https://iws.gov.pl/
Instytut Wymiaru Sprawiedliwości (IWS) – polska placówka naukowa (jednostka budżetowa) z siedzibą w Warszawie, której celem są działania na rzecz harmonizacji prawa polskiego z międzynarodowymi standardami prawnymi, w tym zwłaszcza z wymogami normatywnymi Unii Europejskiej.
ZARYS HISTORYCZNY
Instytut Wymiaru Sprawiedliwości powstał w 1990 w wyniku połączenia Instytutu Badania Prawa Sądowego i Instytutu Problematyki Przestępczości. Początkowo funkcjonował jako jednostka badawczo-rozwojowa. Zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 marca 2009 roku Instytut został przekształcony w jednostkę budżetową. W 2012 roku utrzymanie Instytutu kosztowało ok. 3,3 mln zł rocznie.
ZADANIA INSTYTUTU WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI
Zgodnie z zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości do zadań Instytutu należą:
- Prowadzenie badań dotyczących tworzenia, stosowania i
społecznego funkcjonowania prawa oraz zjawisk przestępczości i patologii
społecznej. W szczególności:
- funkcjonowanie instytucji prawnych w praktyce wymiaru sprawiedliwości
- kierunki orzecznictwa sądowego
- funkcjonowanie organów wymiaru sprawiedliwości
- przyczyny i uwarunkowania naruszeń prawa
- rozmiary, struktura i dynamika przestępczości oraz innych zjawisk i zachowań dewiacyjnych
- problematyka wykonywania kary oraz resocjalizacji przestępców
- instytucje prawa polskiego na tle porównawczym, w tym zgodności prawa polskiego z normami i standardami prawa międzynarodowego i europejskiego
- Współpraca z organizacjami i placówkami, w szczególności z
- Komisją Europejską oraz organizacjami międzynarodowymi w zakresie zbierania i wymiany danych o przestępczości oraz wymiarze sprawiedliwości
- innymi instytucjami, w tym zwłaszcza placówkami naukowo-badawczymi, w kraju i za granicą
- Pozostałe zadania:
- działalność wydawnicza i dokumentacyjna
- opracowywanie analiz i ekspertyz
- organizowanie seminariów i konferencji
STRUKTURA INSTYTUTU WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI
Instytut dzieli się na sześć sekcji:
> Sekcja Prawa Cywilnego
> Sekcja Prawa Karnego
> Sekcja Prawa Ustrojowego i Postępowania Cywilnego
> Sekcja Kryminologii i Metodologii Badań
> Sekcja Ekonomicznych Analiz Wymiaru Sprawiedliwości
> Sekcja Prawa Rodzinnego
CENTRUM ANALIZ STRATEGICZNYCH
Centrum Analiz Strategicznych Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości stanowi wyspecjalizowaną komórkę organizacyjną Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, powstałą na mocy zarządzenia Dyrektora Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości z dnia 5 grudnia 2016. Działalnością Centrum Analiz Strategicznych Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości kieruje Koordynator Centrum Analiz Strategicznych powoływany przez Dyrektora Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.
> Cele i działalność
Do zadań realizowanych przez Centrum Analiz Strategicznych Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości należy m.in. monitorowanie i wypracowywanie średnio i długookresowych strategii w obszarze działania Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, którego przedmiotem działalności (§ 3 Statutu IWS) jest prowadzenie badań dotyczących tworzenia, stosowania, aksjologii i społecznego funkcjonowania prawa oraz zjawisk przestępczości i patologii społecznej, a także upowszechnianie wyników tych badań oraz edukacja prawna. Centrum Analiz Strategicznych Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości osiąga swoje cele statutowe poprzez realizowanie, koordynowanie, przeprowadzanie oraz monitorowanie prac o znaczeniu strategicznym oraz badawczym w zakresie dotyczącym kształtu polskiego porządku prawnego, funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce i innych krajach, prowadzonych w celu polepszenia prawodawstwa w Polsce, jak również poprzez realizację projektów badawczych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, koordynację współpracy z ekspertami zewnętrznymi, współpracę międzynarodową, organizowanie konferencji, seminariów, kursów, a także realizację działań w zakresie edukacji prawnej i obywatelskiej.
> Efekty współpracy międzynarodowej
W ramach działalności Centrum Analiz Strategicznych Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości podjęto współpracę międzynarodową z uznanymi na skalę europejską, ale i światową, jednostkami badawczymi oraz instytutami, których głównym przedmiotem badawczym jest problematyka prawna. Do tej pory podjęto współpracę m.in. z Harvard Business School, SRI International (Stanford Research Institute), MIT (Massachusetts Institute of Technology), China Europe International Business School oraz IESE Business School.
Centrum Analiz Strategicznych Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości wspiera działalność Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości w zakresie ścisłej współpracy z węgierskim Instytutem Prawa Porównawczego im. Ferenca Mádla w zakresie dotyczącym badań prawniczych. Celem planowanych prac badawczych jest przede wszystkim wzmocnienie pozycji regionu Europy Środkowej w debatach eksperckich z zakresu nauk prawnych oraz wypracowanie rozwiązań w zakresie spraw związanych z przejrzystością pracy sądów międzynarodowych, ochroną rodziny w prawie międzynarodowym oraz wolnością sumienia i religii w Europie. Współpraca naukowa z Instytutem Prawa Porównawczego im. Ferenca Mádla będzie okazją do wzajemnej wymiany doświadczeń badawczych oraz wypracowania nowych, uniwersalnych i kompleksowych odpowiedzi na zagadnienia natury prawnej.
Instytut Wymiaru Sprawiedliwości prowadzi własną działalność wydawniczą pod szyldem Wydawnictwa Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.
Wydawnictwo IWS, jako znaczący wydawca, zajmuje się przede wszystkim publikowaniem recenzowanych tekstów naukowych, zarówno w formie elektronicznej, jak i drukowanej. Decyzja o utworzeniu Oficyny wynikła z potrzeby stworzenia skutecznego mechanizmu rozpowszechniania wysokiej jakości prac naukowych oraz naukowo-badawczych, a także eliminacji barier tkwiących w istniejących modelach komunikacji naukowej.
Podtrzymując zobowiązanie do rozpowszechniania wiedzy, wiele książek w formie elektronicznej publikowanych przez Wydawnictwo IWS jest dostępnych do pobrania bezpłatnie, a wersje drukowane można nabyć m.in. za pośrednictwem strony internetowej.
Wydawnictwo Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości zapewnia pełną obsługę wydawniczą. Przekazany do nas materiał jest opracowywany przez wyspecjalizowany i doświadczony zespół, który w porozumieniu z Autorem kreuje szatę graficzną publikacji (projekt okładki, projekt typograficzny, layout etc.), dobiera format, typ oprawy, rodzaj papieru odpowiedni do charakteru książki i – co najważniejsze – pomaga w zredagowaniu tekstu oraz zapewnia korektę i skład, a następnie przekazuje publikację do druku.
Wydawnictwo może poszczycić się zespołem doskonałych fachowców, co w połączeniu z rzetelną wiedzą merytoryczną i doświadczeniem współpracowników przekłada się na najwyższy poziom usług wydawniczych.
Z propozycjami wydawniczymi Instytutu można zapoznać się pod poniższym linkiem:
http://wydawnictwo.iws.gov.pl/sklep/
źródło: www.iws.gov.pl, Wikipedia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz