marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

wtorek, 16 czerwca 2020

POWIAT PABIANICKI





Powiat Pabianicki leżący na terenie woj. łódzkiego i składający się z gmin: Dłutów, Dobroń, Ksawerów, Lutomiersk, Pabianice oraz miast: Pabianice i Konstantynów Łódzki. Z uwagi na swoje położenie i uwarunkowania terenu jest bardzo atrakcyjny dla przedsiębiorców i inwestorów. Kilka kilometrów od centrum Pabianic powstał węzeł komunikacyjny "Róza", który połączył drogi ekspresowe S-8iS-14 z autostradą Ali A2. Powiat może pochwalić się pięknymi zabytkami takimi jak: kościoły, renesansowy dwór kapituły krakowskiej, zabytkowy drewniany młyn, zabudowania pofabrykanckie oraz wiele innych interesujących obiektów turystycznych. Na terenie powiatu prężnie rozwija się infrastruktura sportowa, stanowiąca ważny element polityki regionalnej, funkcjonują 44 kluby sportowe, 22 uczniowskie kluby sportowe. Władze powiatu intensywnie wspierają sport i kulturę fizyczną, a odzwierciedleniem tych działań są m in. liczne inwestycje sportowe. To z myślą o młodych mieszkańcach powiatu, a w szczególności w związku z rozwojem pabianickiej koszykówki żeńskiej, która sławi i promuje Pabianice w całym kraju, powstała Powiatowa Hala Sportowa - nowoczesny ogólnodostępny obiekt sportowy, w którym można uprawiać wiele dyscyplin sportowych. Istnieje tu ponadto kilka kompleksów sportowych dla dzieci i młodzieży otworzonych w ramach rządowego programu "Moje boisko Orlik 2012". W ramach promocji Powiat organizuje wiele imprez o charakterze kulturalnym, sportowym i turystycznym m.in. Dni Powiatu Pabianickiego, Powiatowy Bieg Uliczny im. Jadwigi Wajsówny, których organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Pabianicach. Powiat przywiązuje dużą wagę do zapewnienia godnych warunków życia osób starszych i niepełnosprawnych Rozbudowano i zmodernizowano Domy Pomocy Społecznej w Pabianicach i Konstantynowie Łódzkim. W ostatnich latach powiat pozyskał znaczącą liczbę zewnętrznych środków finansowych z przeznaczeniem na projekty, inwestycje oraz remonty w jednostkach podlegających powiatowi. Prężnie rozwijająca się infrastruktura wraz z zapleczem gospodarczo-inwestycyjnym, skuteczny i szybki rozwój sprawił, że powiat w ostatnich latach stał się atrakcyjny dla inwestorów i społeczności lokalnej. Pabianice są stolicą powiatu i zarazem najważniejszym ośrodkiem życia społeczno-gospodarczego. Znajduje się tutaj większość instytucji i
urzędów. Wielkim atutem Pabianic jest położenie geograficzne w centrum kraju w sąsiedztwie dużej aglomeracji łódzkiej. Bliskość ważnych szlaków komunikacyjnych stwarza doskonałe warunki dla rozwoju przemysłu, handlu i usług.


Warto zobaczyć:  

*Dwór obronny kapituły krakowskiej - Pabianicki dwór zwany popularnie zamkiem został wzniesiony w latach 1565-1571, a zaprojektował go Wawrzyniec Lorek. Stanowił siedzibę regensów kapituły krakowskiej. Pierwsze wzmianki o budowli można znaleźć w pracach Władysława Tatarkiewicza o architekturze nowożytnej w Polsce. Jednak szczegółowo dworem zainteresował się dopiero Maksymilian Baruch. Dzięki niemu znamy historię "zamku", kto był jego budowniczym i jakie przechodził przebudowy.

*Pałac Enderów  - Przy ulicy Zamkowej 5 w Pabianicach wznosi się jedna z najbardziej charakterystycznych i monumentalnych budowli w tym mieście. Jest to wzniesiony w roku 1883 eklektyczny pałac Karola i Teodora Enderów. Obiekt ten jest symbolem XIX – wiecznej potęgi i pychy pabianickich fabrykantów. Jest też pamiątką po ówczesnych czasach gwałtownego rozwoju miasta. Pałac „grał” nawet w filmie, kiedy Pabianice (nie po raz pierwszy zresztą) „udawały” sąsiednią Łódź. Andrzej Wajda kręcił tutaj sceny do filmu Ziemia obiecana. Dziś budynek nadal pełni ważną nie tylko dla samego miasta funkcję. Od roku 1999 mieści się w nim pabianickie starostwo.


*Kościół Najświętszej Marii Panny  - Pod koniec XIX wieku postanowiono zbudować w Pabianicach nowy kościół katolicki. Początkowo miał stanąć na Starym Mieście, lecz ostatecznie wybrano teren zwany „gliniankami” przy ulicy Zamkowej. Mieszkańcom „starówki” nie było to na rękę i w miejscu pierwotnej lokalizacji nowej świątyni wzniesiono też drugą – skromny kościół św. Floriana.

*Kościół św. Mateusza - Początkowo była to skromna budowla drewniana o czym wspomina Długosz. W XVI wieku podniszczony już kościółek nie godny był stolicy „państwa pabiańskiego” i kapituła nakazała opracować projekt nowej, obszerniejszej świątyni. Pomógł w tym wielki pożar miasta w roku 1532, który strawił również stary kościół Wzniesiono na jego miejscu nowy, również z drewna, aczkolwiek „większy od poprzedniego i pięknej roboty, lecz bez wieży”, jak wspomina lustracja z roku 1533 i 1535. Pół wieku później zdecydowano się postawić wreszcie murowany budynek.


*Dworzec PKP w Pabianicach - Budynek pabianickiego dworca wzniesiony został w latach 1901-1902, jako jedna ze stacji kolei warszawsko-wiedeńskiej. Wówczas był to teren wsi Nowe Karniszewice, a samo miasto znajdowało się około 2 kilometrów na wschód. Pierwszy pociąg wjechał na stację 15 listopada 1902 roku.


*Cmentarz żydowski - został założony w poł. XIX w. Zachowało się tutaj 650 nagrobków, najstarszy z nich pochodzi z 1871 r.

*Domy tkackie w Konstantynowie Łódzkim - Ściśle związane z powstaniem miasta są parterowe domy tkackie powstałe w I połowie XIX wieku, zamieszkane niegdyś przez pierwszych osadników nowo powstałego Konstantynowa.

*Dawny kościół ewangelicko-augsburski w Konstntynowie Łódzkim - Budowla wzniesiona została w latach 1826 – 1834 według projektu Ludwika Bethiera. Początkowo jednonawowy kościół został przekształcony pod koniec XIX wieku. Dobudowano nawy boczne, a budowla uzyskała styl neorenesansowy.


*Młyn wodny w Konstantynowie Łódzkim - Tuż za cmentarzem w Konstantynowie Łódzkim znajduje się zabytkowy młyn wodny na rzece Łódce, pochodzący z XIX/XX wieku.

*Cmentarz wojenny w Żabiczkach - Na terenie konstantynowskich Żabiczek znajduje się cmentarz z okresu I wojny światowej. Spoczywają tu żołnierze armii rosyjskiej i niemieckiej.










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz