marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

niedziela, 28 lutego 2021

NADLEŚNICTWO BRODNICA

 

                                https://brodnica.torun.lasy.gov.pl/


Obecnie Nadleśnictwo Brodnica stanowi jedno z 27 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Położone jest na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w powiecie brodnickim oraz w województwie warmińsko-mazurskim - w powiecie nowomiejskim.

Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej Nadleśnictwo Brodnica położone jest w zasięgu dwóch krain przyrodniczo-leśnych - I Krainy Bałtyckiej i III Krainy Wielkopolsko-Pomorskiej, których granica przebiega wzdłuż rzeki Lutryny do Drwęcy i dalej wzdłuż biegu Drwęcy i Brynicy. Kraina Bałtycka na obszarze Nadleśnictwa obejmuje część Mezoregionu Pojezierza Iławskiego i Garbu Lubawskiego oraz Pojezierza Brodnickiego, a Kraina Wielkopolsko-Pomorska części Mezoregionu Równiny Urszulewskiej oraz Mezoregionu Wysoczyzny Dobrzyńsko-Chełmińskiej.
 

Lasy Nadleśnictwa Brodnica charakteryzują się prawidłową strukturą wiekową (najwięcej drzewostanów w wieku przypadającym na optymalny okres ich życia). Obrazuje to wskaźnik - powierzchnia klas wieku drzewostanów.Najliczniejsza (najbardziej rozpowszechniona) jest klasa o symbolu IIIb, czyli drzewostany znajdujące się w przedziale wiekowym od 51 do 60 lat (drzewostany w "sile wieku"). Powierzchnia starszych klas wieku przeważa nad powierzchnią drzewostanów młodszych niż 50 lat, zapewniając dużą biomasę (zasobność) i obfite wytwarzanie nasion. Można także zaobserwować korzystne tendencje dynamiki ich rozwoju w skali ostatnich trzech dziesięcioleci. Wartość brodnickich lasów rośnie, a ich stan gwarantuje przyszłym pokoleniom korzyści co najmniej takie, jakie są obecnie. Powiększa się pełnia bogactwa przyrodniczego naszych lasów i rośnie możliwość wypełniania przez nie licznych funkcji ekologicznych, społecznych i gospodarczych. W Nadleśnictwie Brodnica występuje korzystne zjawisko, polegające na systematycznym wzroście powierzchniowego udziału siedlisk lasowych (obecnie wynosi on 63,1%) - żyznych o potencjalnie dużym zróżnicowaniu biologicznym. Dowodzi tego wskaźnik - udział powierzchniowy typów siedliskowych lasu. Trwa również przebudowa drzewostanów dostosowująca skład gatunkowy drzewostanów do zmienionych siedlisk.

Jednym z celów gospodarki leśnej w Nadleśnictwie Brodnica jest podwyższenie jakości, odporności i trwałości lasów oraz produkcja najwyższej jakości surowca drzewnego.

Dbałość o realizację tych celów zaczyna się już na etapie zakładania upraw leśnych z sadzonek wyhodowanych z nasion zebranych z najlepszych drzew i drzewostanów. Sadzonki produkowane są we własnej szkółce leśnej „Zarośle" na łącznej powierzchni produkcyjnej 8,00 ha. Produkcja szkółkarska jest różnorodna. Rocznie produkuje się około 4 mln sadzonek, a nadmiary sprzedaje prywatnym właścicielom lasów na odnowienia, zalesienia i poprawki. Szkółka leśna zaopatruje leśnictwa w materiał sadzeniowy na coroczną kampanię odnowieniowo-zalesieniową. Podstawowe gatunki jakie wprowadza się na uprawy leśne to: sosna zwyczajna, buk zwyczajny, dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy, olsza czarna, brzoza brodawkowata, świerk pospolity, modrzew europejski oraz wiele innych gatunków wzbogacających siedliska, jak lipa drobnolistna, klon zwyczajny, klon jawor, jesion wyniosły, olsza szara, wiąz, jarząb.

Leśnicy ułatwiają naturalną wymianę pokoleń roślinności leśnej poprzez właściwe zabiegi:

1.
Bacznie obserwując Naturę, leśnicy mogą przewidzieć śmierć starego pokolenia drzew i zaplanować odpowiednie zabiegi. Wykorzystując swoje doświadczenie, potrafią wspomagać rozwój i wzrost nowego pokolenia. Chociaż drzewa umierają, las jest wieczny! Stopniowo miejsce odchodzącego z konieczności starego pokolenia, zajmuje uprawa leśna złożona z siewek. Przerzedzanie starych drzew w zależności od potrzeb siewek zapewnia im niezbędne do prawidłowego rozwoju nasłonecznienie. Spulchnianie gleby umożliwia szybkie ukorzenianie młodych drzewek. Leśnicy ponadto wspomagają naturalne odnowienie lasu sadzeniem sadzonek wyhodowanych w swoich szkółkach leśnych z zebranych uprzednio nasion drzew i krzewów leśnych. Dbają w ten sposób o prawidłowy, czyli dostosowany do żyzności i wilgotności gleby oraz warunków klimatycznych skład gatunkowy młodego lasu.

2. Niszczenie chwastów i ochrona drzewek przed zgryzaniem i wydeptywaniem przez zwierzynę leśną zapewnia młodemu pokoleniu bezpieczny start w walce o byt. W miarę potrzeb młode drzewka są przerzedzane. Unika się w ten sposób niepotrzebnej konkurencji ze strony osobników słabszych. Wzmacnia to pozostające drzewka (chroni przed wyłamaniem przez śnieg) i przyspiesza ich wzrost.

3. W fazie młodnika kontynuuje się zabiegi pielęgnacyjne, polegające na eliminacji drzew chorych, osłabionych i przeszkadzających. Niektóre wolniej rosnące egzemplarze (jak też powstające z samosiewu) tworzą w miarę dorastania strukturę wielopiętrową drzewostanu.

4. Drzewostan wkracza w wiek dojrzały. Usuwane są drzewa obumierające i przeszkadzające osobnikom najcenniejszym. Aby wykorzystać odnowienie lasu przez naturalny obsiew leśnicy zdzierają miejscami ściółkę, aby ułatwić siewkom ukorzenienie. Następuje faza wymiany pokoleń - cykl się zamyka.


Lasy narażone są na szkodliwe działanie wielu czynników abiotycznych i biotycznych, dlatego też konieczne jest stałe śledzenie ich zdrowotności oraz podejmowanie, w razie potrzeby, właściwych działań ochronnych.

Spośród czynników biotycznych najbardziej dokuczliwe są szkody powodowane przez zwierzynę płową w postaci zgryzania, spałowania i czemchania upraw i młodników. W ciągu ostatnich lat w Nadleśnictwie Brodnica średniorocznie grodzimy ok. 70 ha upraw, zabezpieczamy uprawy przed zgryzaniem przy pomocy repelentów na powierzchni ok. 205 ha oraz zakładamy osłonki przeciw spałowaniu na powierzchni ok. 52 ha. Są to zabiegi generujące najwięcej kosztów w ochronie lasu.

W ostatnich latach coraz częściej drzewostany Nadleśnictwa Brodnica ulegają uszkodzeniom w wyniku silnych wiatrów. Zjawisko to związane jest niewątpliwie ze zmianami klimatycznymi, które spowodowały zwiększenie częstotliwości i intensywności zjawisk pogodowych.

 

OFERTA EDUKACYJNA:


*Przyrodniczo-leśna ścieżka dydaktyczna "Grabiny-Łąkorz" - Przyrodniczo-leśna ścieżka dydaktyczna „Grabiny-Łąkorz” obejmuje swoim zasięgiem północną część Nadleśnictwa Brodnica, Leśnictwo Grabiny w woj. kujawsko-pomorskim na terenie Pojezierza Brodnickiego.


*Przyrodniczo-leśna ścieżka dydaktyczna "Szumny Zdrój" - Przyrodniczo-leśna ścieżka edukacyjna „Szumny Zdrój” położona jest w południowo-wschodniej części Nadleśnictwa Brodnica, na terenie Leśnictwa Górzno.


*
Przyrodniczo-leśna ścieżka dydaktyczna "Na Bagienną Dolinę Drwęcy"  - położona jest w centralnej części Nadleśnictwa Brodnica, na terenie Leśnictwa Długi Most, w miejscowości Bobrowiska.


*
Trasa turystyczna "Na bindugę" - Ciekawą trasę turystyczną Nadleśnictwo Brodnica proponuje zwiedzającym na terenie Leśnictwa Długi Most.


*Mała retencja Mścin - Zbiornik małej retencji Mścin powstał jesienią 2010 roku, jako ostatni etap programu budowy obiektów małej retencji wodnej na terenie Nadleśnictwa Brodnica.



*Powierzchnia edukacyjna "Śladami zająca i kuropatwy" - W grudniu 2013 roku oddano do użytku woliery adaptacyjne i obiekty służące realizacji programu odbudowy populacji rodzimych gatunków zwierzyny drobnej – zająca i kuropatwy na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny "Mszano" w Nadleśnictwie Brodnica.


*
Powierzchnia edukacyjna "Drzewa Celtów" - Na terenie szkółki leśnej w Leśnictwie Zarośle, zaaranżowana została powierzchnia edukacyjna pn. „Drzewa Celtów", w ramach której na tablicach umieszczonych wokół kwater szkółki, przedstawiono najważniejsze gatunki drzew leśnych w formie horoskopu celtyckiego.


*Ścieżka rowerowa "Szlakiem Skarlanki" - Ścieżka ta została oddana do użytku we wrześniu 2014 roku, jako inwestycja pod nazwą „Utworzenie, oznakowanie ścieżki rowerowej oraz budowa małej infrastruktury turystycznej – wiata o powierzchni do 25m2 w miejscowości Zbiczno".





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz