marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

środa, 17 lutego 2021

POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA

 

                                          https://www.pcz.pl/

 
 

 


Politechnika Częstochowska – publiczna uczelnia o profilu technicznym w Częstochowie, utworzona w 1949 roku. Prowadzi działalność naukową i badawczą i dydaktyczną na 6 wydziałach, na 36 kierunkach.

Według webometrycznego rankingu uniwersytetów świata ze stycznia 2019, pokazującego zaangażowanie instytucji akademickich w Internecie, uczelnia zajmuje 10. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 1651. pośród wszystkich typów uczelni.

Jest to największa uczelnia w regionie Częstochowy. Zatrudnia 1 266 pracowników, w tym 714 nauczycieli akademickich – 202 z nich to samodzielni pracownicy naukowi. Wszystkie wydziały Politechniki Częstochowskiej mają uprawnienia do nadawania stopnia doktora, a trzy z nich także prawo do nadawania stopnia doktora habilitowanego.

Według danych GUS w 2017 na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych studiowało 6 693 studentów. Uczelnia prowadzi też na 5 wydziałach studia doktoranckie, na których w 2018 kształciła 321 doktorantów.

Od 1987 przy politechnice działa Chór Akademicki Collegium Cantorum, natomiast od 1974 Akademicki Związek Sportowy. Studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania pozanaukowe w działających tu 14 sekcjach sportowych.


ZARYS HISTORYCZNY:

Powstała w 1949 jako Szkoła Inżynierska, a na jej siedzibę przeznaczono budynki mieszczące się obecnie przy ul. Dąbrowskiego, w których funkcjonowały wcześniej koszary 27 Pułku Piechoty.

Lata 1950–1955 to pierwszy okres budowy obiektów uczelni. W tym czasie powstały pomieszczenia Wydziału Budowy Maszyn, kotłownia i cztery akademiki. Przeprowadzono również generalny remont części budynku głównego Szkoły przy ul. Dąbrowskiego.

W 1955 przekształcona została w Politechnikę Częstochowską.

Od początku lat 60. uczelnia jest szkołą wyższą o zasięgu ogólnokrajowym, posiadającą prawo do nadawania tytułu magistra inżyniera na trzech istniejących wydziałach, kilku kierunkach i w kilkunastu specjalnościach.

Lata 70. oraz 80. są latami dalszej rozbudowy uczelni. Powstają nowe pawilony Wydziału Elektrycznego, dwa duże i nowoczesne akademiki ze stołówką, rozbudowuje się Wydział Metalurgiczny. Powstaje również kompleks budynków Klubu "Politechnik" wraz z dużą salą widowiskowo-kinową, z pełnowymiarową salą sportową oraz otwartymi kortami tenisowymi.

W 2005 powstało Centrum Współpracy Międzynarodowej, w ramach którego działa Ośrodek Kształcenia Międzynarodowego (European Faculty of Engineering). EFE jest jednostką umożliwiającą kształcenie studentów w języku angielskim na kierunkach studiów prowadzonych przez Wydział Inżynierii i Ochrony Środowiska, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki oraz Wydział Zarządzania[7].

W 2008 oddano do użytku całkowicie zmodernizowaną Bibliotekę Główną z 54 stanowiskami multimedialnymi.

W 2019 uczelnia obchodziła jubileusz 70-lecia.


WYDZIAŁY UCZELNI:


*Wydział Budownictwa

*Wydział Elektryczny

*Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki

*Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów

*Wydział Infrastruktury i Środowiska

*Wydział Zarządzania


INNE JEDNOSTKI UCZELNIANE:

 
*Studium Języków Obcych
*Studium Wychowania Fizycznego i Sportu
*Centrum Zarządzania Projektami
*Akademickie Centrum Kultury
*Biblioteka Główna
*Biuro Karier i Marketingu
*Wydawnictwo
*Centrum Transferu Technologii Politechniki Częstochowskiej

 

CIEKAWOSTKA:

W dniach 31 maja-2 czerwca 2018 r. na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych odbył się największy i najbardziej prestiżowy konkurs łazików marsjańskich University Rover Challenge 2018. Studenci Koła Naukowego Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn naszego Wydziału i zarazem reprezentanci PCz Rover Team odnieśli w konkursie spektakularny sukces, zajmując pierwsze miejsce wśród 35 ekip z całego świata. Po ubiegłorocznym trzecim miejscu konstruktorzy zbudowali nowego łazika, który tym razem nie miał sobie równych i zdecydowanie zdystansował konkurencję, w ostatecznej klasyfikacji wyprzedzając drugi zespół o ponad 30 punktów. Liderem jedenastoosobowego zespołu jest Piotr Ptak student Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki, a całością prac kieruje dr hab. inż. Dawid Cekus prof. PCz.








 

 


 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz