marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

niedziela, 28 czerwca 2020

WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE






Pomorze Zachodnie to atrakcyjnie położony region w północno – zachodniej części Polski, sąsiadujący z województwami lubuskim, wielkopolskim i pomorskim, z zachodu z Niemcami i poprzez Morze Bałtyckie ze Szwecją. Historię regionu kształtowały podboje i panowania duńskie, szwedzkie, pruskie, francuskie i niemieckie. Administracyjnie region podzielony jest na 21 powiatów, w tym 3 grodzkie: Szczecin, Koszalin, Świnoujście oraz 114 gmin. Pomorze Zachodnie to region atrakcyjny turystycznie - 185 km wybrzeża morskiego, wody Zalewu Szczecińskiego oraz Odra. Wody powierzchniowe zajmują około 5,2% obszaru województwa. Oprócz Zalewu Szczecińskiego składają się na nie liczne jeziora występujące na pojezierzach: Wałeckim, Ińskim, Myśliborskim, Drawskim oraz Pobrzeżu Słowińskim (172 jeziora o powierzchni powyżej 50 ha). Do największych należą Dąbie i Miedwie oraz Jamno, Drawsko, Wielimie, Bukowo, Lubie, Myśliborskie, Pile, Płoń, Woświn, Kopań, Ińsko. W województwie zachodniopomorskim jest 7 parków krajobrazowych: (1) Szczeciński PK, (2) PK Dolina Dolnej Odry, (3) Cedyński PK, (4) PK „Ujście Warty”, (5) Iński PK, (6) Drawski PK oraz (7) Barlinecko-Gorzowski PK. Każdy z nich ma swoje niepowtarzalne walory przyrodnicze i krajobrazowe. Paki Krajobrazowe są jedną z form ochrony przyrody i krajobrazu w Polsce. Park Narodowy jest to forma ochrony przyrody utworzona na danym obszarze na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów. W województwie zachodniopomorskim znajdują się dwa parki narodowe, tj: (1) Woliński Park Narodowy o powierzchni 109,37 km kw. oraz (2) Drawieński Park Narodowy o powierzchni 113,42 km kw. Rezerwat przyrody to obszar objęty prawną ochroną. W niektórych z nich przygotowano szlaki i infrastrukturę turystyczną, dzięki której turysta może poznać chronioną przyrodę jednocześnie nie niszcząc chronionego ekosystemu. Na Pomorzu Zachodnim mamy ok. 114 rezerwatów przyrody, z czego część została utworzona na terenach parków narodowych i krajobrazowych. Punkty widokowe umożliwiają podziwiania rozległych panoram, oglądanie krajobrazu z szerszej perspektywy lub też obserwację przyrody. Z reguły są usytuowane w najwyższym punkcie okolicy. Mogą to być zarówno naturalne wzniesienia jak i wybudowane platformy i wieże widokowe. W woj. Zachodniopomorskim widoki można podziwiać min: z naturalnego wzniesienia - Kawcza Góra w Międzyzdrojach, tarasu widokowego w Trzęsaczu, Latarni Morskiej w Świnoujściu czy tarasu widokowego Bazyliki Archikatedralnej św. Jakuba Apostoła w Szczecinie. Na całym Pomorzu Zachodnim rozsiane są wspaniałe zabytki architektury, nierozerwalnie związane z bogatą historią regionu, w której ścierały się wpływy zachodnioeuropejskie, polskie i skandynawskie. Zamki, pałace, dwory, stare kościoły i pozostałości średniowiecznych klasztorów, umocnienia i fortyfikacje obronne, legendy, obyczaje a także kuchnia regionu pozwolą poznać niezwykłe dzieje tej ziemi.
 
CIEKAWOSTKA: w roku 2020 przypada 75. rocznica ustanowienia polskiej administracji na Pomorzu Zachodnim. Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego ustanowił rok 2020 –  Rokiem Polskiego Pomorza Zachodniego. Na tę okazję sejmik zaplanował szereg wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, skierowanych do mieszkańców i gości regionu, podkreślających polską państwowość na ziemiach Zachodniego Pomorza. W ramach obchodów jubileuszu zostanie podkreślone znaczenie wydarzeń Października 1956, Marca 1968, Grudnia 1970, Sierpnia 1980 i 1988, stanu wojennego oraz skutki przełomu lat 1989-1990.



Warto zobaczyć:

* Bunkier B-Werk w Szczecinku - B-Werk to jeden z największych bunkrów Wału Pomorskiego. Dziś funkcjonuje jako muzeum militarne, gdzie można zwiedzić jego wnętrze oraz zapoznać się z zebranymi zbiorami i historią Wału Pomorskiego. Przed bunkrem znajduje się również wystawa pojazdów militarnych, wśród zbiorów również oryginalny czołg.


*
Centrum Słowian i Wikingów - Centrum Słowian i Wikingów znajduje się na Wyspie Ostrów leżącej naprzeciw miasta Wolin. Na terenie Centrum Słowian i Wikingów został utworzony skansen, w którym można zobaczyć rekonstrukcję kilkunastu zabudowań mieszkalnych i rzemieślniczych z okresu wczesnego średniowiecza – od IX do XI wieku. Odwiedzający mogą w nich zobaczyć repliki mebli, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku.


*
Drawski Park Krajobrazowy - Drawski Park Krajobrazowy obejmuje swoim zasięgiem tereny leżące w gminach: Barwice, Borne Sulinowo, Czaplinek, Ostrowice, Połczyn-Zdrój i Złocieniec. Park został utworzony w 1979 roku i obejmuje wraz z obszarem otuliny blisko 64 tysiące hektarów. Powierzchnia ścisłego parku ma 41 430 ha. Park chroni najcenniejszy fragment Pojezierza Drawskiego.

* Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie - Filharmonia jest pięciokondygnacyjnym budynkiem z dwupoziomowym parkingiem podziemnym. Jej łączna powierzchnia to 12 734 m2. Obiekt posiada 2 sale koncertowe, z czego jedna może pomieścić ok. 900 osób, a druga ok. 200 osób. Zbudowana jest z białych spiczastych elementów, które do oświetlenia zewnętrznego potrzebują 25 000 świateł. Łączna suma inwestycji wyniosła ponad 100 mln zł.


* Fort Anioła w Świnoujściu - Fort Anioła zbudowany został w latach 1854-1858, za czasów panowania pruskiego króla Frederyka Wilhelma IV, jako punkt artyleryjsko-obserwacyjny Twierdzy Świnoujście.


*
Woliński Park Narodowy - znajduje się w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego. Położony jest na terenie miasta Świnoujście oraz gminy Międzyzdroje w powiecie kamieńskim. Obejmuje północno-zachodnią część wyspy Wolin, deltę Świny z licznymi wysepkami, fragment Zalewu Szczecińskiego oraz przybrzeżny pas wód Morza Bałtyckiego o szerokości 1 mili morskiej. 42,5% powierzchni Wolińskiego Parku Narodowego zajmują lasy. W drzewostanie dominują sosny, buki i dęby. Są to przeważnie stare okazy, gdyż średnia wieku lasu wynosi aż 130 lat. Charakterystyczne dla tego obszaru są buczyny pomorskie i nadmorski bór bażynowy.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz