marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

poniedziałek, 22 lutego 2021

NADLEŚNICTWO JAROSŁAW

 

                           https://jaroslaw.krosno.lasy.gov.pl/

 


Nadleśnictwo Jarosław istnieje od 1 stycznia 2009 roku i jest w pełnym zakresie następcą prawnym Nadleśnictwa Radymno. Zmiana nazwy z Nadleśnictwa Radymno na Nadleśnictwo Jarosław nastąpiła w wyniku przeprowadzki do nowej siedziby nadleśnictwa w Koniaczowie koło Jarosławia.

Nadleśnictwo Radymno powstało 1984 roku jest częścią organizacyjną Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe (PGL LP) i wchodzi w skład struktury organizacyjnej Regionalnej Dyrekcji LP w Krośnie.

Nadleśnictwo Jarosław zarządza w imieniu Skarbu Państwa lasami państwowymi na powierzchni 16 609 ha.

Zasięgiem swym obejmuje część Płaskowyżu Tarnogrodzkiego. Według rejonizacji przyrodniczo - leśnej położone jest w VI Krainie Małopolskiej, Dzielnicy Wysoczyzn Sandomierskich w Mezoregionie Płaskowyżu Tarnogrodzkiego. Obszar nadleśnictwa hydrologicznie znajduje się w dorzeczu dopływów rzeki San: Wiszni, Szkła i Lubaczówki. Działania w zakresie prowadzenia gospodarki leśnej, są utrudnione ze względu na istnienie miejsc bezodpływowych i o trudnym podmokłym terenie.

Pod względem klimatycznym obszar Nadleśnictwa zaliczany jest do sandomierskiej krainy klimatycznej z klimatem podgórskich nizin i kotlin, który przejściowo modyfikowany jest wpływem klimatu kontynentalnego. Dominują gleby bielicoziemne (42,6%), brunatnoziemne (19,9%), glejobielicoziemne (13,2%). Tarnogrodzkiego wchodzącego w skład Kotliny Sandomierskiej. Rzeźba terenu jest tutaj płaska, z nielicznym wzniesieniami pochodzenia lodowcowego. Małe, nieuregulowane rzeki : Wisznia, Szkło i Lubaczówka, z licznymi starorzeczami i meandrami są ostoją zwierząt i ptactwa wodnego. W okresach wiosennych regularnie wylewają na okoliczne pola i lasy.

Tutejsze drzewostany są bardzo zróżnicowane pod względem siedliskowym. Obok żyznych i zasobnych siedlisk lasowych (z dębem i bukiem) występują uboższe zbiorowiska borów i borów mieszanych gdzie dominuje sosna - najważniejszy gatunek lasotwórczy. Pozostałe m.in dąb, olcha, buk i brzoza występują w zdecydowanej mniejszości. Lasy Nadleśnictwa stanowią pozostałość Puszczy Sandomierskiej. W ich skład wchodzi 89 kompleksów leśnych, z których część zaliczona do lasów ochronnych pełni głównie funkcje wodochronne.


Plan Urządzania Lasu


Plan urządzenia lasu dla Nadleśnictwa sporządzany jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach oraz rozporządzenia wydawanego przez ministra właściwego do spraw środowiska na podstawie art. 25 pkt 1 ustawy o lasach.

Aktualnie jest to Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 20 grudnia 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu sporządzania planu urządzenia lasu, uproszczonego planu urządzenia lasu oraz inwentaryzacji stanu lasu (Dz.U. z 2005 r. Nr 256,poz. 2151).

Sporządzony dla Nadleśnictwa Jarosław Plan Urządzenia Lasu uwzględnienia odpowiednie wymagania zawarte w innych ustawach i rozporządzeniach, regulujących sprawy planowania gospodarczego i ochrony środowiska, w tym ustaw: prawo ochrony środowiska, o ochronie przyrody, o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, prawo geodezyjne i kartograficzne, o ochronie gruntów rolnych i leśnych, o ochronie przeciwpożarowej, prawo łowieckie, prawo wodne, o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie, o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Podczas sporządzania Planu Urządzania Lasu przeprowadzono  konsultacje ze społeczeństwem (w tym z samorządami, stowarzyszeniami oraz organizacjami pozarządowymi zainteresowanymi ochroną przyrody w lasach) w sprawie sposobów planowania i zasad prowadzenia trwale zrównoważonej gospodarki leśnej w lasach wielofunkcyjnych w celu spełnienia wymagań ochrony środowiska oraz potrzeb racjonalnego gospodarowania zasobami przyrody.

Obecny Plan Urządzania Lasu obowiązuje na lata 2017-2026 i został sporządzony przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Przemyślu, zatwierdzony przez Ministra Środowiska Decyzją DL-I.611.76.2017 z dnia 03-10-2017r.

W skład PUL wchodzi:

    *Opis taksacyjny lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia według Stanu na dzień 1 stycznia pierwszego roku obowiązywania sporządzanego projektu planu urządzenia.
    *Tabele powierzchni i miąższości drzewostanów według klas wieku.
    *Zestawienie powierzchni lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia według rodzajów użytków gruntowych z podziałem na województwa, powiaty i gminy.
    *Mapa gospodarcza lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia – przy przyjętej technologii leśnej mapy numerycznej, zwanej dalej LMN – obowiązuje na niej zakres informacji odpowiedni dla skali 1 : 5000.
    *Ogólny opis lasów i gruntów urządzanego obiektu z uwzględnieniem położenia geograficznego, analizy dotychczasowej gospodarki leśnej (wraz z oceną tej gospodarki dokonaną przez Dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych), opisu stanu lasu i analizy stanu zasobów drzewnych, jak też opisu warunków przyrodniczych i ekonomicznych produkcji leśnej – w praktyce w ogólnym opisie zamieszcza się również cały rozdział dotyczący gospodarki przyszłej.
    *Zestawienia powierzchni według czynności gospodarczych, zagregowane z opisów taksacyjnych lub wykazów zadań.
    *Program ochrony przyrody.
    *Opis celów i zasad trwale zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarki leśnej wraz z przewidywanymi sposobami ich realizacji.

źródło: https://jaroslaw.krosno.lasy.gov.pl/

 


 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz