marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

sobota, 26 września 2020

MIASTO i GMINA GRABÓW NAD PROSNĄ

 

 
 
 
Grabów nad Prosną (niem. Grabow) – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrzeszowskim, w Kotlinie Grabowskiej, nad Prosną, w Kaliskiem, na ziemi wieluńskiej; siedziba gminy Grabów nad Prosną; zakłady przemysłu spożywczego.

Miasto królewskie w tenucie grabowskiej w powiecie ostrzeszowskim województwa sieradzkiego w końcu XVI wieku. W latach 1975–1998 miasto leżało w województwie kaliskim. Grabów leży w Kotlinie Grabowskiej, na wschodnim skraju Wzgórz Ostrzeszowskich (części Wału Trzebnickiego), na lewym brzegu Prosny, średnia wysokość 128 m n.p.m., 28 km na południe od Kalisza i 17 km na północny wschód od Ostrzeszowa;Przez Grabów przebiega linia kolejowa Ostrzeszów – Grabów – Namysłaki tzw. Grabowska Toczka (zamknięta w 1999 i ponownie otwarta 30 sierpnia 2008 jako turystyczna kolej drezynowa). Miasto i Gmina Grabów nad Prosną leży w Kotlinie Grabowskiej, będącej Pradoliną Prosny należącej do Niziny Środkowo-Warciarskiej, położonej na pograniczu Wielkopolski i Śląska. Miasto Grabów leży na wschodnim skraju Wzgórz Ostrzeszowskich- części Wału Trzebnickiego, nad rzeką Prosną. Krzyżują się tu drogi wojewódzkie: 447 Antonin- Grabów-Kraszewice; 449 Ostrzeszów- Grabów- Błaszki,450 Kalisz-Grabów- Wieruszów.

Miasto i Gmina Grabów nad Prosną sąsiaduje od wschodu z gminami: Kraszewice, Czajków, Galewice; od południowego-wschodu z gminą Doruchów; od południa gminą Ostrzeszów; od zachodu z gminą Mikstat; od północy z gminą Sieroszewice.

Administracyjnie należy do powiatu ostrzeszowskiego. Ogółem gmina liczy 8049 mieszkańców, w tym miasto – 2060 oraz teren wiejski- 5989 mieszkańców.

Powierzchnia gminy wynosi 123,55 km2. Gminę stanowi miasto Grabów nad Prosną oraz 16 wsi sołeckich: Bobrowniki, Bukownica, Chlewo, Dębicze, Giżyce, Grabów Pustkowie, Grabów Wójtostwo, Kopeć, Książenice, Kuźnica Bobrowska, Marszałki, Palaty, Siekierzyn, Skrzynki, Smolniki, Zawady.


WARTO ZOBACZYĆ:

* kościół pofranciszkański, barokowy z 1642, główny ołtarz rokokowy, z lat 1751-1752, sześć bocznych ołtarzy z połowy XVIII w. z barokowymi obrazami,
* klasztor pofranciszkański, barokowy, wzniesione po 1642, obecnie biblioteka i Izba Pamiątek prezentująca zbiory związane z profesorem Teofilem Ciesielskim i doktorem Władysławem Biegańskim,
* barokowy kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja z lat 1622-1684, bazylikowy, trzynawowy,
neogotycki kościół ewangelicki z 1887 (opuszczony, elementy wyposażenia zdemontowane),
* dwór z XVIII/XIX w., masywny, murowany budynek z wieżyczką pośrodku dachu, obecnie Urząd Miasta i Gminy Grabów nad Prosną,
* zespół stacji kolejowej z 1910 (używana przez Kolej Drezynową "Grabowska Toczka"),
* Zamczysko na lewym brzegu Prosny, miejsce dawnego zamku - badania terenowe obiektu ujawniły, że powstanie murowanej budowli obronnej poprzedzała drewniana, czworoboczna wieża, być może obwiedziona umocnieniami drewniano-ziemnymi.
* Synagoga z 1857r. znajduje się przy ulicy Kępińskiej. Murowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta. We wschodniej części znajdowała się sala modlitewna, a zachodniej przedsionek nad którym znajdował się babiniec. Do dnia dzisiejszego zachował się częściowo wystrój zewnętrzny oraz niewielka apsyda we wschodniej części. Wykuto nowe otwory okienne. Na jednej ze ścian znajduje się tablica upamiętniająca istnienie synagogi.
* Bobrowniki - Kościół Filialny p.w. Św. Barbary z 1735r. drewniany, odnowiony w 1832r. i 1910r., dach gontowy z wieżyczką na sygnaturkę, wewnątrz stara polichromia ze scenami z życia Św. Barbary
Bukownica - Kościół parafialny p.w. Św. Apostołów Filipa i Jakuba 1721r., mur po spaleniu odbudowany w 1776, 1- nawowy, wieża przebudowana 1863r. na neogotycką, wyposażenie wnętrza barokowe z 2 poł. XVIII w., 2 gotyckie rzeźby apostołów.
 
(żródło: www.grabownadprosna.com.pl; Wikipedia)
 
 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz