marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

wtorek, 25 maja 2021

ARCHIWUM PAŃSTWOWE W ZAMOŚCIU

 

 
 
 
 
 
 

Archiwum Państwowe w Zamościu powstało w sierpniu 1950 r., na mocy Zarządzenia Ministra Oświaty z dnia 21 lipca 1950 roku (Dz. Urz. Min. Oświaty nr 19, poz. 253). Należy do Sieci Archiwów Państwowych. Od ponad 70 lat budujemy zaufanie społeczne jako urząd wiary publicznej. Jesteśmy profesjonalistami. Nasze archiwum z pieczołowitością dba o akta i spuścizny osób prywatnych.

Zasięg

Swoim zasięgiem obejmujemy obszar dawnego województwa zamojskiego – miasto Zamość, powiaty: biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski i zamojski oraz gminy: Gorzków, Izbica, Rudnik i Żółkiewka z pow. krasnostawskiego i gminy: Wysokie i Zakrzew z pow. lubelskiego. Pod naszym nadzorem znajduje się 187 jednostek organizacyjnych państwowych i samorządowych. Jednym z celów nadzoru jest pozyskiwanie historycznej dokumentacji do zasobu archiwum państwowego.

 

Zadania

 

Gromadzenie, przechowywanie i zabezpieczanie archiwaliów: dokumentów, korespondencji, akt, dokumentacji technicznej, statystycznej, kartograficznej, fotograficznej, filmów, nagrań dźwiękowych jako źródła informacji o wartości historycznej, to jedne z naszych najważniejszych zadań.

Pracownicy Archiwum zajmują się także ewidencjonowaniem i opracowywaniem materiałów archiwalnych. Prace te polegają na segregacji dokumentów, inwentaryzacji i nadaniu im sygnatur archiwalnych oraz sporządzeniu w formie elektronicznej inwentarzy zespołów.

Na pisemne zlecenia urzędów i instytucji, osób prywatnych, z kraju i zagranicy nasi archiwiści przeprowadzają poszukiwania w materiałach archiwalnych.

Ponadto w archiwum prowadzone są prace introligatorskie, polegające na klejeniu, zszywaniu i oprawie akt oraz bieżące ich odkurzanie.

Digitalizacja naszego zasobu archiwalnego uwzględnia potrzeby różnych użytkowników: badaczy, historyków, pedagogów, grono uczniowskie, osoby prywatne poszukujące przodków jak i instytucji w celach urzędowych. W pierwszej kolejności digitalizujemy księgi cieszące się największym zainteresowaniem: metrykalne i akty stanu cywilnego (akt chrztu, ślubu, zgonu), dokumenty podmiotów administracji publicznej, archiwa rodzinno-majątkowe. Akta metrykalne wytworzone były przez instytucje wyznaniowe (parafie), w języku polskim. Od 1868 r. prowadzone po rosyjsku. Wspomniane akta stanowią podstawowe źródło nie tylko do badań nad historią własnej rodziny, ale także socjologicznych i biograficznych. Nasze Archiwum, tak jak wszystkie Archiwa Państwowe udostępnia zgromadzone materiały archiwalne bezpłatnie, w czytelni oraz na portalu „Szukaj w archiwach”.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów, który przypada 9 czerwca organizujemy dni otwarte archiwum. Nasi goście mają okazję zaznajomić się z funkcjonowaniem archiwum, pracą archiwistów, najciekawszymi zbiorami z zasobu. Przeprowadzamy także krótki pokaz konserwacji materiałów archiwalnych.

Ważną rolą placówki jest popularyzacja wiedzy o materiałach archiwalnych i archiwach. Archiwum organizuje lekcje archiwalne dla młodzieży, konkursy, tradycyjne wystawy o charakterze przekrojowym, ekspozycje plenerowe, wystawy online oraz spotkania z archiwistami, genealogami i regionalistami. „Archiwa Rodzinne Niepodległej” to projekt Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek. Jedną ze stałych inicjatyw jest wydawanie „Archiwariusza Zamojskiego” czasopisma o tematyce archiwalno-historycznej dotyczącej Zamojszczyzny.

Archiwum aktywnie zabiega o przejmowanie archiwaliów od osób prywatnych.

Od 2011r. sukcesywnie rozbudowujemy infrastrukturę informatyczną pozwalającą na digitalizację zabezpieczającą oraz gromadzenie i przechowywanie elektronicznych kopii zasobu.

Na koniec kwietnia 2021 r. zasób Archiwum tworzyło 1310 zespołów archiwalnych (2541,22 mb.). Najstarszy, pergaminowy dokument w zbiorach Archiwum pochodzi z roku 1457.

Zapraszamy do współpracy.

 

źródło: tekst własny Archiwum Państwowego w Zamościu

 



 





 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz