Nadleśnictwo Sucha jest jednym z 38 nadleśnictw wchodzącym w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Jest to jedno z nielicznych nadleśnictw tej dyrekcji, które administruje tereny należące do województwa małopolskiego. Położone jest w zasięgu administracyjnym dwóch województw: małopolskiego – 99% i śląskiego – 1%. Lasy Nadleśnictwa Sucha leżą w granicach administracyjnych 4 powiatów (suski, wadowicki, żywiecki, myślenicki) – w tym 14 gmin (Sułkowice, Sucha Beskidzka, Budzów, Bystra-Sidzina, Maków Podhalański, m. Maków Podhalański, Stryszawa, Zawoja, Zembrzyce, Lanckorona, Mucharz, Stryszów, Wadowice, Ślemień) i 2 miast(Sucha Beskidzka, Maków Podhalański). Obszar Nadleśnictwa Sucha graniczy z 4 jednostkami organizacyjnymi Lasów Państwowych oraz Babiogórskim Parkiem Narodowym:
-od północy – Nadleśnictwo Andrychów;
-od wschodu – Nadleśnictwo Myślenice;
-od południa – Nadleśnictwo Nowy Targ i Babiogórski Park Narodowy;
-od zachodu – Nadleśnictwo Jeleśnia.
Nadleśnictwo Sucha obejmuje pasma górskie Beskidów: Żywieckiego, Makowskiego i Małego.
Najniżej położony punkt w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa, znajduje się w zakolu rzeki Skawy (Chobot)– 272 m n.p.m., najwyższym zaś jest szczyt górski „Polica", w Paśmie Babiogórskim – 1368 m n.p.m. Obszar Nadleśnictwa w całości położony jest w VIII Karpackiej Krainie przyrodniczo leśnej w trzech dzielnicach:
- Beskidu Żywieckiego /ok. 66% powierzchni nadleśnictwa/
- Beskidu Śląskiego i Małego /ok. 20% powierzchni nadleśnictwa/
- Beskidu Małego i Wyspowego /ok. 14% powierzchni nadleśnictwa/.
Na terenie Nadleśnictwa Sucha dominują siedliska o korzystnych właściwościach wilgotnościowych. Przeszło 99,5 % to siedliska świeże i silnie świeże. Przeszło połowa lasów w nadleśnictwie reprezentuje LMGśw, znaczny udział powierzchniowy wykazuje również LGśw.
O właściwym podejściu do gospodarki leśnej świadczy fakt iż siedliska naturalne i zbliżone do naturalnych stanowią 65,22%, podczas gdy zdegradowane zaledwie 0,69%. Wnioskować można z tego również że skład odnowień jest dobrze dostosowany do warunków siedliskowych.
Przeciętna zasobność drzewostanów:
Buk – 267,0 m3/ha
Jodła – 402,2 m3/ha
Świerk – 229,3 m3/ha
Sosna – 310,5 m3/ha
Modrzew – 310,4 m3/ha
Dąb – 312,0 m3/ha
OGÓŁEM - 300,4 m3/ha
(ŹRÓDŁO: WWW.SUCHA.KATOWICE.LASY.GOV.PL)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz