marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

poniedziałek, 21 czerwca 2021

STAROSTWO POWIATOWE W LUBLINIE

 

 

 https://www.youtube.com/channel/UCi7qIFQaB5xGgDYBkSrHULQ

 

Powiat lubelski – powiat w Polsce (województwo lubelskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Lublin.

W skład powiatu wchodzą:


    gminy miejsko-wiejskie: Bełżyce, Bychawa
    gminy wiejskie: Borzechów, Garbów, Głusk, Jabłonna, Jastków, Konopnica, Krzczonów, Niedrzwica Duża, Niemce, Strzyżewice, Wojciechów, Wólka, Wysokie, Zakrzew
    miasta: Bełżyce, Bychawa.

Osobowość prawna została przyznana powiatowi lubelskiemu jako jednostce samorządu terytorialnego na mocy art. 165 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który stanowi, że jednostki samorządu terytorialnego posiadają osobowość prawną. Dlatego też ustawa z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym, w art. 2 ust. 2 - stwierdza, że powiat lubelski ma osobowość prawną.

Położenie Powiatu Lubelskiego sprawia, że powiat odgrywa istotną rolę w krajowym i międzynarodowym systemie komunikacji. Teren Powiatu przecinają główne trakty komunikacyjne na "wschód" i na "zachód" Europy co sprawia, że natężenie ruchu kołowego jest bardzo duże. Dlatego też zapewnienie mieszkańcom równych i bezpiecznych dróg to jedno z najważniejszych wyzwań, które władze Powiatu stawiają przed sobą.  Dotacje unijne, współpraca z gminami, ale przede wszystkim środki własne powiatu, przeznaczane na utrzymanie i poprawę stanu dróg sprawiają, że co roku przybywa kolejnych kilometrów wyremontowanych dróg i chodników. Infrastrukturą drogową zarządza Zarząd Dróg Powiatowych w Lublinie z siedziba w Bełżycach, jednostka organizacyjna Powiatu Lubelskiego, która wchodzi w skład powiatowej administracji zespolonej.

Gospodarka powiatu lubelskiego ma charakter wielofunkcyjny. Opiera się głównie na lokalnych walorach i surowcach, a dominującymi branżami są przemysł rolno-spożywczy, a także usługi związane z handlem i turystyką. Niewielkie uprzemysłowienie powiatu oraz zachowanie zasady zrównoważonego rozwoju spowodowały, że obrano dwa kierunki rozwoju gospodarczego. Pierwszy to rozwój turystyki opartej na walorach naturalnych z wzbogaceniem oferty o usługi umożliwiające aktywny wypoczynek, natomiast drugi to rozwój małych i średnich przedsiębiorstw w branżach produkcyjnych i usługowych.
 
Obserwowany jest stale rosnący trend w zakresie liczby podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na terenie powiatu. Liczba ta od 2009 r. systematycznie wzrasta. Dane GUS z końca grudnia 2014 roku wskazują na 11 402 podmioty wpisane do rejestrów przedsiębiorców, z czego 11 065 to podmioty z sektora prywatnego (97%). Liczba ta wzrosła o niespełna 19,9% w porównaniu z 2009 rokiem, kiedy to zarejestrowanych w systemie REGON było 8780 podmiotów (8469 w sektorze prywatnym).  Najwięcej zarejestrowanych podmiotów prowadzi działalność gospodarczą w dziale handel  i naprawy pojazdów mechanicznych. Zaś drugą najpopularniejszą branżą jest budownictwo, gdzie zarejestrowanych jest 3219 podmiotów. Na kolejnych miejscach plasują się: przetwórstwo przemysłowe oraz transport i gospodarka magazynowa.

Lubelszczyzna od wieków szczyci się mianem pomostu łączącego Wschód z Zachodem Europy. Wpisując się w tę tradycję Powiat Lubelski niemal od początku swojego istnienia buduje partnerskie stosunki z lokalnymi społecznościami zarówno naszych wschodnich, jak i zachodnich sąsiadów.

WARTO ZOBACZYĆ:

>
Bychawa - kościół parafialny z XVIw., dzwonnica drewniana z1860r., Podzamcze Bychawskie - od XVIw. stał tu zamek, zmieniający kilkakrotnie właściciela, przebudowany w 1730r. przez Dominika Stasińskiego na pałac. Zanim został opuszczony w 1888r. znajdował się w rękach kilku znaczących rodzin m.in. Scypiów, Łaniewskich. Czas i beztroska ludzi doprowadziły okazały pałac do ruiny. Najlepiej zachowała się ściana zachodnia z przyległymi alkierzami.
 
> Dąbrowica - wznosił się tu renesansowy pałac, gniazdo rodowe Firlejów. Rozbudował go Mikołaj Firlej - wojewoda sandomierski i starosta lubelski. Do dziś przetrwała jedna wieża i arkada logii. W końcu lat 70 wybudowano Międzynarodowy Dom Spotkań w którego bryłę wkomponowano zabytkową wieżę.
 
> Bełżyce - dawny środek różnowierczy, zachowany rynek z parterowymi domami z XIXw., późnorenesansowy kościół ze sztukateriami typu lubelskiego. Cmentarz żydowski (w latach 1940-1943 istniało w Bełżycach Getto dla Żydów - masowe egzekucje) Babin - wieś na Równinie Babińskiej będącej w XVI-XVIIw. parodią państwa, zespół dworsko folwarczny z XIX/XXw.
 
> Dys - wieś w malowniczej dolinie Ciemięgi na Płaskowyży Nałęczowskim - Kościół z II połowy XVIw. wyposażenie rokokowe z XVIIIw.
 
> Garbów - fragment dawnego zespołu dworskiego w parku nad Stawami neogotycki kościół z 1911r.
 
> Głusk - w dolinie Czerniejówki, ratusz zwany Murowańcem, późnobarokowy z poł. XVIIIw. Kościół parafialny z XVIIIw. Ciekawą polichromią.
 
>
Jakubowice Murowane - wieś nad Bystrzycą, znana z zamku Teczyńskiego z XVIw. przebudowany obecnie opustoszały i zniszczony.
 
> Krzczonów - na Wyniosłości Giełczewskiej , dawna wieś królewska leżąca w Krzczonowskim Parku Krajobrazowym. Kościół parafialny z poł. XVIIw., żywe tradycje ludowe (obrzędy weselne, rękodzieło, stroje).
 
> Osmolice - wieś w dolinie Bystrzycy, dawny pałac Grabowskich i Stadnickich, stary park ze stawami, drewniany młyn.
Pszczela Wola - muzeum pszczelarstwa, skansen pszczelarski.
 
> Wojciechów - duża wieś letniskowa, ośrodek agroturystyki na Płaskowyżu Nałęczowskim, gotycko-renesansowa wieża tzw. Ariańska, tradycje Kowalskie - muzeum. Ogólnopolskie Spotkania Kowali i Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie. Późnobarokowy kościół drewniany z bezcennymi kurdybanami (skóry o bogatym ornamencie tłoczonym, malowane i złocone).
 
>
Leonów gm. Niemce - ferma strusi afrykańskich (możliwość zwiedzania)

> Skansen pszczelarski i Muzeum Pszczelarstwa - Zespół uli znajdujący się na terenie parku pałacowego w Pszczelej Woli stanowi dużą wartość dokumentalną dla historii pszczelarstwa w Polsce. Wiele eksponatów pamięta trzy ubiegłe stulecia, przypominając nam o naszym pochodzeniu, korzeniach, kulturze, sztuce oraz obyczajach.
 
> Krzczonowski Park Krajobrazowy - utworzono w centrum Wyżyny Lubelskiej. Charakteryzuje się falistym terenem rozciętym głęboko dolinami rzecznymi o stromych zboczach. Ostańce denudacyjne i wąwozy to główne formy rzeźby tego terenu. Duża różnorodność i mozaikowatość gleb wpływa na zróżnicowanie i bogactwo zespołów roślinnych. Występują tu olsy, łęgi, lasy dębowo-grabowe z domieszką buka, świetliste dąbrowy, bory mieszane, murawy i zarośla kserotermiczne, torfowiska niskie, łąki trześlicowe, zespoły roślinności wodnej ruderalnej i segetalnej.
 
> Kozłowiecki Park Krajobrazowy - największy w pobliżu Lublina kompleks leśny. Najcenniejsze przyrodniczo tereny są położone w wilgotnych partiach dolin łąk (łęgi wierzbowo-topolowe i jesionowe oraz bory bagienne i trzęślicowe). Wśród rzadkich gatunków na uwagę zasługują m.in. paproć, skrzyp zimowy, widłak jałowcowaty, turówka leśna.
 

źródło: www.powiat.lublin.pl; Wikipedia

 


 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz