marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

środa, 5 sierpnia 2020

KLUB GAJA






Historia Stowarzyszenia

Lata 1988 – 1996

Pomysłodawcą stworzenia niezależnej organizacji o profilu kulturalnym i ekologicznym zarazem, jest Jacek Bożek. Początki Klubu Gaja związane są z nieformalną grupą ludzi, którzy w połowie lat 80. działali wbrew powszechnej szarzyźnie, cenzurze
i bankrutującej gospodarce socjalistycznej.

Istniejący wówczas w Polsce system komunistyczny w polityce i społeczeństwie zmuszał do działania poza nim, w tzw. podziemiu. Pierwsza akcja Klubu Gaja w obronie przyrody miała miejsce w Bielsku-Białej. Jacek Bożek wraz z Jerzym Oszeldą stanęli w obronie drzew skazanych na wycięcie. Przygotowany transparent z napisem Nie pozwólmy wyciąć tych drzew oraz skromna, pionierska akcja zwróciła uwagę przedstawicieli opozycji, SB, dziennikarzy i przechodniów. Pierwsze działanie Klubu Gaja odnotowano wzmianką w podziemnej „Solidarności Podbeskidzia“ oraz w „Trybunie Robotniczej“. Udało się uratować dwie topole. Tak zapisała się historia.

Dopiero po czterech latach (w 1992 r.) grupa zarejestrowała się jako Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja, przyjmując w nazwie Klub (od miejsca spotkań - klubu osiedlowego) i imię Gai (w mitologii greckiej, symbolizującej Ziemię - Matkę). Prezesem Klubu Gaja został Jacek Bożek.

Pierwsze biuro Klubu Gaja znajdowało się w Bielsku-Białej, w piwnicy budynku w centrum miasta. Przemiany polityczne
w Polsce m.in. dostępność informacji z zagranicy sprawiły, że Klub Gaja zaczął przekształcać się w profesjonalną organizację społeczną Pierwsza dotacja finansowa dla stowarzyszenia - z amerykańskiej Fundacji Marshalla została przeznaczona na realizację autorskiego programu ekologicznego Jacka Bożka „Droga Wojownika Gai”. W lokalnej niezależnej stacji radiowej emitowany był jego cotygodniowy program, a w pracę Klubu Gaja zaangażował się wolontariusz z Amerykańskiego Korpusu Pokoju. Propagowaniu działań stowarzyszenia sprzyjał gwałtownie rozrastający się wówczas w Polsce rynek mediów.

 Lata 1997 – 2006

Przeniesienie siedziby Klubu Gaja do willi Bajka w położonej u podnóży gór dzielnicy Bielska-Białej rozwinęło pracę organizacji
i umocniło wspólnotę tworzących ją osób. Zabytkowy budynek i piękny ogród wokół, stały się ważnym miejscem dla całego ruchu ekologicznego w Polsce. Miejsce sprzyjało pracy merytorycznej – ogólnopolskim kongresom, warsztatom, kursom,
ale w szczególności pracy artystycznej – koncertom, zajęciom teatralnym i plastycznym oraz programom telewizyjnym.

Wokół willi powstała przyrodnicza ścieżka dydaktyczna. Ośrodek zaczęły licznie odwiedzać szkoły, które chętnie przyłączały się do nowych programów edukacji ekologicznej Klubu Gaja, takich jak Święto Drzewa. Praca skupiała się m.in. wokół ogólnopolskiej kampanii "Teraz Wisła", kampanii na rzecz praw zwierząt "Zwierzę nie jest rzeczą" i pracy nad sobą w "Drodze Wojownika Gai". Będziemy realizować w tym miejscu naszą wymarzoną "Bajkę Klubu Gaja" - taką, w której po wielu niespotykanych przygodach, doświadczeniach i naukach, dobro i harmonia odniosą zwycięstwo nad bezsilnością i wyzyskiem – mówił wówczas Jacek Bożek.

Rosła liczba wolontariuszy stowarzyszenia. Dzięki ochotnikom z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych Klub Gaja rozwinął wielostronną współpracę międzynarodową. Jedenaście lat życia i pracy organizacji w Bajce Klubu Gaja umocniło jej pozycję jako profesjonalnej organizacji pozarządowej znanej na terenie całego kraju i poza nim, co potwierdzały liczne nagrody

 Rok 2005 do dziś

Obecne biuro Klubu Gaja znajduje się w Wilkowicach (niedaleko Bielska-Białej), miejscowości otoczonej pasmem gór Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego. Biura stowarzyszenia i sala konferencyjna znajdują się w budynku, w którym niegdyś mieściły się gabinety weterynaryjne i sala operacyjna dla dużych zwierząt gospodarskich.

Rozpoczęcie pracy w autentycznej lecznicy dla zwierząt było możliwe po przeprowadzeniu niezbędnych remontów. Mimo to, duch miejsca sprzyja działaniom na rzecz ochrony środowiska, obrony praw i dobrostanu zwierząt i kształtowania społecznych postaw pro-środowiskowych.

Pierwsze lata pracy w Lecznicy wyznaczyły nowy styl działania organizacji, która skoncentrowała się jeszcze bardziej na współpracy ogólnopolskiej i międzynarodowej oraz na kontynuacji kluczowych programów i kampanii, takich jak Święto Drzewa, Zaadoptuj rzekę i Jeszcze żywy KARP. Organizacja odniosła także sukcesy istotne dla wspólnoty lokalnej. Dzięki współpracy Klubu Gaja z Urzędem Gminy Wilkowice zrewitalizowano lokalny park, w którym powstała ścieżka edukacyjna Klubu Gaja – Odkryj swój park. To powrót do przedwojennych tradycji tego regionu związanych z leczniczymi i         krajobrazowymi walorami miejsca.

Nowe miejsce Klubu Gaja stało się impulsem do rozwoju organizacji. Rytm pracy wyznacza skuteczność i wprowadzanie zmiany społecznej. Wszystko to dla dobra ludzi, przyrody i zwierząt.


Działalność Klubu Gaja


Od ponad 28 lat konsekwentnie prowadzimy długofalowe programy, kampanie oraz akcje na rzecz ochrony środowiska, polepszenia warunków życia zwierząt hodowlanych i dzikich oraz zagadnień związanych z jakością życia człowieka
w stosunku do ograniczonych zasobów naturalnych Ziemi i potrzeb innych żyjących na niej stworzeń.

 Chronimy przyrodę

Nasza działalność koncentruje się wokół ochrony lasów i terenów zielonych, rzek i mórz , gatunków chronionych i zachowania ich siedlisk. Zwracamy uwagę opinii publicznej na zagrożenia i problemy ekologiczne związane z działalnością człowieka. Zachęcamy do przyjmowania odpowiedzialności za jakość środowiska. Mobilizujemy do działania, doradzamy i podejmujemy interwencje w obronie przyrody.

 Pomagamy zwierzętom


Promujemy poszanowanie praw zwierząt dzikich, zagrożonych, ale także hodowlanych. Powołujemy nowe formy ochrony, a także inicjujemy zmiany w prawie. Budzimy wrażliwość na dobrostan miliardów zwierząt hodowlanych. Zapobiegamy niszczeniu siedlisk, ratujemy konie, które przeznaczone są na rzeź. Nasza pomoc zwierzętom to również interwencje, które podejmujemy kilkaset razy w ciągu roku.

 Edukujemy


Zachęcamy odbiorców w każdym wieku do podejmowania działań na rzecz środowiska poprzez organizowane spotkania, debaty i szkolenia. W ten sposób nie tylko kształtujemy zachowania ekologiczne wśród konsumentów, ale też integrujemy społeczności wokół inicjatyw lokalnych. Wydajemy książki, filmy i programy multimedialne. Dodatkowo, aby chronić przyrodę i pomagać zwierzętom wykorzystujemy różne formy działań artystycznych.

 Działania artystyczne


Klub Gaja wykorzystuje różne formy działań artystycznych. Sztuka dla Ziemi ma zmieniać postawy społeczne wobec naszej planety, jej ograniczonych zasobów, piękna i dzikości, które kurczą się w stosunku do rozrastającego się świata konsumpcji i przemysłu.

(źródło: www.klubgaja.pl)


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz