Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) – państwowa osoba prawna (agencja wykonawcza) powołana ustawą z dnia 29 grudnia 1993 r. o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. z 1994 r. nr 1, poz. 2) w celu wspierania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Obecnie działa na podstawie ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. z 2019 r. poz. 1505).
ARiMR została wyznaczona przez rząd do pełnienia roli akredytowanej agencji płatniczej. Zajmuje się wdrażaniem instrumentów współfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej oraz udziela pomocy ze środków krajowych. Agencja, jako wykonawca polityki rolnej, ściśle współpracuje z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. ARiMR podlega jednocześnie nadzorowi Ministerstwa Finansów w zakresie gospodarowania środkami publicznymi.
Małopolski Oddział Regionalny ARiMR ma swoją siedzibę w Krakowie, przy ul. Promienistych 1
W ramach swoich kompetencji oddział współpracuje z wieloma instytucjami, w tym Małopolskim Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Marszałkowskim oraz pozostałymi jednostkami samorządu terytorialnego, Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, Małopolska Izbą Rolniczą, Urzędami Pracy, Agencją Rynku Rolnego, Agencją Nieruchomości Rolnych, Inspekcją Weterynaryjną, uczelniami wyższymi, m.in. Uniwersytetem Rolniczym, Uniwersytetem Ekonomicznym oraz Uniwersytetem Jagiellońskim.
Rolnictwo w Małopolsce
Rolnictwo w województwie małopolskim charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem. Średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie, które zgłaszane są do płatności bezpośrednich jest najmniejsza w kraju i wynosi 3,98 ha (średnia krajowa to 10,49 ha).
Ogólna powierzchnia zgłaszana we wnioskach to: 501 250ha, co stanowi 33% z wynoszącej 15 182,87 km2 powierzchni województwa.
Płatności bezpośrednie do gruntów rolnych
W ramach płatności bezpośrednich w latach 2004-2016 w Małopolsce wypłacono ponad 4,6 mld złotych. W tym czasie rolnicy złożyli ponad 1,6 mln wniosków o przyznanie płatności obszarowych. W 2016 roku do Małopolskich Biur Powiatowych wpłynęło ponad 121 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie.
Zwierzęta w województwie małopolskim
Bydło w Małopolsce to w znacznej mierze własność gospodarstw rodzinnych- indywidualnych. Jego pogłowie wynosi około 207 tys. sztuk.
W przypadku bydła dominuje rasa polska czarno-biała (holsztyńsko-fryzyjska), spotykana jest również rasa czerwono-biała, simental, limousine, jersey oraz polska rasa czerwona.
Liczba świń wg rejestru ARiMR wynosi ponad 266 tys. sztuk w 2016 r.
Ilość owiec wzrasta od kilku lat i wynosi 78 tys. sztuk.
Pogłowie kóz wynosi 2490 sztuk.
Targi, dożynki, wystawy - Małopolski ARiMR na imprezach rolniczych
Małopolska tradycja to oryginalne i wciąż kultywowane obyczaje związane przede wszystkim ze świętami religijnymi. Tworzą ją również wspaniałe, regionalne produkty i powstające na ich bazie oryginalne potrawy. Kultura ludowa to najsilniejszy wyraz różnorodności Małopolski, w której każda część regionu ma swe specyficzne stroje, obyczaje, tradycje oraz potrawy.
Małopolski OR ARiMR rokrocznie bierze udział w najważniejszych imprezach rolniczych na terenie województwa. Są to duże imprezy, takie jak Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGROPROMOCJA, Święto Kapusty w Charsznicy, Małopolskie Święto Warzyw w Igołomii-Wawrzeńczycach, Krajowa Wystawa Polskiego Bydła Czerwonego, Wybory Chłopa Roku, ale też liczne dożynki wojewódzkie, powiatowe i gminne, targi oraz wystawy. To zawsze jest dobrą okazją do bezpośrednich kontaktów z rolnikami i przekazania im bieżących informacji o programach i środkach przeznaczonych na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich.
Dożynki to piękne, ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Małopolskie uroczystości dożynkowe mają zarówno religijny, jak i ludowy charakter, powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów. Dla Małopolskiego Oddziału Agencji są okazją do złożenia rolnikom podziękowań za ich ciężką pracę oraz jej owoce.
Wiele dobrych wzorców polskiego rolnictwa podpatrywane jest przez m.in. innych producentów z czasami bardzo odległych krajów. Dynamiczny rozwój polskiego rolnictwa stanowi wzór oraz przykład do naśladowania dla np. rolników z Afryki, gdzie specyfika uprawy jest inna. Niemniej jednak są oni żywo zainteresowani modelami i programami wdrażanymi w naszym rolnictwie, a niektóre z nich z powodzeniem mogą przenieść na swój rodzimy grunt.
Rozwój rolnictwa powoduje stałą tendencję do ulepszania i zastosowywania w naszym regionie coraz to nowszych narzędzi do poprawy kultury agrarnej. Nowe technologie z jednej strony zwiększają potencjał rolnictwa, a z drugiej poprawiają bezpieczeństwo w gospodarstwach rolnych.
Małopolskie święta ludowe to także bogactwo smaków i powód do dumy dla mieszkańców regionu. Plony, owoce i warzywa w okresie zbiorów kuszą swoim wyglądem i zapachem oraz mają opinię najlepszych w Europie.
Rolnikom należy się rzetelna informacja z pierwszej ręki wielokrotnie uczestniczymy w okolicznościowych imprezach, gdzie profesjonalnie informujemy o naszej działalności, ofercie dla rolników oraz zachęcamy do skorzystania z niej.
Wybory Chłopa Roku z Racławic to cykliczna impreza, w której bierze udział Małopolski Oddział Regionalny. Nawiązuje do bogatej historii regionu i znakomicie wpisuje się w tradycję wsi, jej kulturę i obyczaje. Historyczny kontekst Racławic nadaje im specyficznego charakteru jako miejsca, gdzie naród znalazł nadzieję na odzyskanie niepodległości.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz