marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

niedziela, 10 marca 2024

GMINA KOZIELICE

 

 
 

 

https://www.youtube.com/channel/UCsDaz7bLvCvALWlL-PpZEkA

 

Kozielice (do 1954 gmina Tetyń) – gmina wiejska położona w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie pyrzyckim. Siedzibą gminy jest wieś Kozielice.

Gmina Kozielice położona jest w południowej części województwa zachodniopomorskiego w powiecie pyrzyckim. Od północy graniczy z gminą Bielice, od zachodu z gminą Banie, od wschodu z gminą Pyrzyce, a od południa z gminą Myślibórz. Siedziba gminy – miejscowość Kozielice – oddalona jest 50 km od Szczecina, 40 km od zachodnich przejść granicznych, 8 km od Pyrzyc. Gmina Kozielice jest gminą typowo rolniczą, której powierzchnia wynosi 94,5 km². Gminę Kozielice zamieszkuje około 2700 osób. W skład gminy wchodzi jedenaście sołectw: Czarnowo wraz z Zadeklinem, Kozielice, Łozice, Maruszewo, Mielno Pyrzyckie, Przydarłów,  Rokity, Siemczyn, Tetyń, Trzebórz, Załęże.  Struktura powierzchni:

    użytki rolne - 75,47% w tym:
        grunty orne - 83,00%
        sady - 0,20%
    użytki zielone - 16,80%
        lasy i zadrzewienia - 11,75%
        woda - 2,31%
        tereny komunikacyjne - 3,54%
        tereny osiedlowe - 1,47%
        pozostałe - 5,46%

Przez Gminę Kozielice przebiega krajowa droga ekspresowa S-3 Szczecin-Gorzów Wlkp. z węzłem komunikacyjnym „Pyrzyce” w pobliżu miejscowości Zadeklino (oddana do użytku w rok 2010). W celu wykorzystania możliwości rozwoju, które z sobą niesie droga S-3, gmina opracowała Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego w obrębie Mielna Pyrzyckiego o pow. ok. 86 ha z przeznaczeniem pod przemysł i usługi „Park Przemysłowy Zadeklino”, który jest zlokalizowany w pobliżu zjazdu z drogi ekspresowej S-3.

Gmina ma charakter typowo rolniczy. Grunty orne - w większości klasy III a i b - zajmują 83% użytków rolnych. Prawie 2/3 użytków jest zagospodarowana przez 7 gospodarstw wielkoobszarowych. Gminę Kozielice zamieszkuje ok. 2700 osób. Większość mieszkańców pracuje w rolnictwie na terenie gminy, pozostali w Szczecinie, Pyrzycach i okolicy. Osoby bezrobotne to głównie byli pracownicy rolni: poprzednio zatrudnieni w zlikwidowanych Państwowych Gospodarstwach Rolnych, które do roku 1990 były głównymi i największymi zakładami pracy w gminie Kozielice. Na terenie Gminy zarejestrowanych jest ok. 90 podmiotów gospodarczych.


TURYSTYKA:

Na terenie Gminy Kozielice znajduje się wiele interesujących elementów o wartościach przyrodniczych. W pofalowanym, rolniczym krajobrazie wysoczyzny, wyróżniają się: niecka jeziora Świdno, rynna jezior Piaseczno i Dłużyńskiego, wraz z przyległymi lasami, jezioro Czarne, południowa część gminy z urozmaiconą rzeźbą powierzchni i brzegiem jeziora Sitno.

Oprócz jezior na terenie gminy występują liczne oczka wodne, których największe skupiska znajdują się w jej południowej części. Największym z nich jest duże zalewisko wodne koło Mielna Pyrzyckiego. Ze względu na duże walory krajobrazowe, obszar ten uznany został użytkiem ekologicznym jako zespół przyrodniczo – krajobrazowy „Mielno Pyrzyckie”. Siedem dużych jezior wraz z wieloma mniejszymi stawami i oczkami wodnymi zajmuje 380 ha.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się miejscowości Załęże i Czarnowo położone nad jeziorami Sitno i Czarne, chętnie z nich korzystają turyści z Polski, z zagranicy, a także mieszkańcy regionu. Staraniem gminy tereny przyległe do jezior są przekwalifikowane na działki rekreacyjne, a następnie zagospodarowywane – pod domki letniskowe, plaże, pola namiotowe, parkingi. W ślad za rozwojem turystycznym tych miejscowości są zamiary tworzenia gospodarstw agroturystycznych zapewniających dodatkową bazę noclegową i różne atrakcje. Wędkarze mogą liczyć na złowienie suma, sandacza, szczupaka, okonia, węgorza, karpia, lina, leszcza oraz płoci.

Lasy położone głównie w południowo-wschodniej i zachodniej części gminy zajmują obszar 1103 ha i są częścią dużych kompleksów Nadleśnictwa Myślibórz. Dominującym gatunkiem jest buk, a następnie dąb, jesion, wiąz i klon. Z drzew iglastych – sosna, modrzew, jodła, świerk i daglezja. Lasy pełne są grzybów i zwierzyny łownej. Można zapolować na dzika, jelenia, sarnę i ptactwo łowne. Gospodarką łowiecką zajmują się trzy koła łowieckie. Wspomnieć też należy, że w lasach kozielickich występują chronione gatunki ptaków: bieliki (3 pary), orliki krzykliwe (3 pary) oraz wiele innych w tym derkacze, gągoły, wąsatki.

Parki wiejskie, aleje oraz starodrzewy przykościelne i cmentarne stanowią wartościowy element krajobrazu gminy zarówno jako składnik szaty roślinnej jak i część zasobów kulturowych. Najczęściej spotykanymi gatunkami drzew pomnikowych jest wiąz szypułkowy, buk zwyczajny, jesion wyniosły, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, lipy drobnolistne i szerokolistne.

Wymienione powyżej walory i fakty świadczą z pewnością o atrakcyjności gminy Kozielice, której władze zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzania, inwestowania i współpracy.

ZABYTKI:

    Kościół p.w. Św. Ducha w Czarnowie z XVII w.;
    Kościół p.w. Św. Stanisława BM w Kozielicach z przełomu XV-XVI w.;
    Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łozicach z XV w. wraz z terenem cmentarza przykościelnego oraz kamiennym murem i bramką cmentarną (odbudowany w latach 2006-2011);
    Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rokitach z przełomu XV-XVI w. wraz z terenem cmentarza przykościelnego (odbudowany w latach 2009-2012);
    Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Tetyniu z 2 połowy XIII w.;
    Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Załężu z 2 połowy XIII w.;
    Kościół p.w. Św. Stanisława Kostki w Mielnie Pyrzyckim z XVI w. wraz z terenem dawnego cmentarza przykościelnego.

źródło: www.kozielice.pl

 


 




1 komentarz: