marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

środa, 26 maja 2021

POWIAT OSTRZESZOWSKI

 

 


Powiat ostrzeszowski – powiat w Polsce (województwo wielkopolskie), reaktywowany w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Ostrzeszów.

W skład powiatu wchodzą:

    gminy miejsko-wiejskie: Grabów nad Prosną, Mikstat, Ostrzeszów
    gminy wiejskie: Czajków, Doruchów, Kobyla Góra, Kraszewice
    miasta: Grabów nad Prosną, Mikstat, Ostrzeszów

Środkowa część powiatu, z Ostrzeszowem, wchodzi w skład Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego.

Poza przemysłem, najważniejszą rolę odgrywa turystyka (Wzgórza Ostrzeszowskie) oraz rolnictwo (w dolinie Prosny) i leśnictwo.


ZARYS HISTORYCZNY:

Za początek historii powiatu można uznać moment umieszczenia w Ostrzeszowie przez Kazimierza Wielkiego siedziby starostwa grodowego. Obszar podległy staroście ostrzeszowskiemu z czasem powiększył się także o tereny wokół Grabowa nad Prosną i Mikstatu (po likwidacji starostwa grabowskiego). Tereny te w czasie kongresu wiedeńskiego zostały przyznane Prusom. Z części powiatu ostrzeszowskiego (z Bolesławcem i Wieruszowem), która pozostała w Królestwie Polskim, utworzono powiat ostrzeszowski województwa kaliskiego z siedzibą w Wieruszowie.

W wyniku reorganizacji podziału administracyjnego w państwie pruskim utworzono 1 stycznia 1818 nowy Powiat Ostrzeszowski (Kreis Schildberg), który mimo germanizacji w 1900 roku zamieszkiwało 90% Polaków. Powiat zniesiono 1 kwietnia 1932.

Powiat ostrzeszowski został reaktywowany 1 października 1954 roku w województwie poznańskim, jako jeden z pierwszych powiatów utworzonych tuż po wprowadzeniu gromad w miejsce dotychczasowych gmin (29 września 1954) jako podstawowych jednostek administracyjnych PRL. Na powiat ostrzeszowski złożyły się 3 miasta i 20 gromad, które wyłączono z trzech ościennych powiatów (w praktyce gromady te należały do tych powiatów przez zaledwie dwa dni):

    z powiatu kępińskiego (woj. poznańskie):
        miasta Ostrzeszów i Grabów nad Prosną
        gromady Bobrowniki, Bukownica, Doruchów, Grabów nad Prosną, Kaliszkowice Kaliskie, Kobylagóra[7], Kuźnica Myślniewska, Morawin, Niedźwiedź, Parzynów, Rogaszyce, Rojów, Siedlików i Torzeniec

    z powiatu ostrowskiego (woj. poznańskie):
        miasto Mikstat
        gromada Mikstat

    z powiatu wieluńskiego (woj. łódzkie):
        gromady Dębicze, Czajków, Kraszewice, Kuźnica Grabowska i Mielcuchy (zmiana przynależności wojewódzkiej)

1 stycznia 1956 do powiatu ostrzeszowskiego przyłączono z powiatu ostrowskiego gromadę Szklarka Przygodzicka, a z powiatu kępińskiego gromadę Mąkoszyc.

Po zniesieniu gromad i reaktywacji gmin z dniem 1 stycznia 1973 roku powiat ostrzeszowski podzielono na 3 miasto i 6 gmin:

    miasta Grabów nad Prosną, Mikstat i Ostrzeszów
    gminy Doruchów, Grabów nad Prosną, Kobyla Góra, Kuźnica Grabowska (po niecałym miesiącu zniesiona), Mikstat i Ostrzeszów

Po reformie administracyjnej obowiązującej od 1 czerwca 1975 roku terytorium zniesionego powiatu ostrzeszowskiego włączono do nowo utworzonego województwa kaliskiego. 1 października 1982 roku z części obszaru gminy Grabów nad Prosną utworzono gminę CzajkóW a 1 stycznia 1984 roku, również z gminy Grabów wyodrębniono gminę Kraszewice (obie gminy istniały też przejściowo od 21 września 1953 do 28 września 1954 w powiecie wieluńskim, województwie łódzkim).

Wraz z reformą administracyjną z 1999 roku przywrócono w województwie wielkopolskim powiat ostrzeszowski o kształcie przybliżonym do granic z 1975 roku. Powiat powiększył się administracyjnie (lecz nie terytorialnie) o reaktywowane w latach 80. gminy Czajków i Kraszewice, natomiast dawna gmina Kuźnica Grabowska nie została odtworzona. Inną różnicą między dzisiejszym powiatem a tym z 1975 roku było połączenie miast Grabów nad Prosną, Mikstat i Ostrzeszów z jednoimiennymi gminami 1 stycznia 1992 roku we wspólne gminy miejsko-wiejskie.


Szlak Bursztynowy


Na początku października 2010 roku zakończone zostały prace nad budową Bursztynowego Szlaku Rowerowego, wchodzącego w skład Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych(WSSR). Na liczącym 200 km odcinku, przebiegającym z południa na północ wschodniej części Wielkopolski, powstało sześć miejsc postojowych oraz osiem tablic informacyjnych, w tym 2 miejsca postojowe(Myślniew w gm. Kobyla Góra i Mikstacie) i 1 tablica informacyjna (Ostrzeszów) na terenie powiatu ostrzeszowskiego. Zadanie współfinansowane było przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, liderem projektu był powiat koniński. W projekcie uczestniczyły ponadto: powiat ostrzeszowski, kaliski oraz gminy: Ślesin, Wierzbinek, Stare Miasto i Sieroszewice, miasto Konin oraz Fundacja All for Planet. Szlak prowadzi przez ciekawe turystycznie i przyrodniczo tereny wschodniej Wielkopolski. Rozpoczyna się w Sycowie, skąd biegnie na północny wschód – przez Wzgórza Ostrzeszowskie, Kobylą Górę, Ostrzeszów, Mikstat, Ołobok, Kalisz, Russów, Stare Miasto, Konin, Ślesin i dalej rynną jezior ślesińskich do Przewozu.Trasa Szlaku nawiązuje do dawnego przebiegu traktu handlowego, jakim był Szlak Bursztynowy, którym w okresie Imperium Rzymskiego przemieszczały się karawany kupieckie od Adriatyku do Bałtyku  w poszukiwaniu cennego na owe czasy bursztynu.Bursztynowy Szlak Rowerowy wiedzie przede wszystkim szosami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu, jednak od czasu do czasu trzeba pokonać odcinek drogi gruntowej, polnej lub leśnej. Na szlaku nie ma większych trudności technicznych, stąd też mogą nim podróżować turyści bez względu na rodzaj roweru czy kondycję fizyczną. Warto podkreślić, że dzięki współpracy z Fundacją All for Planet oznakowanie w południowej części szlaku zostało odnowione, a północnej na nowo opisane.



WARTO ZOBACZYĆ:


    ratusz w Ostrzeszowie
    ruiny zamku w Ostrzeszowie
    dwór w Grabowie nad Prosną
    klasztor pobernardyński w Ostrzeszowie
    kościół św. Mikołaja w Ostrzeszowie
    kościół parafialny w Ostrzeszowie
    kościół w Kobylej Górze
    kościół w Kotłowie
    kościół św. Rocha w Mikstacie
    kościół św. Andrzeja w Siedlikowie
    kościół św. Trójcy w Mikstacie
    kościół pofranciszkański w Grabowie nad Prosną
    klasztor pofranciszkański w Grabowie nad Prosną
    kościół św. Stanisława Kostki w Doruchowie
    kościół św. Filipa i Jakuba w Bukownicy
    kościół św. Anny w Niedźwiedźu
    Rezerwat przyrody Pieczyska (leśny)
    Rezerwat przyrody Jodły Ostrzeszowskie (leśny)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz