marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

niedziela, 2 sierpnia 2020

KEZO - KONWERSJA ENERGII i ŹRÓDŁA ODNAWIALNE/ CENTRUM BADAWCZE PAN



Centrum jest najnowocześniejszym w Polsce i jednym z najnowocześniejszych w Europie zespołem laboratoriów badawczych zajmujących się wykorzystaniem energii odnawialnej. Stanowi zaplecze laboratoryjne pozwalające na realizację własnych projektów badawczych IMP PAN oraz projektów realizowanych wspólnie z innymi placówkami naukowymi PAN, wyższymi uczelniami jak również jednostkami badawczo-rozwojowymi blisko związanymi tematycznie i posiadającymi bogate doświadczenie w zakresie konwersji energii ze źródeł
odnawialnych. Do głównych zadań Centrum należy prowadzenie
m.in. prac badawczych dotyczących: strategii rozwoju nowych źródeł energii, odnawialnych i niekonwencjonalnych źródeł energii, biopaliw,
ekologicznych skutków konwersji energii, a także wdrażanie nowych technologii z obszaru nowych i odnawialnych źródeł energii oraz
magazynowania energii.


Infrastruktura naukowo-badawcza Centrum Badawczego PAN "Konwersja Energii i Źródła Odnawialne" składa się z pięciu tematycznie spójnych laboratoriów badawczych:

* Laboratorium Technik Słonecznych

- Laboratorium ogniw fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych
- Laboratorium Ogniw Fotowoltaicznych i Kolektorów Słonecznych jest poświęcone badaniom pojedynczych ogniw fotowoltaicznych a także całych paneli słonecznych i układów solarno-termicznych (kolektorów) w obecności promieniowania wytwarzanego przez symulator słoneczny.
Laboratorium jest wyposażone w wysokiej jakości symulatory słoneczne klasy AAA, urządzenie do pomiaru wydajności kwantowej oraz system do symulacji degradacji zachodzącej pod wpływem promieniowania UV.

- Laboratorium badań pomp ciepła - Stanowisko pozwala na wszechstronne badania układów chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła w warunkach stacjonarnych i dla obciążeń zadawanych dynamicznie dla szerokiego zakresu parametrów pracy. Ze względu na swoją specyfikę stanowisko nadaje się w szczególności do wszelkich prac badawczych mających na celu wielokryterialną optymalizację urządzeń.

- Laboratorium badań struktur przepływu w systemach wymienników ciepła oraz elektrofiltrów - Stanowisko pozwala na wszechstronne badania skuteczności pracy i podstaw fizycznych procesów
zachodzących podczas elektryzowania i usuwania zanieczyszczeń pyłowych (popiołów lotnych) z przepływu, w szczególności dla źródeł rozproszonej energetyki biomasowej.

* Laboratorium Mikrosiłowni Kogeneracyjnych

- Laboratorium materiałów zmiennofazowych i magazynów ciepła - Laboratorium umożliwia badania nad magazynami ciepła z materiałami PCM (ang. phase change material). Wyposażone jest w uniwersalne stanowisko eksperymentalne do badań magazynów energii cieplnej z przemianą fazową (dedykowanych dla układów wykorzystujących OZE). W skład stanowiska wchodzą zespoły obciążeń cieplnych magazynów oraz 6 różnych konstrukcji magazynów ciepła z materiałem PCM. Układy obciążenia cieplnego o mocy do 32kW pozwalają na zasilenie i odbiór ciepła z magazynu cieczą o temperaturze do 310°C przy pomocy wysokotemperaturowego oleju termalnego. Do pracy przy niższych parametrach od -20°C do 90°C wykorzystywany jest obieg wodnego roztworu glikolu. Układ wyposażony jest również w dedykowany system chłodzenia o mocy cieplnej 60kW. Stanowisko posiada system sterowania pozwalający na precyzyjną regulację charakterystyk parametrów zasilania i odbioru ciepła z magazynu, a tym samym dokładną analizę jego ładowania i rozładowywania. Laboratorium stwarza możliwość realizacji badań w dziedzinie magazynowania energii cieplnej z wykorzystaniem materiałów zmiennofazowych w sposób kompleksowy - w postaci chłodu, czyli poniżej 0°C oraz w postaci ciepła wysokotemperaturowego, czyli aż do 300°C.


- Laboratorium mikrosiłowni ORC - Zespół stanowisk laboratorium stanowi część Laboratorium mikrosiłowni kogeneracyjnych i kotłów ekologicznych L2. Laboratorium wyposażone jest w wysokiej jakości aparaturę kontrolno pomiarową pozwalającą na precyzyjne badania zjawisk cieplno-przepływowych, różnych konfiguracji obiegów cieplnych oraz urządzeń. W skład laboratorium wchodzi kilka stanowisk demonstracyjno - badawczych: stanowisko do badań prototypu mikrosiłowni kogeneracyjnej ORC, stanowisko do badania mikroturbin i współpracy z magazynem energii oraz modułowe stanowisko do badania obiegów termodynamicznych.


- Laboratorium diagnostyki i analizy środowiskowej - Prace badawcze prowadzone w laboratorium
diagnostyki i analizy środowiskowej związane są z szeroko pojętą diagnostyką instalacji służących
produkcji energii z OZE jak również innych instalacji przemysłowych.


- Laboratorium mikro-wirników i łożysk dla mikrosiłowni kogeneracyjnych - W laboratorium będą prowadzone badania i prace rozwojowe dotyczące małogabarytowych, wysokoobrotowych wirników, które są stosowane w różnego typu mikroturbinach energetycznych. Badania będą dotyczyły zarówno optymalizacji konstrukcji, zagadnień materiałowych jak i badań eksploatacyjnych. Rozwijane będą również nowe, niekonwencjonalne metody łożyskowania. Celem prowadzonych prac będzie opracowanie nowych rozwiązań i technologii dedykowanych do nowoczesnych mikroturbin energetycznych, stosowanych coraz powszechniej w małych układach kogeneracyjnych.

- Laboratorium biopaliw i termicznego przetwarzania biomasy - Laboratorium umożliwia prowadzenie badań nakierowanych na rozwój ekologicznych innowacyjnych technologii konwersji energii opartych na biomasie i odpadach biodegradowalnych, przy jednoczesnym zachowaniu wymogów ochrony środowiska. Wyposażenie obejmuje m.in. urządzenia do produkcji biopaliw oraz układy do produkcji ciepła i prądu.


*Laboratorium Energetyki Wiatrowej

- Laboratorium energetyki wiatrowej - Laboratorium energetyki wiatrowej posiada otwarty tunel aerodynamiczny niskich prędkości wyposażony w dwie niezależne komory pomiarowe; jedna z nich jest przystosowana do badań małych turbin wiatrowych lub modeli.


* Laboratorium Inżynierii Bezpieczeństwa Energetyki

- Laboratorium oczyszczania gazów - Laboratorium oczyszczania gazów jest ukierunkowane na badania urządzeń związanych z tematyką clean air, tj. ochroną atmosfery przed zanieczyszczeniem. Badane są zarówno urządzenia przyczyniające się do zmniejszania emisji szkodliwych substancji do atmosfery (np. aktuatory plazmowe DBD) jak też urządzenia służące do oczyszczania gazów zanieczyszczonych, w szczególności do ich odpylania (np. elektrofiltry).

- Laboratorium materiałów funkcjonalnych - W Laboratorium Materiałów
Funkcjonalnych są prowadzone prace dotyczące wytwarzania i charakterystyki materiałów funkcjonalnych dedykowanych do zastosowania w urządzeniach do konwersji i magazynowania energii

- Laboratorium systemów bezpieczeństwa - Laboratorium Systemów Bezpieczeństwa powstało we współpracy z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie. Dzięki połączeniu najnowocześniejszych urządzeń do wytwarzania przy użyciu metod przyrostowych i komplementarnej aparatury badawczej IPPT PAN będzie możliwe prowadzenie kompleksowych badań nad rozwiązaniami zwiększającymi bezpieczeństwo systemów energetycznych i transportowych.

* Zintegrowane Laboratorium plus energetyczne

- Laboratorium systemów kogeneracji - Laboratorium systemów kogeneracji jest integralną częścią Zintegrowanego Laboratorium Plus Energetycznego. Zlokalizowane jest głównie w budynku L5 i służy demonstracji i badaniom eksploatacyjnym najnowszych technologii wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej.

- Laboratorium monitorowania i zarządzania energią w budynku - Laboratorium działa w oparciu o rozszerzony system BMS znajdujący się w budynku Centrum oraz specjalistyczne oprogramowanie służące pracom poświęconym poszukiwaniom optymalnego bilansu energetycznego dla różnych urządzeń OZE pracujących w jednej sieci energetycznej.

(źródło: folder Centrum Badawcze Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie
Konwersja Energii i Źródła Odnawialne
)
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz