marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

sobota, 29 sierpnia 2020

POWIATOWY URZĄD PRACY W TARNOWIE




Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie
jest jednostką organizacyjną wchodzącą w skład powiatowej administracji zespolonej Gminy Miasta Tarnowa.

Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie jest jednostką budżetową Gminy Miasta Tarnowa.
Przedmiotem działalności Powiatowego Urzędu w Tarnowie jest promocja zatrudnienia, łagodzenie skutków bezrobocia oraz aktywizacja zawodowa. Działalność ta należy do zakresu działalności podstawowej.

Do obszaru objętego działaniem Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie należą:

Tarnów - miasto na prawach powiatu

Powiat tarnowski,
w tym:
miasta:
    Ciężkowice
    Radłów
    Ryglice
    Tuchów
    Wojnicz
    Zakliczyn
    Żabno

oraz gminy:

    Gromnik
    Lisia Góra
    Pleśna
    Rzepiennik Strzyżewski
    Skrzyszów
    Szerzyny
    Tarnów
    Wierzchosławice
    Wietrzychowice



W ramach PUP w Tarnowie działają dwie filie - w Tuchowie i Żabnie oraz Lokalne Punkty Informacyjno-Konsultacyjne Ryglicach, Wojniczu i Zakliczynie.

Filia w Tuchowie obejmuje swym działaniem:

    miasto i gminę Ciężkowice i Tuchów,
    gminy: Gromnik, Rzepiennik Strzyżewski, Szerzyny.

Filia w Żabnie obejmuje swym działaniem:

    miasto i gminę Żabno i Radłów,
    oraz gminę Wietrzychowice.


Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie zyskał status Solidnego Partnera, co potwierdzają liczne dyplomy - podziękowania za owocną współpracę wielopodmiotową.



GMINA SKARŻYSKO KOŚCIELNE






Obszar gminy: 5303 ha

Ludność: 6351 osoby (wg stanu na dzień 31.12.2010 r.)

Sołectwa:
1. Skarżysko Kościelne I
2. Skarżysko Kościelne II
3. Grzybowa Góra
4. Świeczek
5. Kierz Niedźwiedzi
6. Lipowe Pole Skarbowe
7. Lipowe Pole Plebańskie
8. Majków
9. Michałów

Gmina Skarżysko Kościelne położona jest w Północno-Wschodniej części Małopolski na obszarze Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej na pograniczu Wzgórz Koneckich z Przedgórzem Iłżeckim na obszarze dawnego Zagłębia Staropolskiego. Jej tereny rozciągają się na obrzeżach Gór Świętokrzyskich, w dolinie Obszaru Chronionego Krajobrazu Rzeki Kamiennej. W pobliżu naszej gminy znajdują się ważne szlaki komunikacyjne, zarówno droga krajowa E77 Warszawa - Kraków, jak i trasa Skarżysko-Kamienna – Starachowice – Iłża, a także ważny, jeden z największych towarowych węzłów kolejowych Skarżysko-Kamienna – Lipowe Pole, co daje możliwości rozwoju firm, dla których potrzebne są duże powierzchnie magazynowe i możliwości przeładunku towarów. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się miasto Skarżysko-Kamienna, co ułatwia i zapewnia obsługę miejscowej ludności w zakresie instytucjonalnym i komunikacji zbiorowej. Położenie geograficzne gminy sprawia, że niewykorzystane dostatecznie tereny budowlane stanowią atrakcyjną ofertę dla inwestorów.
Jako jednostka administracyjna gmina Skarżysko Kościelne wchodzi w skład województwa świętokrzyskiego i powiatu skarżyskiego.
Z dniem 01.01.1995 r. gmina Skarżysko Kościelne została reaktywowana i w jej skład weszły takie miejscowości jak: Skarżysko Kościelne, Grzybowa Góra, Lipowe Pole Skarbowe, Lipowe Pole Plebańskie, Świeczek. Od 01.01.2001 r. dołączyły do nas Majków i Michałów z gminy Wąchock, a od 01.01.2004 r. Kierz Niedźwiedzi z gminy Mirów.
W gminie naszej funkcjonują zakłady rzemieślnicze i produkcyjne związane z branżą budowlaną i rolno-spożywczą. Dużą szansę na podniesienie poziomu gospodarczego regionu upatruje się w rozwoju drobnej przedsiębiorczości handlowo-usługowej oraz agroturystyki. Piękne lasy, część Puszczy Świętokrzyskiej leżąca w Obszarze Chronionego Krajobrazu Rzeka Kamienna, niedalekie zbiorniki wodne Rejów, Mostki, to doskonałe miejsca na wypoczynek. Amatorzy czynnego odpoczynku, wędkarstwa, grzybobrania, turystyki pieszej i rowerowej oraz przejażdżek konnych znajdą tu wiele atrakcji.
 W planie zagospodarowania przestrzennego uwzględnione są tereny pod inwestycje nieuciążliwe dla środowiska, wykorzystujące lokalny rynek pracy, dające miejsca pracy dla mieszkańców naszej gminy.
„Strategia Rozwoju Gminy" wskazała następujące główne cele strategiczne:
• „suchy port" regionalnej gospodarki - wykorzystanie korzystnego położenia gminy w rejonie ważnych szlaków komunikacyjnych (drogowych i kolejowych)
• poprawa jakości życia mieszkańców - rozwój infrastruktury technicznej i społecznej
• rozwój drobnej przedsiębiorczości - ożywienie gospodarcze regionu
Rejon Skarżyska Kościelnego, należy do Przedgórza Iłżeckiego. Jest to teren dość nisko położony w stosunku do otaczających go wysoczyzn o średniej wysokości w granicach 230-240 m n.p.m. z kulminacją na Grzybowej Górze (254 m n.p.m.). W obniżeniach skał podłoża zalegają piaski i gliny, występują tu również pagórki żwirowe.
Gmina nasza leży na granicy dwóch regionów klimatycznych: Małopolskiego i Mazowieckiego, zatem jego elementy charakterystyczne są dla strefy pośredniej, gdzie ściera się wpływ klimatu wyżynnego i nizinnego. Średnia temperatura roczna, wynosi 6,8 ° C jest zbliżona do średniej krajowej. Najcieplejsze miesiące roku to: czerwiec –sierpień, najchłodniejsze styczeń i luty. Pierwsze przymrozki jesienne pojawiają się już we wrześniu, a ostatnie, wiosenne, w drugiej połowie maja. Średnia roczna suma opadów wynosi ok. 650 mm, z maksimum w lipcu (ok. 90 mm) i minimum w lutym (ok. 30 mm). Wiatry - przeważa cyrkulacja zachodnia i południowo-zachodnia. Powietrze atmosferyczne posiada stosunkowo niski poziom zanieczyszczeń, emitując 1,2 %  zanieczyszczeń całego województwa.
Na obszarze gminy Skarżysko Kościelne dominują gleby o niskiej wartości produkcyjnej. Zdecydowana większość należy do klasy bonitacyjnej od V do VI, wymagające wapnowania, nawożenia organicznego o niskiej zasobności w składniki pokarmowe, głównie są to kompleksy żytnie słabe i najsłabsze (żytnio-łubinowe). Główne uprawy: żyto, ziemniaki, i rośliny polowe (saradela, łubin). Niekorzystne warunki klimatyczno - glebowe powodują, że gmina ma bardzo niski wskaźnik produkcji rolniczej. Jedynym użytkownikiem ziemi jest sektor indywidualny, którego produkcja przeznaczona jest dla potrzeb własnych oraz częściowo zbywana. W Gminie nie ma produkcji towarowej, gospodarstwa uprawiają wyłącznie na potrzeby własne, nie prowadzi się upraw przemysłowych ani produkcji sadowniczej. Brak jest dużych gospodarstw hodowlanych o charakterze specjalistycznym. W uprawach polowych przeważają zboża oraz ziemniaki.
Obszar gruntów rolnych gminy wynosi 1839 ha, co stanowi 35 % powierzchni ogólnej gminy i w większości jest własnością rolników indywidualnych.
Na terenie gminy Skarżysko Kościelne lasy zajmują powierzchnię 2275,86 ha, w tym prywatne zajmują ok. 200 ha (stan na 31.12.2003r). Lasy państwowe należą do nadleśnictwa Skarżysko-Kamienna: obręb - Skarżysko Kamienna (leśnictwo Skarżysko Kościelne) i obręb Szydłowiec (leśnictwo Kierz Niedźwiedzi). Największe obszary lasów znajdują się w sołectwach: Majków, Michałów i Kierz Niedźwiedzi. Najważniejszym gatunkiem lasotwórczym w obu obrębach jest sosna.
Od roku 1996 prowadzony jest system zbiórki odpadów komunalnych do ogólnodostępnych pojemników usytuowanych w rejonach skupionej zabudowy mieszkalnej. Odpady odbierane są przez uprawnione do tego podmioty i składowane na wysypisku miejskim Łyżwy w Skarżysku Kamiennej. Celem dostosowania składowiska odpadów komunalnych do wymogów ochrony środowiska jest pilna potrzeba jego modernizacji. Dla zminimalizowania ilości odpadów prowadzi się segregację: szkła i plastiku, a od 1997 r. organizowana jest selektywna zbiórka odpadów nadających się do ponownego przetworzenia (złom, stłuczka szklana) poprzez wprowadzenie pojemników do segregacji. Surowce dostarczane są do wyspecjalizowanych podmiotów gospodarczych. Realizacja powyższych zamierzeń oprócz efektów finansowych przynosi wymierne efekty ekologiczne i jest przejawem dbałości o stan środowiska naturalnego. Planuje się rozwijanie i upowszechnianie selektywnej zbiórki odpadów poprzez wprowadzenie pojemników do segregacji. W Gminie Skarżysko Kościelne brak centralnej kotłowni zaopatrującej w ciepło. Istnieją dwie lokalne kotłownie olejowe w budynku administracyjnym „Urząd Gminy” oraz w Zespole Szkół Publicznych w Skarżysku Kościelnym
W zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej występują głównie tradycyjne kotłownie węglowe, które są stopniowo zamieniane na opalane paliwami ekologicznymi.
Działania na rzecz ochrony środowiska obejmują między innymi:
 - troskę o jakości wody pitnej,
 - odprowadzanie i oczyszczanie ścieków,
 - gospodarkę odpadami,
 - dbałość o stan powietrza,
 - opiekę nad obiektami przyrody,
 - nadzór nad jakością wód powierzchniowych.

Blisko 90% gospodarstw podłączonych jest do sieci wodociągowej. Łączna długość sieci wodociągowej na terenie gminy wynosi 36,6 km i obejmuje 1187 przyłączy. W roku 1995 zakończono inwestycje związane z wodociągowaniem gminy. Obecnie wszystkie sołectwa wyposażone są w sieć wodociągową. Stan sieci jest dobry, chociaż zachodzi potrzeba wymiany starych odcinków. Gmina posiada własne ujęcie wody i 1 stację uzdatniania wody. Wodociąg zasilany jest z trzech studni głębinowych o wydajności 120 m3 /godz., 109m3/godz i 70,5 m3/godz. (awaryjna). Stacja wodociągowa posiada wydajność 106 m3/godz, a uzdatnianie wody uzyskuje się poprzez zastosowanie filtrów żwirowo – piaskowych z możliwością chlorowania wody w razie potrzeby. Większość budynków posiada bieżącą wodę pochodzącą z gminnego wodociągu, sołectwa Majków i Michałów czerpią wodę z wodociągu w Skarżysku-Kamiennej, natomiast Kierz Niedźwiedzi z wodociągu w Mirowie. Prowadzone sukcesywnie badania wody nie wykazują przekroczenia norm zanieczyszczenia pod względem bakteriologicznym. Stosunkowo dobrze rozwinięta  sieć dróg o znaczeniu powiatowym i bliskość miasta pozwala na obsługę gminy środkami Miejskiej Komunikacji Samochodowej zapewniając połączenie ze Skarżyskiem – Kamienną. Połączenia z innymi miejscowościami uzupełnia transport Państwowej Komunikacji Samochodowej oraz prywatni przewoźnicy.
Układ drogowy w gminie tworzą: drogi powiatowe oraz drogi gminne. Drogi powiatowe są przeznaczone dla wszystkich użytkowników, stanowią połączenie siedzib gmin między sobą, drogi gminne to drogi przeznaczone również dla wszystkich użytkowników, o znaczeniu lokalnym i służące miejscowym potrzebom.


WARTO ZOBACZYĆ:

* Kościół Parafialny w Skarżysku Kościelnym - Niewątpliwie największą wartość historyczną ma kościół parafialny. Jego początki datują się na rok 1657, kiedy to z inicjatywy Opata Zakonu Cystersów w Wąchocku ks. Jana Karola Konopackiego, za zgodą biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika rozpoczęto budowę świątyni. Konsekracji kościoła w dniu 20 czerwca 1643 roku dokonał Biskup Tomasz Oborski.

*  Kapliczka murowana we wsi Świerczek z XIX wieku, ufundowana przez powstańca styczniowego 1863 roku, za uratowanie życia. W drewnianym ogrodzeniu mogiła ziemna z napisem: "Wiernym synom Polski poległym w walce o wolność ojczyzny. Powstańcom 1863 r.".


* Kapliczka w Grzybowej Górze, upamiętniająca walki powstańcze w 1863 r.


* Znak geodezyjny triangul z 1829 roku znajdujący się w Lipowym Polu Plebańskim. Znak geodezyjny leży na południku Łysicy, wybudowany został przez prof. Franciszka Armińskiego w celu założenia triangulacji do pomiaru Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego.




wtorek, 25 sierpnia 2020

GMINA LIDZBARK WARMIŃSKI





Gmina Lidzbark Warmiński położona jest w samym sercu historycznej Warmii, na pograniczu Pojezierza Mazurskiego i Wzniesienia Sępopolskiego. Leży w północnej części województwa warmińsko – mazurskiego około 50 km od stolicy województwa – Olsztyna. Jest największą gminą powiatu lidzbarskiego i stanowi aż 40,2% jego powierzchni. Okala obszar miasta Lidzbark Warmiński. Zajmuje powierzchnię około 371 km2 i liczy około 6 809 mieszkańców. W skład gminy wchodzi 55 miejscowości i 40 sołectw.

Do największych miejscowości należą:
Rogóż – 625 mieszkańców
Kraszewo – 567 mieszkańców
Łaniewo – 380 mieszkańców
Runowo – 379 mieszkańców
Pilnik – 311 mieszkańców
Miłogórze – 324 mieszkańców

Miasto Lidzbark Warmiński powstało w miejscu, gdzie już w XIII w. znajdował się gród pogańskich Prusów – Lecbark, leżący nad rzekami Łyną i Symsarną. Po zdobyciu ziem Prusów przez Krzyżaków, przekazany został biskupowi warmińskiemu. W 1308 r. osada otrzymała prawa miejskie. Była ona stolicą Warmii i siedzibą biskupów warmińskich (ok. 1350 -1795). Miasto rozwijało się szybko i stało się najbogatszym i najpiękniejszym miastem Warmii. W latach 1466 – 1772 należało do Polski, do której wraz z Warmią powróciło w 1945r.

Bogactwo przyrodnicze
Niewątpliwym atutem turystycznym gminy jest brak przemysłu ciężkiego, a więc czysty ekologicznie teren. Gmina jest częścią „Zielonych Płuc Polski”. Tu można obcować z nieskazitelną przyrodą, zachwycać się malowniczymi krajobrazami, łowić ryby w jeziorach i rzekach, zbierać grzyby i jagody w kompleksach leśnych, czy polować na zwierzynę łowną (dzika, sarnę czy jelenia). Miłośnicy dzikich ptaków i zwierząt znajdą tu okazję do obserwacji rzadkich gatunków i fascynujących spotkań ze swobodnie żyjącymi przedstawicielami fauny.

Lasy w gminie stanowią 26 % obszaru. Największe ich skupiska występują w okolicach Łaniewa, Stryjkowa, Kochanówki, Miłogórza. Lasy te porastają w sosny, świerki, dęby, buki, olsze, graby i brzozy. Zamieszkiwane są przez wiele rzadkich gatunków ptaków i ssaków, np. krzyżodziób, żuraw, czapla, łabędź, cietrzew, bocian biały i czarny. Duży odsetek zwierzyny stanowi zwierzyna łowna, np. sarna, jeleń, łoś i daniel.

Rolnictwo
Gmina typowo rolnicza, o dość żyznych glebach, z dużą powierzchnią kompleksów leśnych a przy tym przestrzennie bardzo rozległą. Najważniejszą dziedziną rolnictwa, ze względu na dużą ilość użytków zielonych, jest hodowla bydła mlecznego, stąd też prężnie rozwijająca się dziedzina mleczarska i druga nazwa Warmii: „Kraina mlekiem płynąca”. Znaczący producenci mleka stosują nowoczesne i zaawansowane metody hodowli krów i produkcji mleka, dzięki czemu dziedzina ta stoi na bardzo wysokim poziomie. Oprócz hodowli bydła mlecznego, drugim ważnym kierunkiem produkcji rolnej jest produkcja roślinna opierająca się głównie na uprawie zbóż i kukurydzy.

W przypadku gruntów ornych dominują gleby średnie (IVa i IIIb klasy). Charakteryzują je niezbyt korzystne warunki fizjograficzne wynikające z większych spadków terenu, przez co często narażone są na erozję wodną. Dlatego też gleby te są okresowo za mokre lub za suche. Uzyskiwane plony należy uznać za średnie i uzależnione od ilości i rozkładu opadów. Na obszarze gminy położonych jest około 500 gospodarstw rolnych. Wiele z nich stanowią gospodarstwa o bardzo dużych perspektywach rozwoju.

Edukacja
Na terenie gminy znajdują się cztery szkoły podstawowe, dwie szkoły gimnazjalne, dwa oddziały przedszkolne oraz trzy publiczne biblioteki. W osiemnastu wsiach funkcjonują świetlice wiejskie. Nasza gmina może poszczycić się także posiadaniem 3 hal sportowych zlokalizowanych przy szkołach w miejscowościach Kraszewo, Runowo i Rogóż, kompleksem boisk sportowych Orlik w Rogóżu, oraz kompleksem boisk sportowych w Pilniku.

Działalność kulturalna
Na terenie gminy działają małe i duże organizacje pozarządowe, które łączy wspólny cel – realizacja pasji, marzeń, chęć zmiany przestrzeni, zaangażowanie na rzecz rozwoju społeczeństwa, wspólnoty. Prężnie rozwijają swoją działalność Koła Łowieckie oraz Ochotnicze Straże Pożarne. Powstało kilka zespołów ludowych „Rogóżanie”, „Kalina” z Rogóża, Zespół Pieśni i Tańca Ignalin, oraz zespołów muzycznych: Czesław Band z Runowa, „Ale Babki” z Sarnowa oraz „Sąsiedzi” z Pilnika. Działające czynnie od kilku lat Koła Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia wystawiają swoje prace, rękodzieła ludowe, artystyczne, kulinarne na imprezach plenerowych. Szeroko pojęte życie kulturalne i sportowe rozwija się w oparciu o Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Pilniku. Znajduje się tam sala widowiskowa oraz pracownie: malarstwa, rzeźby, muzyczna i taneczna. Pracownie te są w pełni wyposażone, a zajęcia tam prowadzone są przez fachową kadrę instruktorską. Na terenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu znajdują się także korty tenisowe, oraz boiska do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki.



WARTO ZOBACZYĆ: 

* czternastowieczny kościół parafialny w Blankach i kościół z drewnianą wieżą we wsi Kłębowo, kościoły gotyckie w Rogóżu, Kraszewie, Babiaku i Runowie, barokowy w Ignalinie oraz neogotyckie kościoły w Kochanówce i Jarandowie.

* kapliczki warmińskie - Kapliczki warmińskie stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu kulturowego Warmii. Pobożni Warmiacy stawiali je od setek lat, by chroniły ich m.in. przed pożarami i zarazą. Są symbolem regionu, odróżniającym nas od sąsiednich Mazur. Warmiacy stawiali je, by podkreślić swój katolicyzm. Łączą się z tragicznymi losami Warmii, bo często budowano je po dramatycznych wydarzeniach: czasów wojen napoleońskich, rozbiorów, wielkiej epidemii dżumy w latach 1709-1711 czy czasów I wojny światowej.


* Izba Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego - Izba Pamięci położona jest w miejscowości Rogóż, kilka km od Lidzbarka Warmińskiego. Można do niej dotrzeć drogą krajową nr 51 prowadzącą z Lidzbarka Warmińskiego w kierunku Bartoszyc. Została założona w 1999 roku, na prywatnej posesji Haliny i Józefa Zysków. Pamiątki tam zgromadzone nawiązują do życia i działalności Komendanta Pierwszej Brygady i żołnierzy legionistów. Izba Pamięci po wcześniejszym ustaleniu, w okresie maj – listopad, udostępniana jest zwiedzającym.


* Szlak Kopernikowski - Przez Gminę przebiega Szlak Kopernikowski. Jest to najważniejszy szlak turystyczny Warmii i Mazur związany z postacią Mikołaja Kopernika, wybitnego astronoma, który „wstrzymał słońce i ruszył ziemię”. Szlak ten prowadzi przez pełne zabytków miejscowości związane z jego życiem oraz działalnością jako kanonika Kapituły Warmińskiej, lekarza, administratora, sekretarza biskupiego. Szlak rozpoczyna się w Olsztynie i prowadzi przez Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Ornetę do Fromborka. Długość odcinka położonego na terenie województwa warmińsko-mazurskiego wynosi 237 km.


* Cmentarz Rumuński - W 1914 r. powstał, po zwycięstwie Niemców nad Rosjanami, w bitwie pod Tannenbergiem, obóz jeniecki Heilsberg. Był największym obozem jenieckim dla szeregowców i podoficerów na obszarze podległym I. Kurpusowi armii niemieckiej. Jednocześnie mogło tu być przetrzymywanych 15 000 jeńców, których kierowano do pracy w rolnictwie i w zakładach przemysłowych regionu. Ze względu na trudne warunki bytowe, jeńcy poupadali na zdrowiu. Zmarłych chowano na pobliskim cmentarzu w lesie. Pochowano tu w sumie ponad 2,5 tysiąca osób: Rosjan, Brytyjczyków, Serbów, Rumunów, Francuzów, Włochów, Belgów, oraz Niemców.


* bitwa pod Lidzbarkiem Warmińskim (miejsce) - Bitwa pod Heilsbergiem - Warto wspomnieć o miejscowości Ignalin, położonej 8 km od Lidzbarka Warmińskiego, gdzie 10 czerwca 1807 rozegrała się bitwa znana jako bitwa pod Lidzbarkiem Warmińskim (Heilsbergiem) pomiędzy wojskami francuskimi a koalicją rosyjsko-pruską. Uczestniczył w niej głównodowodzący cesarz Francuzów Napoleon I Bonaparte. Batalia jednak nie została rozstrzygnięta, choć obie strony odniosły duże straty po około 7-8 tys. zabitych i rannych. Obecnie we wsi istnieją pozostałości dawnych szańców na Górze Wiatracznej zwanej też Napoleońską. Francuzi upamiętnili tę bitwę jako jedną z największych bitew z kampanii napoleońskiej umieszczając nazwę Lidzbarka (Heilsberg) na Łuku Triumfalnym w Paryżu.



* Zielarska Wioska Blanki - Blanki to wieś położona na Warmii, w gminie Lidzbark Warmiński, nad pięknym jeziorem Blanki. Dookoła lasy i pola uprawne. A co kilka kilometrów gospodarstwa agroturystyczne, które oferują wypoczynek wśród malowniczych wiejskich scenerii. Niezwykła lokalizacja wsi zapewnia ciszę, spokój, czyste powietrze oraz bliski kontakt z naturą. Za sprawą Pani Lucji Kuczyńskiej i Anny Pacanowskiej, głównych założycielek Klubu a teraz i stowarzyszenia, wieś Blanki słynie już z produktów powstałych z miejscowych ziół, głównie pokrzywy. Do wytwarzania nalewek i syropów używane są także dziko rosnące rośliny lecznicze tj. czarny bez, sosna, mniszek lekarski. „Babki Zielarki” korzystają z kwiatów bzu czarnego, zielonych pączków brzozy, aronii, owoców pigwy, dzikiej róży, malin, poziomek, korzeni arcydzięgiela. Z tych wszystkich składników i sięgających do tradycji przepisów, powstają nalewki lecznicze o oryginalnych i kuszących nazwach, jak chociażby lubczykowy eliksir miłości, nalewka jubilerska z płatkami złota, starowarmińska żenicha z dzikiej róży na miodzie, czy eliksir Kopernika – wino z szafranem i figą na dobry żołądek i niestrawność. Stowarzyszenie tworzy syropy, dżemy, ryby w zalewie, piecze ciasta na oryginalnych starych przepisach.  Produkty te prezentowane są na licznych festynach, jarmarkach, kiermaszach.
(źródło: www.gminalidzbark.com)





MIASTO EŁK







Ełk jest sześćdziesięciotysięcznym miastem położonym w województwie warmińsko-mazurskim w północno-wschodniej części Polski. Jest to trzecie co do wielkości miasto województwa, a także stolica subregionu mazurskiego. Usytuowane jest na Pojezierzu Mazurskim w Krainie Wielkich Jezior i nosi miano stolicy Mazur.


Ełk zajmuje obszar 2105 ha, rozciąga się nad Jeziorem Ełckim (400 ha) oraz rzeką Ełk.

Pojezierze Ełckie obejmuje rozległe malowniczo połączone kompleksy leśne, jeziora, pagórki i doliny morenowe oraz tereny równinne. Obszar ten jest bogaty w faunę. W leśnych ostępach zamieszkują sarny, jelenie, dziki, zające, tchórze, kuny, a zimą nawet wilki. Na podmokłych terenach w okolicach Żelazek można spotkać łosie, a w lasach Bartosz - bobry.

Natomiast jeziora są bogate w różnorodne gatunki ryb. Znaczna część pojezierza to obszary krajobrazu chronionego. Wszystko to razem sprawia, że tereny te są rajem dla wędkarzy, grzybiarzy oraz miłośników długich wędrówek pieszych, rowerowych, kajakowych i narciarskich.

W 1997 roku osiem gmin: miasto i gmina Ełk, Kalinowo, Kowale Oleckie, Prostki, Stare Juchy, Świętajno i Wieliczki podpisały Porozumienie na Rzecz Rozwoju Pojezierza Ełckiego. Głównym celem porozumienia jest wspólne reprezentowanie i promocja regionu. Porozumienie przyjęło za swój symbol bociana i nazwę Kraina Bociana, gdyż występują one pospolicie na tych terenach. Bociany żyją tylko w nieskażonym środowisku naturalnym. Ich obecność na Pojezierzu Ełckim jest dla turysty gwarancją czystości środowiska naturalnego Krainy Bociana.


Miasto położone jest na pojezierzu ełckim, niemalże dziewiczej krainie z lasami o słonecznych polanach i mrocznych zagajnikach z przezroczystymi jeziorami, czystymi rzekami i szemrzącymi strumykami rozlokowanymi między morenowymi pagórkami. Jest to idealne miejsce wypoczynku dla tych, którzy szukają spokoju dziewiczych, nieskażonych cywilizacją krajobrazów oraz tych preferujących aktywny wypoczynek na rowerze, w kajaku bądź na grzbiecie końskim. Wszystko to razem tworzy niepowtarzalny krajobraz i zachęca do pozostania tu na dłużej. 

Sercem tej ziemi jest Ełk, malowniczo położony nad Jeziorem Ełckim i rzeką. Jaćwingowie – pierwsze na tych ziemiach plemię – założyli na ełckiej wyspie strażnicę. W późniejszych latach ówczesny komtur krzyżacki – Urlich von Jungingen – nadzorował prace przy wznoszeniu warownego zamku, którego fundamenty przetrwały do dzisiaj. To ów krzyżacki zamek dał początek późniejszemu miastu.

Turysta w Ełku na brak atrakcji narzekać nie może. W mieście jest plaża miejska na której możecie nie tylko kąpać i opalać się do woli, ale również wypożyczyć sprzęt wodny i podziwiać malowniczy brzeg miasta z powierzchni jeziora. Jeśli nie macie ochoty na plażowanie, polecamy spacer promenadą, która ciągnie się brzegiem jeziora Ełk. Jest tu spokój i cisza, zakłócana jedynie przez rozmawiających ludzi. Po jeziorze pływają ptaki, które łaszą się do spacerowiczów. Aż trudno uwierzyć, że tereny jak z bajki, znajdują się zaledwie dwie minuty drogi od głównej ulicy Ełku. Wiosną i latem jest tu pełno spragnionych ciekawych widoków, rowerzystów. Nie ma chyba nic przyjemniejszego, niż jazda rowerem brzegiem jezior, przez pola i lasy, pagórki i równiny.


Ełk miastem przyjaznym dla inwestorów

Miasto od wielu lat podejmuje działania w celu stworzenia korzystnych warunków do zakładania i prowadzenia tu własnego biznesu.  Na terenie miasta Ełku  znajdują się tereny inwestycyjne  Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, działa również  Park Naukowo – Technologiczny.  Inwestorom polskim i zagranicznym oferuje nie tylko atrakcyjne tereny inwestycyjne, ale także np. ulgi podatkowe:

    zwolnienie z podatku od nieruchomości

Na podstawie uchwały nr XXXIX.391.17 Rady Miasta Ełku z 19 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis (do pobrania).

    zwolnienie z podatku dochodowego. 

Na podstawie decyzji o wsparciu przedsiębiorca może uzyskać zwolnienia w podatku dochodowym do 70% dla małego przedsiębiorcy, 60% dla średniego przedsiębiorcy, 50% dla dużego przedsiębiorcy licząc od wartości inwestycji.

Dobry klimat inwestycyjny sprawia, że inwestorzy rozwijają swoje przedsiębiorstwa wprowadzając na rynek m.in. nowoczesne technologie produkcyjne. 


PRZEWAGI INWESTYCYJNE EŁKU

    -Aktualne plany zagospodarowania przestrzennego.
    -Atrakcyjne ceny gruntów inwestycyjnych.
    -Dobra komunikacja drogowa i kolejowa: DK16 i DK65 , budowana międzynarodowa trasa S61 Via Baltica i międzynarodowy korytarz kolejowy Rail Baltica. Funkcjonujący Międzynarodowy Port Lotniczy Olsztyn Mazury w Szymanach.
    -Dostępność wykwalifikowanej kadry.
    -Profesjonalne doradztwo inwestycyjne.
    -Przyjazny inwestorom samorząd.
    -W pełni uzbrojone tereny inwestycyjne – media w pasach drogowych.
    -Dodatni przyrost naturalny.

(źródło: www.elk.pl oraz www.investin.elk.pl)








sobota, 22 sierpnia 2020

MIASTO CHEŁMNO






Chełmno (daw. pol. Chołmien, łac. Culmen, niem.: Culm, Kulm) – miasto w Polsce w województwie kujawsko-pomorskim, siedziba powiatu chełmińskiego w dolinie Dolnej Wisły, nad Wisłą i wpadającą do niej Frybą. Miasto leży 40 km na północ od Torunia i 30 km na zachód od Grudziądza. W pobliżu znajduje się most przez Wisłę na trasie drogi krajowej nr 91. Większość miasta, włącznie z historycznym centrum Chełmna, leży na wysokiej skarpie odległej około 1,5 km od Wisły, pozostałe osiedla – głównie wielkopłytowe – na wschód i południe od niego. Miasto jest stolicą historyczno-geograficznego regionu Ziemia Chełmińska. Łącznie z Toruniem jest najstarszym miastem tego obszaru i jednocześnie w północnej Polsce (prawa miejskie – tzw. prawo chełmińskie, w 1232).

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa toruńskiego.

Według danych GUS z 31 grudnia 2019 r. Chełmno liczyło 19 510 mieszkańców. Według danych z 2002[2] Chełmno ma obszar 13,86 km², w tym: użytki rolne: 47%, użytki leśne 4%

Miasto stanowi 0,63% powierzchni powiatu.


Rys historyczny:


Pierwotnie gród chełmiński znajdował się na górze św. Wawrzyńca w obecnej wsi Kałdus. W XI wieku Piastowie wznieśli tam obronny gród wyznaczający prawdopodobnie północny punkt ówczesnej granicy ich państwa. Budowa katedry w tym miejscu, potwierdzona odkryciem pozostałości bazyliki romańskiej z XI w. (niedokończonej ze względu na reakcję pogańską), świadczy o nadzwyczajnej wadze grodu w tym okresie który do XII w. pełnił funkcję grodu kasztelańskiego.
Kościół farny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, (XIII–XIV w.)

W 1228 zakon krzyżacki wybrał Chełmno na stolicę ziemi chełmińskiej, w latach 1230–1250 było ono głównym miastem zakonu i siedzibą I Komturii), a 1236–1251 siedzibą diecezji chełmińskiej. 28 grudnia 1232 łącznie z Toruniem otrzymało prawa miejskie (odnowione po pożarze w 1251), które stały się wzorem dla lokacji około 200 miast wschodniopomorskich i mazowieckich. W tym czasie miasto nosiło także przyjętą przez Niemców nazwę Kulm (łac. Culm). W połowie XIII wieku przeniesione na obecne miejsce, z lokacją na surowym korzeniu. Odtąd rozpoczął się największy rozwój miasta, które wstąpiło do Hanzy, jednak nie zyskało tak dużego znaczenia jak Toruń. Od 1466 na mocy II pokoju toruńskiego miasto pozostało w granicach Prus Królewskich. Od 1473 i ponownie, reaktywowane po upadku, od 1692, działała tutaj Akademia Chełmińska współpracująca z Akademią Krakowską. W XVIII w. Chełmno podupadło, w 1772 znalazło się w zaborze pruskim. Od 1806 w Księstwie Warszawskim, 1815 w Prusach (Wlk. Ks. Poznańskie), 1817 w Prusach Zachodnich. W XIX wieku miasto intensywnie rozwijało się, mimo że nie powstały w Chełmnie żadne większe fabryki (poza browarem i cegielnią). W tym okresie wybudowano w Chełmnie większość zachowanych do dziś kamienic, głównie w obrębie starego miasta oraz w okolicach ulicy Dworcowej, będącej przedłużeniem ulicy Grudziądzkiej i wraz z nią tworzącej główną oś miasta. W 1842 roku powstała miejska sieć wodociągowa, a w 1867 roku uruchomiono gazownię miejską. W czasach zaboru niemieckiego, ze względu na strategiczne położenie Chełmna, powstał w mieście stały garnizon, na który składały się koszary przy obecnej ul. 22 Stycznia, Biskupiej i obecnej al. 3 Maja.

Do Polski Chełmno powróciło 22 stycznia 1920 roku. W okresie międzywojennym miasto dalej rozwijało się: rozbudowano m.in. sieć wodociągową, gruntownie odnowiono kościół farny, założono istniejące do dziś zgromadzenie księży Pallotynów, wybudowano wały przeciwpowodziowe, a także utworzono zalążek miejskiego muzeum. W tym okresie miasto opuściło wielu Niemców oraz większość społeczności żydowskiej (niemal w całości zasymilowanej).

Chełmno zostało zajęte przez Niemców bez walki już 5 września 1939 roku. W czasie okupacji Niemcy w lesie w pobliskich Klamrach wymordowali polską elitę. Prześladowania dotknęły także chełmińskich żydów, zniszczona została położona przy ulicy Poprzecznej synagoga oraz kirkut położony przy ulicy 3 Maja (nieopodal murów miejskich). Nie wiadomo, ilu mieszkańców Chełmna zginęło w Holocauście, faktem jest jednak, że społeczność żydowska Chełmna zniknęła całkowicie. Straty materialne miasta były niewielkie, przetopiono jedynie dzwony z kościoła farnego, zniszczono kapliczkę ze źródełkiem oraz zamurowano niszę z Matką Boską na bramie Grudziądzkiej. Wycofujący się Niemcy podpalili także magazyn znajdujący się w okolicach obecnego osiedla im. Franciszka Raszei. Miasto zostało wyzwolone 28 stycznia 1945 roku przez oddziały 70 Armii 2 Frontu Ukraińskiego.

Na podstawie dekretu PKWN z 31 sierpnia 1944 zostały utworzone miejsca odosobnienia, więzienia i ośrodki pracy przymusowej dla „hitlerowskich zbrodniarzy oraz zdrajców narodu polskiego”. Obóz pracy nr 14 Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego utworzyło w Chełmnie. Na terenie miasta zaraz po wyzwoleniu funkcjonował także obóz NKWD.

Po wojnie w mieście powstało kilka zakładów przemysłowych; najważniejsze z nich to istniejące do dziś: Fabryka Akcesoriów Meblowych (FAM) oraz zakłady Ursus. Wybudowano także osiedla bloków, które dzięki umiejscowieniu ich na obrzeżach miasta nie zakłóciły zabytkowej panoramy.


WARTO ZOBACZYĆ:

*  Dawna fara, parafialny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zajmujący południowy, narożny przyrynkowy blok zabudowy; zbudowano go prawdopodobnie w dwóch fazach w latach 1280–1320.
 *  Renesansowy ratusz, przebudowany z gotyckiego XIII-wiecznego w latach 1567–1572 i 1584–1596, z rozbudowaną attyką, jeden z najcenniejszych zabytków renesansu w północnej Polsce.
 *   Pofranciszkański kościół św. Jakuba i Mikołaja, trójnawowy z prostokątnym prezbiterium, budowany od końca XIII do pierwszej ćwierci XIV w.
 *   Podominikański kościół św. ap. Piotra i Pawła, gotycki, pierwotnie dwunawowy, przebudowany w XIV w. na trójnawowy (z bardzo wąską nawą północną), a następnie zbarokizowany w XVIII w. W pierwotnej postaci zachowało się prezbiterium.
  Zespół klasztorny ss. Miłosierdzia, dawniej cysterek, następnie benedyktynek: kościół śś. Jana Chrzciciela i Ewangelisty, z bogatym wyposażeniem wnętrza z przełomu XVI/XVII w. i XVIII w.; klasztor zbudowany od trzeciej ćwierci XIII do początku XIV w., przebudowany na przełomie XVI i XVII w. i w stylu neogotyckim w XIX i XX w., do najstarszych elementów należy tzw. wieża Mestwina (w której rzekomo książę miał być więziony), prawdopodobnie dawna strażnica krzyżacka z pierwszej połowy XIII w.; na terenie klasztoru znajduje się również dawna brama Merseburska i dom konwentu - pozostałość gotyckiego zamku, przebudowana w XIX w.
 *   Kościół Ducha Świętego, zbudowany w latach 1280–1290, ceglany o drewnianym sklepieniu kolebkowym, pierwotnie kościół szpitalny.
 *   Kaplica św. Marcina.
    Brama Grudziądzka z końca XIII w., z dobudowaną w XVII w. kaplicą (tzw. kaplica Na Bramce).
 *    Prawie kompletny obwód murów miejskich z basztami (jedne z najdłuższych takich murów w Polsce - 2,3 km)[13].
 *   Barokowy budynek Akademii Chełmińskiej, przebudowany w XIX w.
    Dawna poczta z czwartej ćwierci XVII w., przebudowana w połowie XIX w. i w 1911
 *   Klasycystyczna rogatka z ok. 1810 (ul. Toruńska 21)
 *   Arsenał z 1811, przebudowany w 1885 (obecna biblioteka publiczna)
 *   Dawne koszary korpusu kadetów z 1776 (ul. 22 Stycznia 16) i szkoła kadetów.
 *    Liczne zabytkowe kamienice, m.in.:
       - Kamienica Cywińskich, gotycka, z drugiej połowy XIII w., przebudowana w 1570 i ponownie w stylu klasycystycznym, z wmurowanymi w fasadzie fragmentami rzeźbiarskimi dwóch portali renesansowych.
       - Kamienica przy ul. Grudziądzkiej 18, gotycka z przełomu XIII i XIV w., przebudowywana w XIX i pocz. XX w., z zachowaną w dobrym stanie gotycką elewacją tylną
       - Kamienice przy Rynku, m.in. nr 5 i 6 (dawny dom kupiecki), z zachowanymi reliktami gotyckimi, przebudowywane w XVI, XVII, XIX i XX w.
      -  Kamienica późnobarokowa z drugiej połowy XVIII w. przy ul. Grudziądzkiej 36.
      -  Kamienica klasycystyczna z 1. poł. XIX w. przy Rynku 12
        zespół domów z końca XVIII-pocz. XIX w. przy ulicach Ducha Św. i 22 Stycznia, zbudowanych po I rozbiorze Polski dla pracowników manufaktury sukna
       - kamienice w stylu historyzmu, secesji i wczesnego modernizmu przy ul. Grudziądzkiej, Dworcowej, Młyńskiej, pl. Wolności
 *  Spichrze, m.in. spichrz szachulcowy z przełomu XVIII i XIX w. przy ul. Podmurnej 7.
 *  Pozostałości twierdzy Chełmno na przedpolach miasta.
 *  Cmentarz parafialny, umiejscowiony na zboczu wzgórza tuż przy murach miejskich z wieloma zabytkowymi grobowcami.
 *  Okazały gmach starostwa z 1911 roku (obecny urząd miasta).

Nad brzegiem Jeziora Starogrodzkiego znajduje się park miniatur zamków krzyżackich, wykonanych w skali 1:30. Miniatury odwzorowują pierwotny stan 9 zamków: z Radzynia Chełmińskiego, Bierzgłowa, Grudziądza, Papowa Biskupiego, Kurzętnika, Rogóźna, Torunia, Pokrzywna oraz zamku wysokiego w Malborku. Zwiedzanie parku miniatur jest bezpłatne.


ciekawostka: Chełmno - miastem zakochanych

Miasto zakochanych

"Główną atrakcją Chełmna są nie tylko piękne, średniowieczne zabytki i układ urbanistyczny miasta, ale również kult św. Walentego związany z przechowywaną, prawdopodobnie od średniowiecza w chełmińskim kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP, relikwią.

Od kiedy Polskę owładnęła moda obchodzenia „Walentynek”, chełmińska relikwia, wystawiona ponownie w 2002 roku na widok publiczny, nabrała nowego znaczenia. To właśnie tutaj organizowane są jedyne w Polsce, tak huczne, obchody Dnia Świętego Walentego tzw. „Walentynki Chełmińskie”. Stąd to właśnie Chełmno nazywane jest „miastem zakochanych ® czy „miastem miłości ® ”. Dziś trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce dla świętowania Walentynek niż Chełmno, które stało się już Polską Stolicą Zakochanych. Każdego roku 14 lutego, pomimo zimowej aury, przybywa tu tysiące turystów, aby poczuć gorącą atmosferę i szczególny urok tego starego średniowiecznego miasta – miasta zakochanych ®. (...)"

(źródło: www.chelmno.pl; Wikipedia)






GMINA MASŁÓW






Masłów (do 1954 gmina Dąbrowa) – gmina wiejska w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim. Jedną z gmin aglomeracji kieleckiej. W latach 1975–1998 gmina należała administracyjnie do województwa kieleckiego. Gminę Masłów utworzono 1 stycznia 1973 roku na podstawie uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kielcach.

Siedzibą gminy jest miejscowość Masłów Pierwszy.

Według danych z 26 listopada 2009 gminę zamieszkiwało 9848 osób.

W centrum gminy zlokalizowane jest średniej wielkości sportowe lotnisko Kielce-Masłów użytkowane przez Aeroklub Kielecki.

Według danych z 2002 r. gmina Masłów zajmuje obszar 86,27 km², w tym:

    użytki rolne: 52%
    użytki leśne: 37%

Gmina stanowi 3,84% powierzchni powiatu.


WARTO ZOBACZYĆ:


* Ciekoty – Żeromszczyzna – Szklany Dom - W Ciekotach u stóp Radostowej stał dwór drewniany, w którym dzieciństwo spędził Stefan Żeromski. W miejscu tym powstało Centrum Edukacyjne Szklany Dom – Dworek Stefana Żeromskiego. W kompleksie znajduje się rekonstrukcja stylowego dworu polskiego – docelowo Muzeum Stefana Żeromskiego oraz „Szklany Dom” z salami szkoleniowymi i warsztatowymi. Na terenie posiadłości nad brzegiem zalewu wzniesiono amfiteatr, w którym odbywają się imprezy regionalne.



* Diabelski Kamień -  zwany również Wielkim Kamieniem, to wychodnia górnokambryjskich piaskowców kwarcytowych objęta ochroną od 1954 r. jako pomnik przyrody nieożywionej. Znajduje się na grzbiecie Klonówki, dotrzeć do niego można tak z Masłowa, jak i z Ameliówki idąc szlakiem czerwonym (ok.1 godz. marszu). Skała posiada liczne szczeliny oraz ciekawe odcienie brązu, szarości i czerni. Miejsce wokół skały przysłania młody las, zaś na łące nieopodal można zobaczyć małe, nieznacznie ocembrowane źródełko. Z miejscem tym związane są legendy – według jednej z nich pewnej nocy ogromny kamień miał zostać zrzucony przez Diabła na klasztor świętokrzyski. Kiedy Diabeł był nad Klonówką, w sąsiednich Mąchocicach zapiał kogut, zwiastując świt. Szatan stracił więc swoją moc i upuścił ciężki kamień, który wbił się w szczyt gór. Do dziś można dostrzec na skale ślady czarcich pazurów.
Inna legenda podaje, iż jeden z diabłów zabrał z piekła gorący głaz, aby ogrzać nim ukochaną czarownicę. Lecąc z prezentem nad Klonówką usłyszał bicie dzwonów kościoła stojącego na szczycie góry. Uciekając wypuścił kamień, który upadł na świątynię. Podobno gdzieś ciągle znajduje się wejście do przywalonego kamieniem kościoła.



* Kościół w Masłowie - Kościół parafialny pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego budowano w latach 1927-37. Architekt – Jan K. Sas-Zubrzycki usiłował stworzyć koncepcję neogotyckiej budowli zachwycającej proporcjami, kształtem i idealnym wkomponowaniem w krajobraz. Widok masłowskiego kościoła ze zbocza Domaniówki harmonijnie współgra z położeniem wsi i zboczem Klonówki oraz ma w sobie niepowtarzalny urok. Kościół oświetla system niskich lamp rozmieszczonych wokół świątyni, wkomponowanych odpowiednio przez projektantów w podgórze obiektu, pośród klombów i trawników. Oświetlenie takie daje jaskrawy żółty kolor, który wspaniale podkreśla dekoracyjny charakter budowli. Oprócz lamp zamontowano wokół kościoła oświetlenie punktowe, przez co – obok uwidocznienia walorów architektonicznych – uzyskano efekt odzwierciedlenia. Dzięki temu kościół jest widoczny nocą z 15 kilometrów. W 2003 r. Gmina Masłów otrzymała tytuł „Najlepiej oświetlonej Gminy 2003 roku” za znakomity efekt iluminacji kościoła parafialnego.


*
Kapliczka w Woli Kopcowej -  pod wezwaniem św. Józefa Robotnika została wybudowana w XIX w. Kaplica jest orientowana, jednonawowa, drewniana o konstrukcji zrębowej, posadowiona na kamiennej podmurówce. Wieżyczka z sygnaturką jest ośmioboczna i dosyć obszerna, zwieńczona cebulastym, blaszanym hełmem. W swym zamierzeniu architektonicznym jest identyczna jak kaplica w Dąbrowie. Stoi na wzniesieniu, w środku Woli Kopcowej.



* Cmentarz choleryczny - Zielona Dolina w Masłowie - Na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego Zielona Dolina w Masłowie znajduje się cmentarz choleryczny z końca XIX w. Pochowano tam około 500 osób, które zmarły wskutek epidemii cholery. Miejsce masowego pochówku upamiętnia krzyż stojący na terenie kopca grzebalnego.

(ŹRÓDŁO: www.maslow.pl)


 

czwartek, 20 sierpnia 2020

POWIAT SKARŻYSKI







Powiat skarżyski – powiat w Polsce (województwo świętokrzyskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Skarżysko-Kamienna. Najmniejszy, a zarazem najsilniej zurbanizowany powiat województwa świętokrzyskiego. Graniczy z powiatami:

    kieleckim
    koneckim
    starachowickim
    szydłowieckim (województwo mazowieckie)

W skład powiatu wchodzą:

    gminy miejskie: Skarżysko-Kamienna
    gminy miejsko-wiejskie: Suchedniów
    gminy wiejskie: Bliżyn, Łączna, Skarżysko Kościelne
    miasta: Skarżysko-Kamienna, Suchedniów


Znaczną część powierzchni powiatu (prawie 60%) zajmują kompleksy leśne stanowiące pozostałość Puszczy Świętokrzyskiej. Na ich terenie utworzone zostały rezerwaty (Świnia Góra, Dalejów), rezerwat archeologiczny Rydno oraz parki krajobrazowe (Suchedniowsko-Oblęgorski Park Krajobrazowy, Sieradowicki Park Krajobrazowy). Przez powiat przepływa rzeka Kamienna, tutaj także uchodzi do niej kilka jej dopływów. Południowe krańce powiatu skarżyskiego sięgają obrzeży Gór Świętokrzyskich. 


WARTO ZOBACZYĆ:

* Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku–Kamiennej - Mieści się w dzielnicy Rejów, istnieje od prawie 40 lat. Zbiory muzealne można oglądać jako ekspozycję plenerową a także w pomieszczeniach muzeum. Stanowią one drugi co do wielkości w kraju zasób eksponatów, po Muzeum Wojska Polskiego.


* Rejów - Pozostałości wielkiego pieca hutniczego pochodzą z XVIII/XIX w. Są to m.in. fundamenty, mur oporowy, kanał przepustowy – jedyny zachowany gar wielkiego pieca w Staropolskim Okręgu Przemysłowym. Wieli piec został wybudowany w 1835 r. przez Bank Polski.


* Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej - Jest jedyną wierną kopią wileńskiej Ostrej Bramy w Polsce. Rocznie Sanktuarium odwiedza około 70.000 pątników. Sanktuarium powstało na prośbę Polaków, którym został utrudniony kontakt z Wilnem.10 czerwca 1987 roku w Tarnowie Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę Sanktuarium.


* Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego - Wybudowany w 1923 r. zlokalizowany przy Alei Niepodległości. Obiekt w stylu neogotyckim.



*
Kościół pw. św. Józefa - Drewniany, z 1928 r. przy ul. Legionów 64 w dzielnicy Zachodnie. Obok kościoła pomnik upamiętniający wizyty poety L. Staffa u ówczesnego proboszcza Antoniego Boratyńskiego.



*
Cmentarz rzymskokatolicki - Z ok. 1885 r. przy ul. Cmentarnej.


* Cmentarz żydowski - Z przełomu XIX i XX wieku. Znajduje się tam od 20-100 nagrobków, większość w dobrym stanie, najwcześniejszy pochodzi prawdopodobnie z roku 1915.


*
Cmentarz partyzancki - Cmentarz partyzancki znajduje sie przy drodze leśnej łączącej Skarżysko Książęce z majdowem. Jest to miejsce pochówku żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli po zasadzce w Mroczkowie, a potem chowano tu także kolejnych poległych. Na cmentarzu znajduje sie kilkadziesiąt grobów.


* Dróżniczówka - Zabytek architektury wpisany do rejestru zabytków, budynek mieszkalno – administracyjny urzędnika drogowego z końca XIX w. przy ulicy Krakowskiej 171, na wzgórzu za przejazdem kolejowym przy zjeździe z obwodnicy na Starachowice. Na terenie posesji znajduje się zabytkowa około 200 – letnia studnia z drewnianym kołowrotem, kuta w wapieniu muszlowym, gdzie zachodzą silne procesy krasowe. Dziś Skarżyska dróżniczówka jest zajmowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.i służy temu, do czego jest przeznaczony.



* Rezerwat "Rydno" - Rezerwat archeologiczny położony w miejscowości Łyżwy będącej północno – wschodnią dzielnicą miasta Skarżyska – Kamiennej ciągnie się aż po górę Św. Rocha pod Wąchockiem. Rezerwat "Rydno" utworzony został w tym miejscu decyzją z dnia 24 września 1957r. poz 514 dz. A/kl.Iva-2/1/514/68. Jednak utworzony obszar został naruszony przez lokalizację pól lagunowych oczyszczalni ścieków dla miasta Skarżyska – Kamiennej. W wersji wpisu do rejestru zabytków z dnia 3 listopada 1986 r. obejmuje zespół paleolitycznych osad przemysłowych wraz z kopalnią hematytu. Na obszarze tym obowiązuje zakaz naruszania podłoża ziemnego oraz wznoszenia jakichkolwiek obiektów bez uzgodnienia z Wojewódzkim Ośrodkiem Archeologiczno – Konserwatorskim w Kielcach. Pierwsze badania na tym terenie przeprowadzono w 1912 roku, następne zaś kilkakrotnie w okresie dwudziestolecia międzywojennego - w latach 1921 oraz 1923-1925. W roku 1939 odkrywca kopalni hematytu i zarazem pomysłodawca nazwy Rydno, Stefan Krukowski, rozpoczął badania archeologiczne, które po II wojnie światowej kontynuowane były w latach czterdziestych i pięćdziesiątych. Rezerwat utworzono jeszcze w 1957 roku, natomiast do rejestru zabytków wpisany został 3 listopada 1986 roku.


* Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - Dwudniowa pacyfikacja Michniowa 12 i 13 lipca 1943 roku obróciła wieś w zgliszcza i pogorzelisko. Ci, co przeżyli wiedzieli, że pamięć o pacyfikacji musi przetrwać. Dlatego pierwszą inicjatywą michniowskiej społeczności było wybudowanie pomnika, na którym wyryto nazwiska ponad 200 ofiar niemieckiego bestialstwa. Płyta zwieńczona jest krzyżem – symbolem cierpienia i męczeństwa. W pomnik wpisane jest także słowo PAX – pokój. W 1945 roku odbyły się pierwsze uroczystości rocznicowe pacyfikacji Michniowa podczas których poświęcono  mogiłę pomordowanych.

(źródło: https://skarzysko.powiat.pl/)





 

wtorek, 18 sierpnia 2020

MIASTO i GMINA SZCZAWNICA





Szczawnica – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, która została przekształcona z dawnej gminy miejskiej Szczawnica 1 stycznia 2008 r.

Siedzibą władz gminy jest miasto Szczawnica.

Według danych z 31 grudnia 2010 r. gmina miała 7351 mieszkańców. Według danych z 1 stycznia 2011 r. powierzchnia gminy wynosiła 87,90 km². Sąsiednie gminy Krościenko nad Dunajcem, Łącko, Piwniczna-Zdrój, Rytro, gmina Stary Sącz. Gmina sąsiaduje też ze Słowacją.

Historia
1 stycznia 2008 r. zmieniono rodzaj gminy Szczawnica z miejskiego na miejsko-wiejski. W praktyce oznaczało wyłączenie poza administrację miasta obszarów dawnych wsi Jaworki i Szlachtowa (nadając im status wsi) oraz Biała Woda i Czarna Woda (nadając im status części wsi Jaworki). Z wyłączonych terenów powstał obszar wiejski gminy miejsko-wiejskiej Szczawnica. Z identyczną sytuacją spotkała się w 2014 roku Czarna Woda, którą przekształcono w gminę Czarna Woda.

Dzisiejsza Szczawnica jest 7,6 tysięcznym, sąsiadującym ze Słowacją, przygranicznym miastem
uzdrowiskowym, obejmującym swymi granicami 8789 hektarów, z czego, blisko dwie trzecie stanowią przepiękne lasy, które mają ogromny wpływ na jej klimat. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi i obecności źródeł wód mineralnych, miasto wyspecjalizowało się w leczeniu chorób dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i dróg moczowych, a także schorzeń narządów ruchu. Uzdrowisko posiada doskonałą bazę zabiegową, m.in. w Inhalatorium, wyposażonym w unikatowe komory pneumatyczne służące do leczenia chorób płuc oraz komory solankowo - celkowe, w których wykonuje się inhalacje skuteczne w leczeniu astmy oskrzelowej. Szczawnica kładzie duży nacisk na rozwój sportu, turystyki i wypoczynku zarówno zorganizowanego jak i indywidualnego. Stanowi doskonałą bazę turystyczną przyjmującą jednorazowo kilkanaście tysięcy gości, którym zapewnia noclegi w pokojach o zróżnicowanym standardzie - od apartamentów w budynkach sanatoryjnych, pensjonatach, hotelach i domach wczasowych, po miejsca w kwaterach prywatnych, schroniskach i polach namiotowych.
Szczawnica podobnie jak większość miejscowości na terenie Małopolski oferuje bogaty wybór możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Góry pokryte lasami o bogatej florze i faunie przyciągają amatorów pieszych wędrówek. Liczne szlaki turystyczne prowadzą na najwyższe szczyty Pienin i Gorców oraz do rezerwatów przyrody: Wąwozu Homole, Wysokich Skałek, a także do jednego z najpiękniejszych obfitujących w malownicze skałki i progi skalne, tworzące przełomy i wodospady - rezerwatu Białej Wody. Trasy dostosowane są do możliwości fizycznych przeciętnego użytkownika. W samym centrum Szczawnicy można skorzystać z kolejki krzesełkowej, prowadzącej na Palenicę skąd rozpościera się widok na wspaniałą panoramę Tatr, Pienin, Beskidu Sądeckiego i całej Szczawnicy. Obok na sąsiedniej Szafranówce zbudowano letnią 700. metrową rynnę grawitacyjną, atrakcyjną zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Turystów preferujących szybsze sposoby zwiedzania terenu ucieszą przygotowane liczne trasy rowerowe i konne, o różnym stopniu trudności. Na miejscu, w wypożyczalniach sprzętu sportowego można zaopatrzyć się w rower górski, natomiast w ośrodku afiliowanym przy PTTK wypożyczyć konia do jazdy wierzchem. Miłośnicy sportów wodnych, dzięki wartkiemu nurtowi Dunajca, mogą sprawdzić swoje umiejętności, wypożyczając kajak i pokonując tor slalomowy wiodący wzdłuż trasy spływu Dunajca.
WARTO ZOBACZYĆ:
*  Pieniński Park Nardowy - W południowo-zachodniej części gminy

* Popradzki Park Krajobrazowy - Północny obszar gminy

* Rezerwat przyrody Nad Kotelniczym Potokiem – chroni pierwotny fragment puszczy karpackiej regla dolnego w postaci typowo wykształconej buczyny karpackiej
    
* Rezerwat przyrody Biała Woda – chroni cenny krajobraz, elementy przyrody nieożywionej (skały wapienne i turnie, kamieniste koryto potoku z kaskadami) oraz florę naskalną roślin wapieniolubnych i innych rzadkich roślin.
    
* Rezerwat przyrody Wąwóz Homole – skalny wąwóz Homole oraz Czajakową Skałę i boczną część dolinki Koniowskiego Potoku w Małych Pieninach.
    
* Rezerwat przyrody Zaskalskie-Bodnarówka – chroni krajobraz oraz cenne naskalne i ciepłolubne zespoły roślinności porastających wapienne skały i strome zbocza
    
* Rezerwat przyrody Wysokie Skałki – chroni fragment górnoreglowego naturalnego lasu świerkowego
* Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szlachtowej

* Parafia Matki Boskiej Pośredniczki Łask w Szlachtowej (dawna cerkiew)– parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie Krościenko nad Dunajcem. Na terenie parafii istnieje również kościół filialny w dawnej cerkwi pw. św. Jana Chrzciciela w Jaworkach.
* Cerkiew św. Jana Chryzostoma w Jaworkach – dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka, zbudowana w 1798, znajdująca się w Jaworkach. W 1946 cerkiew przejęta przez kościół rzymskokatolicki i użytkowana jako kościół filialny pw. św. Jana Chrzciciela parafii w Szlachtowej. Obiekt wpisany w 1964 na listę zabytków.


* Kościół św. Wojciecha – rzymskokatolicki neogotycki kościół parafialny należący do dekanatu Krościenko nad Dunajcem diecezji tarnowskiej.Obecna świątynia została zbudowana w latach 1882–1892 według projektu Stanisława Eljasza-Radzikowskiego.






poniedziałek, 17 sierpnia 2020

MIASTO i GMINA KUŹNIA RACIBORSKA





Gmina Kuźnia Raciborska (powierzchnia 127 km2 ) położona jest w zachodniej części województwa śląskiego, w powiecie raciborskim, w górnym biegu rzeki Odry i dolnym biegu rzeki Rudy. Graniczy od północy z gminą Bierawa (woj. opolskie), od wschodu z gminami Pilchowice i Sośnicowice, od południa z miastem Rybnikiem i gminą Nędza. Granicę zachodnią wyznacza rzeka Odra, za którą leży gmina Rudnik oraz gminy woj. opolskiego: Cisek i Bierawa.

Całość gminy leży w Kotlinie Raciborskiej i w północno-zachodniej części Płaskowyżu Rybnickiego należącego do Wyżyny Śląskiej.
W skład gminy wchodzą: miasto Kuźnia Raciborska oraz sołectwa: Turze, Siedliska, Budziska, Ruda, Jankowice, Ruda Kozielska oraz Rudy wraz z przysiółkami: Biały Dwór, Brantołka, Kolonia Renerowska, Paproć, Podbiała, Przerycie i Szybki.



Klimat na terenie gminy uwarunkowany jest położeniem na osi Bramy Morawskiej. Stąd większa liczba dni deszczowych w porównaniu z Niziną Śląską i większa liczba dni wietrznych. Natomiast zimy są łagodniejsze w porównaniu np. do Ziemi Głubczyckiej.



Gleby w gminie są bardzo ubogie, jedynie w zachodniej części, nad Odrą, spotyka się mady rzeczne. Piaszczyste tereny reszty gminy porasta las (głównie las iglasty).

Gmina Kuźnia Raciborska (ok.12,5 tys. mieszkańców, powierzchnia 127 km 2) położona jest w zachodniej części województwa śląskiego, w powiecie raciborskim, w górnym biegu Odry i dolnym Rudy. Całość gminnych terenów leży w Kotlinie Raciborskiej i w płn.-zachodniej części, należącego do Wyżyny Śląskiej, Płaskowyżu Rybnickiego.Po reformie administracyjnej, od stycznia 1999 r., w skład gminy wchodzą : miasto Kuźnia Raciborska oraz sołectwa: Turze, Siedliska, Budziska, Ruda, Jankowice, Ruda Kozielska, Rudy wraz z przysiółkami Biały Dwór, Brantolka, Kolonia Renerowska, Paproć, Podbiała, Przerycie, Szybki.


Kuźnia Raciborska jest nietypowym, jak na warunki województwa śląskiego, cichym i czystym miastem. Leży nad rzeką Rudą, zewsząd otoczona jest lasami. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1641 roku i dotyczą założenia osiedla hutniczego. Zbudowano wówczas kuźnię do wytopu rudy, tartak i wytwórnię gontów. W 1945 roku została włączona do Polski. W roku 1956 uzyskała statut osiedla, a w 1967 otrzymała prawa miejskie.


W sierpniu 1992 roku wybuchł największy pożar lasów w Europie. Ogień opanowano dopiero po czterech dobach, a cała akcja gaśnicza trwała do 20 września. W wyniku pożaru spłonęło ok. 9 tysięcy ha lasów. Obecnie trwa proces zagospodarowywania pożarzyska, obejmujący również wdrożenie nowoczesnego systemu przeciwpożarowego.

Nie ominął gminy również inny kataklizm – powódź stulecia (w lipcu 1997 r.) Odra całkowicie zalała Turze i Rudę, częściowo Budziska, Siedliska , Kuźnię Raciborską, Rudę Kozielską, Rudy i Jankowice. Pod wodą znalazło się wówczas prawie 7 tys. hektarów.


WARTO ZOBACZYĆ:

* zabytkowa stacja kolei wąskotorowej w Rudach (od 1899 r.)

* pocysterski zespół klasztorno-pałacowy w Rudach z 2 poł. XVIII w.

* Szlak Husarii Polskiej - upamiętniający przemarsz wojsk króla Jana III  Sobieskiego w 1683 r. na odsiecz Wiednia.

* Szlak Polskich Szkół Mniejszościowych – łączy on miejscowości, w których w latach międzywojennych działały polskie szkoły mniejszościowe.

* Szlak okrężny wokół Gliwic – biegnie on przez najciekawsze miejscowości otaczające Gliwice

* Pomnik Zwycięstwa przy ulicy Kościelnej, odsłonięty w 1970 r. w celu uczczenia XXV rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem
   
* Pomnik ku czci mieszkańców Kuźni Raciborskiej przy kościele św. Marii Magdaleny, wzniesiony w 1922 r. w celu upamiętnienia ofiar śmiertelnych z I wojny światowej. W 2003 r. wmurowano płytę upamiętniającą kuźniańskie ofiary II wojny światowej
   
* Pomnik i krzyż ku pamięci dwóch strażaków, którzy zginęli w wielkim pożarze lasu w 1992 r.
   
* Drewniana kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena przy ul. Arki Bożka, pochodząca z połowy XIX w.
   
* Tablica i drewniana rzeźba Antona Magnusa Schoenawy, twórcy przemysłu metalurgicznego w Kuźni
Raciborskiej (na skwerze pomiędzy ulicą Klasztorną i Arki Bożka)
   
*
Tablica na cześć pochodzącego z Kuźni Raciborskiej Adalberta Kurzeji (skwer przy ul. Topolowej)
   
* Tablice na cześć Alfonsa Górnika i Adama Kocura, międzywojennych burmistrzów Katowic, pochodzących z Kuźni Raciborskiej





niedziela, 16 sierpnia 2020

KĘDZIERZYN-KOŹLE







Kędzierzyn-Koźle (cz. Kandřín-Kozlí, niem. Kandrzin-Cosel) – miasto w Polsce, w województwie opolskim oraz siedziba powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, położone w południowo-wschodniej części Niziny Śląskiej, w Kotlinie Raciborskiej (Niecka Kozielska)[2] na Górnym Śląsku, nad Odrą przy wylocie Kanału Gliwickiego i ujścia Kłodnicy. Powstało w 1975 z połączenia czterech osobnych organizmów administracyjnych: Kędzierzyna, Koźla, Sławięcic i Kłodnicy. W Koźlu znajduje się jeden z największych portów rzecznych w Polsce. W Kędzierzynie-Koźlu znajdują się jedne z największych w Polsce zakładów chemicznych – Zakłady Azotowe Kędzierzyn, a także holding „Blachownia”. Jest to drugie co do wielkości miasto województwa opolskiego pod względem liczby ludności i obszaru.Według danych Urzędu Miasta z 31 grudnia 2019 miasto liczyło 55 750 mieszkańców. Miasto leży w południowo-wschodniej części województwa opolskiego, w środkowej części mezoregionu fizycznogeograficznego Kotliny Raciborskiej. Mezoregion ten jest najbardziej na południowy wschód wysuniętą częścią makroregionu Niziny Śląskiej. Miasto posiada dogodny system połączeń drogowych (droga C-E59). Zakończona została budowa części obwodnicy drogowej miasta, posiadamy także dogodne połączenie z autostradą A-4 w miejscowości Olszowa, do której dojazd samochodem zajmuje w zależności od miejsca pobytu w mieście od 15 do 30 minut.

W przysłowiowym zasięgu ręki – ze względu na bliskość portów lotniczych w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Ostravie – jest też dogodna komunikacja lotnicza. Kędzierzyn-Koźle leży w samym sercu Europy, stąd w odległości 300-500 km leży sześć stolic państw europejskich.

Według danych z 1 stycznia 2011 powierzchnia miasta wynosiła 123,4 km².

Kędzierzyn-Koźle nie tworzy spójnej całości – wyraźnie odrębne dzielnice są porozdzielane lasami, łąkami i polami uprawnymi. Miasto powstało w 1975 z połączenia pięciu osobnych organizmów administracyjnych: Kędzierzyna, Koźla, Kłodnicy i Sławięcic (miasto i gmina). Podzielone jest na 16 osiedli (jednostek pomocniczych gminy): Azoty, Blachownia Śląska, Cisowa, Kędzierzyn, Kłodnica, Koźle (Stare Miasto, Południe i Zachód), Koźle-Rogi, Kuźniczka, Lenartowice, Miejsce Kłodnickie, Osiedle Piastów, Osiedle Przyjaźni, Pogorzelec i Sławięcice. Ponadto zwyczajowo wyodrębnia się osiedla Koźle-Port i Powstańców Śląskich, jednak nie stanowią one obecnie jednostek pomocniczych miasta.


Warto zobaczyć:

* stare miasto Koźle (w ramach założeń średniowiecznych)
* kościół parafialny pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej, ul. Złotnicza, z 1489 – XV wiek, 1570, XIX w., z wieżą gotycko-renesansową
* kościół parafialny pw. św. Mikołaja, ul. Judyma 1, z lat 1901–1902 w Kędzierzynie
* kościół parafialny pw. MB Bolesnej, ul. Kłodnicka 2, z 1928
* zespół klasztorny franciszkanów, ul. Doktora Wojciecha Czerwińskiego 5: kościół poklasztorny pw. Wniebowzięcia NMP, ob. fil. z lat 1751–1753, klasztor, ob. biura, z 1753 – XVIII w., XIX w.
* kościół ewangelicko-augsburski w Kędzierzynie, ul. Głowackiego 17, z lat 1902–1903
* kapliczka-dzwonnica, tzw. Pańszczyźniana, ul. Wyspiańskiego, 1814
mogiły żołnierzy polskich, uczestników Kampanii Wrześniowej 1939, na cmentarzu rzym.-kat., ul. Cmentarna
* mogiła zbiorowa żołnierzy I Armii WP poległych w 1945
cmentarz wojenny żołnierzy Armii Radzieckiej, ul. Jana Pawła II w Kędzierzynie
* zamek w Koźlu – najwcześniejsza faza zamku została najpewniej wzniesiona jako siedziba kasztelańska równocześnie z lokacją miasta przez Kazimierza opolskiego, datowaną na 1222
* mury obronne Koźla, z XIV w., z poł. XVI w.: fragment murów, ul. Kraszewskiego, fragment murów oporowy z fragmentami półkolistej bastei – baszty, obok zamku
* fortyfikacje „fryderycjańskie” Twierdzy Koźle: obwałowania i fosy, murowano-ziemne, z XVIII w
* krematorium (Sławęcice), znajduje się na placu apelowym, na terenie dawnego obozu hitlerowskiego, poza rejestrem: pomnik ku czci pomordowanym, w otaczającym lesie – liczne pozostałości wież strzelniczych i bram wjazdowych.