marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

poniedziałek, 3 sierpnia 2020

URZĄD STATYSTYCZNY W LUBLINIE





   !!!   https://spisrolny.gov.pl/   !!!   

              

Urząd Statystyczny w Lublinie od 1 stycznia 1999 r. obejmuje swoim zasięgiem działania obszar województwa lubelskiego. Swoje zadania wykonuje zarówno w siedzibie Urzędu w Lublinie, jak i w czterech oddziałach: w Białej Podlaskiej, w Chełmie, w Radzyniu Podlaskim, w Zamościu. 

Misją Urzędu Statystycznego w Lublinie jest zapewnienie profesjonalnej
i obiektywnej informacji statystycznej, rzetelnie odzwierciedlającej sytuację społeczno-gospodarczą kraju (regionu), optymalnie dostosowanej do zmieniających się potrzeb odbiorców. 

Misję Urząd realizuje poprzez:

* zorientowanie na odbiorców informacji oraz ich oczekiwania (użyteczność informacji) – szczególne uwzględnienie potrzeb związanych z podejmowaniem ważnych, strategicznych decyzji dotyczących naszego regionu i jego rozwoju (przygotowanie i aktualizacja strategii rozwoju będącej podstawą efektywnego zarządzania na poziomie lokalnym i regionalnym, wsparcie informacyjne umożliwiające monitorowanie efektywności działań podejmowanych przez władze lokalne i regionalne);
* dostosowywanie się do zmiennych warunków życia społeczno-gospodarczego i związanych z tym kierunków i zakresu prowadzonych badań;
* wysoką jakość, profesjonalizm i obiektywizm realizowanych badań oraz
wykonywanych analiz i opracowań statystycznych z zakresu krajowej gospodarki mieszkaniowej, komunalnej i budownictwa oraz zachodzących w regionie procesów społeczno-ekonomicznych, demograficznych, gospodarczych, środowiska naturalnego itp.


Cele strategiczne Urzędu:

Podstawowym Naszym celem jest osiągniecie statusu wiodącego ośrodka wiedzy
o regionie i krajowego centrum badań i analiz z zakresu statystyki gospodarki
mieszkaniowej, komunalnej i budownictwa.
Ustawiczny rozwój pracowników i Urzędu jako organizacji, tworzenie atmosfery
integracji, identyfikacji z Urzędem i jego misją, nakierowanie na dobrą
współpracę, kompetencje oraz rozwój zawodowy i osobisty.
Partnerska współpraca z organami administracji publicznej, ośrodkami
naukowymi, organizacjami gospodarczymi na Lubelszczyźnie, sprawozdawcami
oraz innymi urzędami statystycznymi w Polsce i za granicą.
Prowadzenie działalności popularyzującej wiedzę statystyczną i jej użyteczność
m. in. przez edukację z zakresu statystyki dzieci, młodzieży i dorosłych.
Rozwój współpracy w ramach Euroregionu Bug.
W realizacji Naszej Misji i Celów strategicznych dążymy do tego by kierować się m.in.:
dobrym zarządzaniem, rzetelnością i pracą zespołową.


POWSZECHNY SPIS ROLNY 2020


Od początku września do 30 listopada br. trwa w całej Polsce Powszechny Spis Rolny, realizowany według stanu w dniu 1 czerwca br.
Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej m.in. rozporządzenie Parlamentu Europejskiego. W państwach członkowskich ONZ pełne badanie realizowane jest raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne. Poprzedni spis odbył się w Polsce w 2010 r. i był pierwszym od czasu przystąpienia do Unii Europejskiej. Formę i tryb przeprowadzenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego reguluje Ustawa o spisie rolnym.
 
W połączeniu z informacjami zebranymi w planowanym w 2021 r. Narodowym Spisie Powszechnym, PSR 2020 da odpowiedź na wiele pytań dotyczących m.in. starzenia się ludności wiejskiej i problemu następców, zatrudnienia w rolnictwie czy wpływu rolnictwa na środowisko. Wyniki spisu są jedynym źródłem, które pozwala dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo. Pozwala również władzom lokalnym i centralnym do podejmowania trafnych decyzji strategicznych, opartych na analizie zebranych danych. Na podstawie danych spisowych użytkownicy gospodarstw rolnych będą mieli możliwość analiz i porównań najważniejszych zjawisk i procesów zachodzących w sektorze rolnym oraz w jego otoczeniu. Pozwoli to im na bardziej efektywne prowadzenie bieżącej działalności rolniczej oraz podejmowanie korzystniejszych decyzji inwestycyjnych mających na celu m. in. rozwój gospodarstwa rolnego.

Spisem objęte są wszystkie gospodarstwa rolne osób fizycznych i prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej. Łącznie spisowi podlega ok. 1,5 mln gospodarstw rolnych (wobec ok. 1,8 mln w spisie w 2010 i ok. 3 mln w spisach w 1996 i 2002 r.), z tego w województwie lubelskim ok. 186 tys.

Na Lubelszczyźnie realizacją spisu kierują Wojewódzki komisarz spisowy – Wojewoda w Wojewódzkim Biurze Spisowym (WBS), którego zastępuje dyrektor Urzędu Statycznego w Lublinie oraz Gminny komisarz spisowy – wójt/burmistrz/prezydent w Gminnym Biurze Spisowym (GBS).

Rolnicy zobowiązani są do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi w formie:

* Samospisu internetowego za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która jest dostępna na stronie: https://spisrolny.gov.pl/.
Jeżeli użytkownik gospodarstwa rolnego nie ma w domu dostępu do Internetu może skorzystać w swoim gminnym biurze spisowym z bezpłatnego dostępu do pomieszczeń wyposażonych w sprzęt komputerowy.

* Telefonicznej dzwoniąc pod numer 22 279 99 99. Po połączeniu wybierz „1” – zostaniesz skierowany na infolinię spisową. Następnie wybierz opcję „Spisz się przez telefon”, połączysz się z naszym rachmistrzem – to doskonale przygotowana osoba do przeprowadzenia z Tobą spisu przez telefon. (Koszt połączenia jest zgodny z cennikiem operatora).

Z użytkownikami gospodarstw rolnych, którzy nie spiszą się samodzielnie skontaktują się rachmistrzowie spisowi:

Telefonicznie, w celu przeprowadzenia spisu w wywiadzie telefonicznym lub bezpośrednio – w celu przeprowadzenia spisu w wywiadzie bezpośrednim w miejscu dogodnym dla użytkownika gospodarstwa rolnego. W województwie lubelskim pracuje 685 rachmistrzów terenowych. Dane zbierane w spisie są bezpieczne. Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Przed przystąpieniem do pracy są pouczani o istocie tajemnicy statystycznej i sankcjach za jej niedotrzymanie.

Na stronie dedykowanej Powszechnemu Spisowi Rolnemu 2020: https://spisrolny.gov.pl/ znajdują się informacje i wyjaśnienia dlaczego udział w powszechnym spisie rolnym jest obowiązkowy, w jakim celu realizowane jest badanie i dlaczego wyniki spisu rolnego są istotne dla dobrego funkcjonowania społeczeństwa, państwa i polskiego rolnictwa.

HASŁO PSR 2020: Spiszmy się jak na rolników przystało!



(źródło: https://lublin.stat.gov.pl/ oraz materiały własne dostarczone przez Urząd Statystyczny w Lublinie)






          

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz