marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

wtorek, 22 czerwca 2021

GMINA BIAŁA RAWSKA

 
 
 

 

Biała Rawska – miasto w Polsce, w województwie łódzkim, w powiecie rawskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Biała Rawska.

Miasto
- powierzchnia 1.000 ha
- ludność ok. 3.400 osób

Gmina
- powierzchnia 20.000 ha
- ludność ok. 8.600
- 57 sołectw
- 60 miejscowości

Biała Rawska położona jest na Wysoczyźnie Rawskiej, nad rzeką Białką – dopływem Rawki, należącej do dorzecza Bzury.

Biała Rawska leży na historycznym Mazowszu, w dawnej ziemi rawskiej. Uzyskała lokację miejską około 1472 roku, zdegradowana w 1870 roku, ponowne nadanie praw miejskich w 1925 roku. Miasto duchowne położone było w drugiej połowie XVI wieku w powiecie bielskim ziemi rawskiej województwa rawskiego. Ulice w mieście rozchodzą się od położonego w centrum rynku, w pobliżu którego znajduje się zabytkowy kościół. Zabudowa – w centrum stare, niekiedy XIX-wieczne budynki wielo- i jednorodzinne – kamienice i domy drewniane, na obrzeżach – głównie zabudowa jednorodzinna. Na przedmieściach – typowe wiejskie domy i budynki gospodarcze. W mieście znajduje się też kilkanaście bloków z wielkiej płyty, zbudowanych w latach 70.

W miejscowości znajduje się urząd gminy i kilka innych podległych władzom gminy urzędów (m.in. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej), a także ośrodek zdrowia, szkoła podstawowa, gimnazjum i zespół szkół ponadgimnazjalnych oraz przedszkole. Biała Rawska jest lokalnym centrum kulturalno-handlowo-rozrywkowym – mieści się w niej biblioteka publiczna, kilkanaście sklepów, apteki, targowisko i kino, a ponadto remiza Straży Pożarnej, komisariat Policji i kościół. Na przedmieściu znajduje się zespół stawów utworzonych na przepływającej przez miejscowość Białce, z których jeden pełni funkcję kąpieliska.


Miasto Biała Rawska posiada pełną infrastrukturę: wodociąg, kanalizację, wysypisko odpadów stałych, sieć energetyczną, nowoczesną oczyszczalnię ścieków i światłowodową sieć telekomunikacyjną z centralami wybierania tonowego.
1. Kanalizacja
- miasto - 19,7 km
2. Oczyszczalnia ścieków o wydajność 800 m3/dobę uruchomiona w 2006 r.
3. Wodociągi
- w 28 miejscowościach
- 137,5 km długości
4. Drogi gminne ponad 111 km
- oświetlenie uliczne 1478 szt., w większości energooszczędne
5. Telefonizacja
- 60 miejscowości
- 1200 nowych abonentów
- nowoczesna sieć światłowodowa
- 5 nowych central cyfrowych, łączność tonowa

Nasze działania inwestycyjne mają na celu poprawę warunków życia mieszkańców i podniesienie atrakcyjności miasta dla inwestorów. Gmina ma bardzo dobre połączenie drogowe z resztą kraju ze względu na dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną (międzyregionalną i lokalną). Przez jej teren przebiega droga szybkiego ruchu E 67 wiodąca z Czech przez Dolny Śląsk do Warszawy. Usytuowanie gminy w widełkach dróg E 67 (Warszawa - Śląsk) oraz E 77 (Warszawa - Kraków) daje znakomite połączenie z południową częścią kraju: Wrocław, Katowice, Kraków oraz z częścią środkową: Warszawa, Łódź.
Podstawowy układ drogowy stanowią drogi:
- wschód - zachód (Łódź - Grójec - Terespol)
- północ - południe (Warszawa - Katowice)

Posiadamy również wąskotorową zabytkową sieć kolejową: Rogów - Rawa Mazowiecka - Biała Rawska (19 km na terenie gminy), która spełniała również istotną funkcję transportową służącą do przewozu materiałów masowych wagonami kolei normalnotorowej umieszczonymi na podwoziach kolejki. W tej chwili przejazdy zawieszono, dąży się jednak do ich wznowienia i wykorzystania rekreacyjno-turystycznej funkcji kolejki wąskotorowej. Przez gminę przebiega również duża linia kolejowa - Centralna Magistrala Kolejowa (CMK) o charakterze międzyregionalnym Śląsk - Porty.


Bogactwem Gminy są intensywne i wysokowydajne uprawy sadownicze wyspecjalizowane w produkcji jabłek i owoców miękkich. Łączna produkcja owoców wynosi 150 tysięcy ton rocznie, a sady naszej gminy zajmują powierzchnię 5000 ha. Jesteśmy w centrum zagłębia sadowniczego, które ciągnie się od Warki przez Grójec, Białą Rawską aż do Głuchowa, obejmując swoim zasięgiem Tarczyn na północy i Białobrzegi na południu. Aż 80% terenu gminy Biała Rawska stanowią użytki rolne.


Naszym sztandarowym produktem są jabłka o uznanej jakości i walorach smakowych sprzedawane na rynkach krajowych i zagranicznych. Rolnicy sukcesywnie wyposażają gospodarstwa w chłodnie, pakownie i sortownie owoców. Na terenie gminy powstają spółdzielnie sadownicze i grupy producenckie mające sprostać nowym wyzwaniom rynku. Mamy w swoich szeregach dobrych gospodarzy otwartych na nowości, a pamiętających o tradycji. Podejmowanych jest szereg inicjatyw w oparciu o unijne standardy i programy. Mamy wszelkie predyspozycje jako gmina, aby stać się zapleczem owocowego przemysłu przetwórczego.
 

Region stawia na młodość i wiedzę. Rozwój i edukacja młodzieży jest naszym priorytetem. Wysiłkiem władz miejskich ciągłej rozbudowie podlega baza oświatowa i sportowa. Szkoły działające na terenie gminy dysponują bogatą bazą dydaktyczną i wykształconą kadrą pedagogiczną. Daje to podstawy dla młodzieży do dalszego kształcenia i możliwość awansu społecznego.
Miasto stanowi ważny regionalny ośrodek oświaty i kultury, posiada bogatą bazę rekreacyjną i sportową. Na terenie Gminy funkcjonuje kilka szkół podstawowych i średnich, bardzo aktywny dom kultury, biblioteka, przedszkole, kluby i przyszkolne hale sportowe.

Gmina Biała Rawska współpracuje w ramach Gmin Bliźniaczych z:
Gminą Niemberg k. Halle w Niemczech.
Gminą Kali k. Zadaru na wyspie Ugljan na Chorwacji.
Pierwsze kontakty pozwalają przypuszczać, że współpraca ta przyniesie korzyści nie tylko dla młodzieży, ale głównie dla gospodarki gminy.

Imprezy plenerowe w Białej Rawskiej, a wśród nich "Festyn Bialski" czy odbywające się pod koniec lata "Dożynki" na trwałe wpisały się w życie miasta i okolicy. Natomiast w Babsku jesienią już od ponad 10 lat corocznie odbywają się "Spotkania z muzyką Chopina", na których koncertują pianiści światowej rangi. Festyny, zawody, sportowe rozgrywki cieszą się dużą frekwencją i popularnością wśród młodzieży. Tradycyjne dyscypliny to "zawody siłaczy", piłka nożna, tenis stołowy, piłka ręczna i siatkowa.


WARTO ZOBACZYĆ:

    > Zespół pałacowy i park:
        Pałac z pierwszej połowy XIX wieku dla ówczesnego właściciela miasta – Aleksandra Leszczyńskiego. Autorem projektu był Franciszek Maria Lanci.
        Park krajobrazowy – w otaczającym pałac parku krajobrazowym rośnie ok. 30 dębów (szypułkowych i bezszypułkowych), których obwody pni dochodzą do 3,5 m. Oprócz nich w parku rośnie ponad 500-letni dąb, o obwodzie pnia blisko 7,5 m, tzw. „Dąb Napoleona” – jeden z największych drzew tego gatunku rosnących w Polsce, nazwany tak ze względu na fakt, że według lokalnych opowieści odpoczywał pod nim cesarz francuski Napoleon Bonaparte, wracający z wojny z Rosją.
    > Kościół św. Wojciecha – zabytkowy kościół parafialny pw. św. Wojciecha pierwotnie z około 1518 roku, odbudowany po pożarze z 1712 r. W 1846 roku dostawiono neogotycką fasadę.
    > Cmentarz parafialny – W Białej znajduje się porośnięty starymi drzewami, głównie lipami rzymskokatolicki cmentarz parafialny z XVIII w. Na jego terenie, przy głównej alei znajdują się zabytkowe kaplice nagrobne dawnych właścicieli miasta – Leszczyńskich oraz właścicieli m.in. pobliskiego Babska – Okęckich. Kaplica Leszczyńskich zbudowana jest w stylu klasycystycznym. Groby Okęckich pochodzą z 1887 roku; ozdobione są frontonami wysokości blisko 6 m i furtami z kutego żelaza. Na terenie nekropolii znajdują się także inne, mniej okazałe, lecz również zabytkowe pomniki nagrobne, oraz symboliczny grób ofiar II wojny światowej.
    > Kapliczka – Na rozwidleniu dróg, prowadzących w kierunku Mszczonowa i Grójca znajduje się zabytkowa, murowana kapliczka z 1916 r. z figurą Chrystusa. Od znajdującej się na niej płaskorzeźby, nazywana jest potocznie „świętym Markiem”.
    > Centrum miasta – Układ ulic i placów w centrum miasta zachował swój historyczny charakter; pochodzi on jeszcze z XVI w. Na obszarze tym znajdują się XIX-wieczne, pożydowskie domy mieszkalne – murowane i drewniane, a wśród nich – budynek straży pożarnej, niegdyś będący siedzibą synagogi.
    > Synagoga – W centrum miasta, przy Placu Wolności znajduje się dawna synagoga. Stoi ona w miejscu wzniesienia pierwszej, drewnianej synagogi z 1822 r. Po pożarze z 1842 r. na jej miejscu w latach 1845–1847 zbudowano nowy obiekt, murowany. Także i ona spłonęła, podpalona przez Niemców w 1939 r. Odbudowana po wojnie, w latach 50., obecnie pełni funkcję remizy strażackiej.
    > Dawny cmentarz żydowski – W pobliżu rzeki Białki znajdują się pozostałości dawnego, XVIII-wiecznego cmentarza żydowskiego. Został on zniszczony przez Niemców w czasie wojny i nigdy go nie odbudowano. Kirkut ten jest obecnie porośnięty krzakami, zachowało się na nim zaledwie kilkanaście resztek macew, w tym tylko 2 niezniszczone, z czytelnym napisami w języku hebrajskim. Na kirkucie znajduje się współcześnie wybudowany ohel ku czci tutejszego cadyka.
    > Stacja kolei wąskotorowej – W Białej Rawskiej znajduje się ostatnia stacja zabytkowej Rogowskiej Kolei Wąskotorowej, zbudowanej w 1915 r. przez Niemców dla potrzeb przebiegającej w pobliżu Białej Rawskiej linii frontu. Obecnie kursująca niekiedy na trasie Rogów – Biała Rawska kolej jest lokalną atrakcją turystyczną. 

źródło: www.bialarawska.pl; Wikipedia

 


 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz