marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

środa, 24 czerwca 2020

GMINA MIELESZYN





Mieleszyn jest gminą położoną na północno-wschodnich krańcach województwa wielkopolskiego, w powiecie gnieźnieńskim. Powierzchnia wynosi 99,24 km2, a zamieszkuje ją przeszło 4120 osób. Dzieli się na 15 sołectw. Jest to gmina wiejska położona wśród pól, lasów (25% powierzchni) i jezior, z dala od wielkomiejskich aglomeracji (ok. 60 km do Poznania), a jednocześnie blisko miast powiatowych takich jak Gniezno, Wągrowiec czy Żnin. W jej granicach przebiega trasa Poznań – Bydgoszcz. W ostatnich latach gmina zmienia swoje oblicze, staje się nowoczesna. Jej władze postawiły na rozwój infrastruktury. Największą inwestycją jest oczyszczalnia ścieków w Przysiece (mechaniczno-biologiczna ze wspomaganiem chemicznym). W 2003 r. rozpoczęła się kolejna ważna inwestycja – budowa sieci kanalizacyjnej. Gmina zwodociągowane jest w 99 % posesji.
Gmina ma charakter rolniczy. Jest tu dużo gospodarstw średniej wielkości (powyżej 20 ha), a w produkcji dominuje hodowla trzody i uprawa zbóż.
Na tym terenie działa ok. 150 podmiotów gospodarczych. Są to głównie małe zakłady lub punkty handlowe i usługowe. W gminie funkcjonują 3 szkoły podstawowe. Mieszkańców integruje Ochotnicza Straż Pożarna, Koła Gospodyń Wiejskich i Gminne Kluby Seniora.


Warto zobaczyć:

Sokolniki - "Tarcza Olbrzyma" - Sokolniki. Sokolniki leżą na uboczu z dala od ruchliwych traktów, pośród urodzajnych pól Wielkopolski. Atrakcją przyrodniczą tej wsi jest głaz narzutowy, pozostawiony tu przez lodowiec skandynawski. Kamień ten jest jednym z większych eratyków w Wielkopolsce - w obwodzie ma 16,5 m a jego wysokość wynosi 1,7 m. Głaz nosi nazwę "Tarcza Olbrzyma". Wśród miejscowych krążą o olbrzymie różne legendy. Kamień leży w odległości około 500 m za wsią i prowadzi do niego polna droga.

* Sokolniki - Kościół pw. św. Stanisława Biskupa z XVII w. Kościół pw. św. Stanisława Biskupa z XVII w. Drewniany kościół w Sokolnikach został zbudowany w latach 1682-1712 dzięki fundacjom dwóch proboszczów: ks. Adama Grudowicza i ks. Wawrzyńca Kłosowskiego. W roku 1772 zostały dobudowane: zakrystia, kaplica i wieża o konstrukcji słupowej. Wieża nakryta jest cebulastym hełmem z łuską gontową.Wewnątrz kościoła warto zobaczyć polichromię z 1787r. Ignacego Ocaszalskiego z Gniezna oraz polichromię pochodzącą z 1886r. autorstwa Bernarda Gosienieckiego i Bolesława Zwolskiego. W ołtarzu głównym z XVIII w. zwraca uwagę obraz Matki Boskiej.

* Mielno - Neobarokowy pałac Wilhelma von Wendorffa.W XV w. Mielno było własnością kościoła. W XX w. należało do Niemca Wilhelma von Wendorffa. Pałac został zbudowany w 1904 r. według projektu dwóch berlińskich architektów - Erdmana i Spindera. Użyte formy architektoniczne są charakterystyczne dla stylu wilhelmińskiego.

* Łopienno - Kalwaria Łopieńska. Łopienno – miasto do 1888 roku, obecnie wieś w Polsce, położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Mieleszyn - może pochwalić się najmniejszą kalwarią w Polsce. Zobaczyć ją można przy kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zbudowano ją w 1975 r. z głazów i kamieni polnych, do których przymocowano płaskorzeźby ze stacjami drogi krzyżowej. Obiekt zwieńczył krzyż, a na jego podstawie znalazł się napis "Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Kalwaria Łopieńska. Wotum wdzięczności za wolność świątyni dla służby bożej w latach niewoli 1939-1945.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz