marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

niedziela, 28 lutego 2021

NADLEŚNICTWO BIAŁA PODLASKA

                            https://bialapodlaska.lublin.lasy.gov.pl/

 

                         https://www.instagram.com/lasy_panstwowe/


Nadleśnictwo Biała Podlaska położone jest we wschodniej Polsce. Obejmuje obszar położony w północnej części województwa lubelskiego. Północno-wschodnia granica zasięgu działania nadleśnictwa (gm. Janów Podlaski - rzeka Bug) stanowi granicę państwa z Białorusią. Obszar obejmuje zasięgiem gminy: Miasto Biała Podlaska, Biała Podlaska, Janów Podlaski, Konstantynów, Leśna Podlaska, Łomazy i Rokitno.Nadleśnictwo jest jednym z 25 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.


Siedziba Nadleśnictwa mieści się Białej Podlaskiej. Jest to miasto na temat, którego możemy odnaleźć zapiski już w roku 1345. Pierwszymi właścicielami miasta byli Iliniczowie, natomiast za założyciela uchodzi Piotr Janowicz Biały - wojewoda trocki, hetman Wielkiego Księstwa Litewskiego. Przez okres dwu i pół wieku miastem władali Radziwiłłowie (od II połowy XVI wieku). W tym okresie miasto przeżywało rozkwit, wybudowano najważniejsze budynki, stanowiące obecnie zabytki. Miasto z racji swojego położenia wielokrotnie przeżywało najazdy. Wspomnieć tu można ograbienie miasta przez Szwedów w latach 1655-60.

Wraz z rozkwitem miasta dookoła zaczęły powstawać liczne majątki ziemskie. Niestety nie wszystkie przetrwały zawieruchę dziejową, niemniej jednak kilka z nich (odrestaurowanych) możemy dzisiaj podziwiać.

Lasy Nadleśnictwa zajmują tereny dawnego styku kultur Wschodu i Zachodu. Na tych terenach mieszały się religie i wyznania oraz kultury i nacje. Niejednokrotnie w wioskach razem mieszkali przedstawiciele różnych narodowości, wyznających różne religie. Po okresach wojen na tych terenach osiedlali się między innymi Tatarzy. Koniec XIX wieku przyniósł jednak kres współistnieniu wielu kultur na tych terenach. W tym czasie rozpoczęły się prześladowania Unitów Podlaskich. Początek XX wieku to czasy wojen, które nie sprzyjały rozwojowi tego terenu. Jednak okres międzywojenny to dobry czas dla Białej Podlaskiej. W tym czasie wybudowano fabrykę samolotów, rozwinął się przemysł włókienniczy, a także wybudowano elektrownię miejską. Wybuch II Wojny Światowej zakończył rozwój miasta, a tym samym i okolic. Po zakończeniu działań wojennych i ustanowieniu Granicy Państwa na rzece Bug tereny rozpoczęły nową kartę historii. W 1975 roku po reformie terytorialnej miasto stało się siedzibą województwa bialskopodlaskiego i było nim do roku 1999.
 

Struktura lasów w Nadleśnictwie Biała Podlaska

Tutejsze lasy, podobnie jak w całym kraju,  zachowały się głównie na najuboższych, piaszczystych glebach o niskiej przydatności dla rolnictwa. Drzewostany nasze są zróżnicowane pod względem składu gatunkowego. Przeważa sosna, której udział w drzewostanach wynosi ok. 70%. Poza tym występują: dąb – 14%, brzoza – 10%, olsza – 4% oraz modrzew, świerk, jesion, grab, osika.

Najliczniej reprezentowane są lasy i bory mieszane, które w Nadleśnictwie Biała Podlaska zajmują aż 73% ogólnej powierzchni lasów. Lasów w wieku powyżej 80-ciu lat mamy ok. 3000 ha, w tym ponad 800 ha powstałych przed 1900 rokiem.

RYS HISTORYCZNY:

W dawnych wiekach obszar dzisiejszego Nadleśnictwa położony był na obrzeżach Wielkiego Księstwa Litewskiego w pobliżu granicy z Polską.

W wyniku rozdawnictwa gruntów przez dawnych władców Polski ukształtowały się dwa kompleksy dóbr królewskich w tych okolicach. Były to okolice Rokitna i Kijowca oraz w pasie od Brześcia, przez Piszczac i Łomazy do Wohynia. Dużą część tych gruntów zajmowały lasy. To właśnie te obszary stały się w późniejszych wiekach podstawą lasów rządowych i obecnie państwowych.
 

W 1810 roku powstała Generalna Dyrekcja Dóbr i Lasów Narodowych z dyrektorem generalnym podległym ministrowi spraw wewnętrznych.

W 1811 r. lasy rządowe (podległe już Ministrowi Przychodów i Skarbu) podzielono na leśnictwa liczące po około 10-120 tysięcy ha. Na czele leśnictwa stał nadleśniczy,  mający do pomocy podleśniczego oraz strażników i strzelców do ochrony lasów przed szkodami i kradzieżami.

Charakterystyka straży Rokitno i Królówbród z 1829 r.:
        Straż Rokitno: Las Rokiciński czyli Puszcza Kiiowiecka, rozpoczyna swoje ograniczenie od strony północney, gdzie z lasami do prywatnych dóbr Klonowice należacemi graniczy i gruntów ornych wsi rządowey Rokitno przypiera. Od południo-wschodu styka się pomieniony las z polami i zaroślami do wsi rządowych Michałki i Szarowice, od południa z lasami do dóbr ziemiańskich Grabianów i Hajenka (?) należącemi i od strony zachodniey z lasami prywatnemi do dóbr Chrudy i Grabianów przynależnemi. Las ten zawiera trzy obręby, do których przyłączony został wcale oddalony oddział lasu Kaietanka zwany. Ograniczenie tego lasu iest od północy i zachodu z gruntami wsi rządowey Kajetanka, zaś od południa i wschodu z polami ornemi dóbr Cieleśnica, lasek ten iest o pułtory mili od obrębu Rokitno położony, znayduiące się w tey straży odpadek od istotnych obrębów leśnych o iedne do pułtory mili odległe są następuiące:

    Lasek, czyli zarośla derlańskie iest sytuowany nad samą rzeką Bugiem, graniczy od północy z pomienioną rzeką Bugiem, a od wschodu i południa z gruntami ornemi i błoniem od dóbr szlacheckich Cieleśnica, od zachodu i po części strony południowej graniczy tenże odpadek z polami, łąkami i błoniem do wsi rządowey Derło należącemi, gdzie wewnątrz tego odpadku pola i łąki teyże wsi znayduią się.
    Olszyna Janowska pod wsią rządową Ostrowem położona, iest naokoło polami i łąkami do teyże wsi należącemi ograniczona.
    Odpadek Dębinka pod Wygodą sytuowany, przypiera od północy rzeki Buga, od wschodu, południa i zachodu zaś graniczy tenże odpadek po części z polami a po większey części z łąkami i pastwiskami do dóbr rządowych Janów należącemi.

         Zewnętrzne granice lasów w teyże straży będące pozostawaią dotąd w spokoynym używaniu i nie zachodzą żadne spor graniczne, zwłaszcza iż grunta te wyraźnemi kopcami tu i ówdzie są zaopatrzone.

         Straż Królówbród: Należące do tey straży lasy składaią dwa obręby pod nazwiskiem: Królówbród i Kozły. Te graniczą od północy z gruntami do dóbr prywatnych Korczówka od wschodu z polami do wsi rządowej Królówbród należącemi, od południa i wschodu z lasem do dóbr ziemiańskich Przegaliny i od południo-zachodu z gruntami ornemi i zaroślami dóbr ziemiańskich Żelezna. Odrębny oddział lasu Łomazki I okręg obrębu Królówbród pod nazwiskiem Łomazy stanowiący i o mil dwie od tegoż obrębu odległy, ograniczonym iest od północy z polami do wsi szlacheckiey Kozły, od wschodu z gruntami do dóbr ziemiańskich Huszcza i lasem do miasta Łomazy należącym, od południa i zachodu z gruntami z zaroślami rządowemi przy wsi narodowey Lubienka położonemi. Należący do tey straży odpadki maią następuiące ograniczenie iako to: odpadki

         1. Pod nazwiskiem Kuraczew graniczą od północy z gruntami dóbr ziemiańskich Korczówka, od wschodu, południa i zachodu zaś z polami o lasami pod wsiami rządowemi Kórlówbród i Kozły sytuowanemi.

         2. Odpadki pod zaściankami Łomazkiemi będące są od północy gruntami wsi rządowey Lubienki I okręgiem obrębu Królówbród Łomazy zwanym, od wschodu polami dóbr Kpytniki, od stron południa i zachodu zaś gruntami od miasta Łomazy należącemi ograniczone.

         Całe ograniczenie lasów, iako i odpadków, do straży Królówbród należących nie podlegaią dotąd nigdzie żądney kontrowersyi, gdyż nawet lasy te do obcych dóbr przytykaiące widocznemi kopcami granicznemi sabezpieczone znayduią się.

Nadleśnictwo Kijowiec istniało od 1900 r. i składało się z dwóch Obrębów: Kijowiec (1973ha) i Leśna (503ha). Taki stan posiadania utrzymywał się niezmiennie do 1944 r., kiedy to na mocy dekretu PKWN przyłączono do nadleśnictwa lasy rozparcelowanych majątków.

Nadleśnictwo Biała Podlaska powstało w 1972r. po połączeniu Nadleśnictw Chotyłów i Kijowiec.

Nadleśnictwo Biała Podlaska w obecnych granicach utworzone zostało w 1993 roku z dawnego Obrębu Kijowiec (Nadleśnictwo Biała Podlaska) i części Obrębu Grabarka (Nadleśnictwo Międzyrzec).

TURYSTYKA:


Aktualnie na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Biała Podlaska znajdują się ścieżki konne, rowerowe oraz szlak pieszo-rowerowy.

OBRĘB LEŚNY BIAŁA:

- Leśnictwo Rudka:

* ścieżka rowerowa - 5,30 km, rok utworzenia 2008;

* ścieżka konna - 12,40 km, rok utworzenia 2011.

 OBRĘB LEŚNY KIJOWIEC:


- Leśnictwo Kniejówka, Szadek:
            * ścieżka rowerowa - 6,20 km, rok utworzenia 2008;

- Leśnictwo Serwin, Kniejówka, Szadek:

* ścieżka konna – 19,50 km, rok utworzenia 2009;

- Leśnictwo Serwin, Kniejówka, Szadek:

            * szlak pieszo-rowerowy – ok. 20 km – rok utworzenia 2017.


Na terenie Nadleśnictwa znajduje się także ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna „Nadbużańskie Łęgi" o długości 12,5 km, która to powstała w wyniku współpracy pomiędzy Dyrekcją Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu" a Nadleśnictwem Biała Podlaska. Tablica informacyjna z planem ścieżki przyrodniczej ustawiona jest przy bramie wejściowej do Stadniny Koni na Wygodzie, położonej na terenie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, Oddział Terenowy Janów Podlaski, w Leśnictwie Cieleśnica. Ścieżkę można zwiedzić: pieszo, rowerem lub samochodem.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz