieńska Huta, Łebno, Przetoczyno, Rębiska, Szemud, Szemudzka Huta, Warzno, Zęblewo

Siedziba gminy to Szemud.


Gmina Szemud położona jest w centralnej części województwa pomorskiego,w powiecie wejherowskim. Zajmuje powierzchnię 175,86 km?, składa się z 22 sołectw. Siedzibą władz samorządowych jest Szemud. Liczba mieszkańców gminy wynosi 16080 osób. Gmina Szemud bezpośrednio graniczy z Gdynią i aglomeracją trójmiejską.

Gmina jest gminą dwujęzyczną – według danych pochodzących ze spisu powszechnego przeprowadzonego w 2002 roku, 26,3% ludności gminy posługuje się językiem kaszubskim.


ZALETY INWESTYCYJNE GMINY SZEMUD:


W Gminie prężnie rozwija się sektor usługowo-produkcyjny, który koncentruje się głównie w pasie drogi Chwaszczyno-Wejherowo. Na terenie Gminy nie ma dużych zakładów przemysłowych, natomiast kilkadziesiąt firm reprezentuje różne branże. Bardzo dobrze rozwinięta jest sieć wodociągowa, pozwalająca na szybkie włączenie się do niej nowych inwestorów. Ponadto intensywnie rozwijana jest sieć kanalizacyjna dla całego wschodniego obszaru gminy /Bojano, Dobrzewino, Karczemki, Koleczkowo/. Równolegle B8obszar ten jest objęty inwestycjami związanymi z budową sieci gazowej. W Gminie bardzo chętnie osiedlają się mieszkańcy Trójmiasta z uwagi na infrastrukturę, czyste środowisko, jeziora i lasy. Na ukończeniu są prace nad nowym Studium Zagospodarowania Przestrzennego wskutek czego miejscowe plany zagospodarowania umożliwią potencjalnym inwestorom szybką realizację inwestycji. Dodatkową zachętą dla inwestorów, którzy chcieliby stworzyć nowe miejsca pracy, jest wszechstronna pomoc władz gminy w wyborze najwłaściwszej lokalizacji. Droga S6 na odcinku Lębork-Obwodnica Trójmiasta będzie miała dł. ok. 61 km z czego 19,5 km przebiegać będzie przez Gminę Szemud wraz z dwoma węzłami w Szemudzie i Koleczkowie oraz MOP - Miejscem Obsługi Podróżnych w Bojanie. W ramach projektu przewidziano także rozbudowę węzła Gdynia Wielki Kack na S6 Obwodnicy Trójmiasta. Trasa ma być dwujezdniowa po dwa pasy w każdym kierunku, natomiast na odcinku Chwaszczyno — Obwodnica Trójmiasta będą to trzy pasy.

Atuty i korzyści z realizacji drogi ekspresowej S6

1. Powstanie szybkiej arterii komunikacyjnej północnej Polski na osi wschód-zachód łączącej największe miasta Pomorza: Szczecin, Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk, Trójmiasto.

2. Realizacja ważnego europejskiego korytarza transportowego, łączącego Europę Zachodnią z Obwodem Kaliningradzkim i prowadzącego dalej do państw nadbałtyckich.

3. Poprawa warunków przewozowych mająca wymiar:
a. ekonomiczny: skrócenie czasu dojazdu, obniżenie kosztów zużycia paliwa i eksploatacji pojazdów
b. społeczny: ograniczenie ilości wypadków, większa mobilność społeczna dzięki lepszemu dostępowi mieszkańców Pomorza do portów lotniczych Trójmiasta, Szczecina, Berlina, poprawa płynności ruchu drogowego
mająca wpływ na komfort podróżowania
c. ochrony środowiska

4. Sprawna obsługa nadmorskich terenów turystycznych w okresie znaczącego wzrostu ruchu kołowego w północnej Polsce w sezonie letnim.

5. Wzrost atrakcyjności inwestycyjnej i gospodarczej samorządów położonych w obszarze oddziaływania trasy.

6.
Lepszy dostęp do portów morskich Szczecina i Trójmiasta zapewniający impuls do dalszego
rozwoju usług transportowych, logistycznych i spedycyjnych na terenie Pomorza.

7.
Zapewnienie równomiernego rozwoju regionów, spójności społeczno— gospodarczej i terytorialnej
całej Polski.

8. Bezpośrednie połączenie z projektowaną obwodnicą metropolitalną łączącą się z trasami A1 i S7

źródło: www.szemud.pl oraz materiał własny gminy Szemud

 


 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz