marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

wtorek, 11 lipca 2023

GMINA MASŁÓW

 

 

 

 

 

KURIER MASŁOWSKI:

https://www.maslow.pl/asp/pl_start.asp?typ=23&menu=127&strona=1

 

PUBLIKACJE GMINY MASŁÓW:

https://www.maslow.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=64&strona=1


Masłów (do 1954 gmina Dąbrowa) – gmina wiejska w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim. Jedną z gmin aglomeracji kieleckiej. W latach 1975–1998 gmina należała administracyjnie do województwa kieleckiego. Gminę Masłów utworzono 1 stycznia 1973 roku na podstawie uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kielcach.

Siedzibą gminy jest miejscowość Masłów Pierwszy.

W centrum gminy zlokalizowane jest średniej wielkości sportowe lotnisko Kielce-Masłów użytkowane przez Aeroklub Kielecki.


INSYGNIA GMINY MASŁÓW:


Herb
Herb Gminy jest znakiem rozpoznawczym gminy, symbolem więzi terytorialnej i kulturowej mieszkańców. Jego celem jest przekazanie pewnego komunikatu, który w skondensowanej formie zawiera charakterystyczne cechy terytorium gminy. Herb gminy powstał na wzór dawnych herbów terytorialnych i miejskich w wyniku rozpisanego konkursu dla mieszkańców. Rada Gminy Masłów w roku 1991 na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 13 ustawie o samorządzie terytorialnym w dniu 30 kwietnia 1991 roku podjęła uchwałę Nr VI/44/91 w sprawie herbu Gminy Masłów – przyjęła znak graficzny będący herbem Gminy Masłów.

Wizerunek herbu
Herb gminy Masłów składa się z trzech części. W górnym polu znajduje się duża litera – M, koloru czarnego na niebieskim tle, symbolizująca nazwę gminy. Do litery tej „przytwierdzone” są białe skrzydła – symbolizujące Areoklub Kielecki, którego lotnisko znajduje się na terenie gminy. Dolna część herbu podzielona jest na dwa pola. Pole prawe przedstawia w sposób symboliczny (zielone wzniesienie porośnięte drzewami) krajobraz gminy. W lewym polu znajduje się natomiast postać kobieca w świętokrzyskim stroju ludowym – czarno-czerwonej zapasce, a obok niej stoi maselnica, nawiązująca do wyrobów, z których od wieków słynęła gmina (stąd wywodzi się jej nazwa). Tło herbu zostało oparte z jednej strony o walory krajobrazowe i historyczne, z drugiej o rozpoznawalny element gminy jakim jest lotnisko Masłów.


ZARYS HISTORYCZNY:


Gmina posiada wiele opracowań nt. zakładania poszczególnych miejscowości i tworzenia obszaru gminy. Według dostępnych informacji po raz pierwszy nazwa Masłów pojawia się w 1573 roku. Nazwa gminy Masłów pochodzi ze staropolskiego Masło. Gmina Masłów jest jedną z niewielu najstarszych osad w województwie świętokrzyskim. Po przejściu dóbr biskupów krakowskich na własność skarbu Królestwa za czasów Dyrekcji Górniczej w Kielcach – rok 1816, Masłów należał do tzw. „dóbr górniczych”. W roku 1827 liczył zaledwie 800 mieszkańców. Gmina Masłów posiada bardzo bogatą historię m.in. historia kościoła, okres I i II wojny światowej, okres powojenny. Wiele radosnych oraz smutnych chwil zapisało się na jej kartach, jak choćby uwidoczniony na tablicy napis zmarłej w 1653 roku Katarzyny Jórkiewiczównej znajdujący się przy dzisiejszym Kościele w Masłowie: „Smutni rodzice na znak miłości zimnym marmurem nakryli kości”. Fakt ten wskazuje na to, że niegdyś, w XVII wieku istniała na terenie gminy kaplica wraz z cmentarzem.

Gmina Masłów (z siedzibą gminnej rady narodowej w Masłowie) została utworzona od 1 stycznia 1973, uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kielcach nr XVII/79/72 z dnia 8 grudnia 1972 roku. W skład nowo utworzonej gminy weszły obszary sołectw: Barcza, Brzezinki, Ciekoty, Dąbrowa, Wiśniówka, Masłów Drugi (w ramach obszaru którego wydzielone zostało sołectwo Dolina Marczakowa), Masłów Pierwszy, Mąchocice Kapitulne, Mąchocice-Scholasteria i Wola Kopcowa.



WARTO ZOBACZYĆ:


Ciekoty-Żeromszczyzna-Szklany Dom
Diabelski Kamień
Kościół w Masłowie
Pamiątka pobytu Jana Pawła II w Masłowie
Lotnisko w Masłowie
Kapliczka w Woli Kopcowej
Przełom Lubrzanki
Cedzyna - zalew na Lubrzance
Wiśniówka - osiedle robotnicze i kamieniołomy
Cmentarz choleryczny - Zielona Dolina w Masłowie
Skałka Kamieńczyk
Skałka w formie progów skalnych

źródło: https://www.maslow.pl

 


 




 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz