marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

środa, 30 listopada 2022

GMINA ZWIERZYN

 

 
 

 


Zwierzyn (niem. Neu Mecklenburg) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, siedziba gminy Zwierzyn.

Gmina Zwierzyn położona jest w północno wschodnim krańcu województwa lubuskiego oraz południowo zachodniej części powiatu strzelecko – drezdeneckiego. Od wschodu graniczy z gminą Stare Kurowo, od północy ze Strzelcami Krajeńskimi, od zachodu z Santokiem, od południa zaś z Santokiem i Drezdenkiem.

W strukturze krain geograficznych obszar gminy zajmuje niewielki fragment Kotliny Gorzowskiej, która jest częścią Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej (Pradoliny Noteci). Południową granicę gminy na całej długości wyznacza prawy brzeg Noteci, północną natomiast ciąg pagórków czołowo-morenowych Pojezierza Myśliborskiego, które należą już do Pojezierza Pomorskiego.

Przez środek gminy biegnie równoleżnikowo linia kolejowa Kostrzyn-Krzyż, zapewniająca dogodne połączenie z Poznaniem, Piłą i Szczecinem. Na terenie gminy funkcjonują trzy stacje kolejowe: w Górkach, Sarbiewie i Zwierzynie (Strzelce Krajeńskie Wschód). Znaczenie lokalne posiada odgałęzienie linii kolejowej ze Zwierzyna do Strzelec Krajeńskich.

Zwierzyn położony jest przy drodze krajowej nr 156 łączącej Barlinek z Drezdenkiem przez Strzelce Krajeńskie. Biegnąca na południe droga nr 157 łączy Zwierzyn ze Skwierzyną. Jedyny most na Noteci znajduje się w Gościmcu. Znaczenie lokalne posiada szosa łącząca Górki ze Zwierzynem i Przyłęgiem oraz Zwierzyn z Góreckiem.


HERB GMINY ZWIERZYN:

Herb gminy Zwierzyn przedstawia w polu srebrnym czarną głowę byka o rogach złotych, pomiędzy którymi znajduje się czerwona pięciopłatkowa róża ze złotym środkiem i zielonymi wypustkami. Warga górna byka i wywieszony język są czerwone. Zęby byka srebrne obnażone. Szyja tej samej barwy co głowa z siedmioma frędzlami futra skierowana w lewo. Herb został ustanowiony przez Radę Gminy 26 lutego 2014 r. - uchwałą nr Rady Gminy Zwierzyn nr XLI/219/2014


ZARYS HISTORYCZNY:

Wieś (czterdzieści domów) założono w 1756. W 1766 powstał młyn wodny zbudowany przez polskiego budowniczego Jana Marcina Müllera. Stał on nad Młyńskim Potokiem. Kościół (obecnie pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela) wzniesiono w 1767 (technika ryglowa, potem kilkakrotnie przebudowywany). W 1773 we wsi noc spędził król pruski Fryderyk II Wielki. W 1857 powstała linia kolejowa (tzw. Ostbahn) i centrum wsi stopniowo przeniosło się z rejonu kościoła w rejon stacji kolejowej Strzelce Krajeńskie Wschód. W 1937 wybudowano we wsi i okolicach czternaście schronów żelbetowych (element Wału Pomorskiego).

Podczas II wojny światowej Niemcy zamordowali we wsi polskiego robotnika przymusowego z Koninka – Jana Marcinkowskiego. 29 stycznia 1945 zostali oni wyparci ze Zwierzyna, a wieś została potem zasiedlona przede wszystkim przez osadników wojskowych pełniąc rolę przedmieścia Strzelec Krajeńskich, z którymi posiadała dawniej połączenie kolejowe. W czasach PRL we wsi działały: młyn, tartak, żwirownia, spółdzielnia GS, Zakład Usług Mechanizacyjnych oraz Usług Remontowo-Budowlanych, a także Spółdzielnia Kółek Rolniczych.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa gorzowskiego.


TURYSTYKA I OBIEKTY:

Projekt „Łączą nasz rzeki” zakładał przeprowadzenie analizy potrzeb infrastruktury wodnej dla 10 gmin (Gorzów Wlkp., Bogdaniec, Drezdenko, Górzyca, Kostrzyn n/O, Santok, Słubice, Skwierzyna, Witnica oraz Zwierzyn) zgodnie z podpisanym porozumieniem międzygminnym na rzecz utworzenia spójnej analizy i w oparciu o wspólne aplikowanie o fundusze unijne. Stworzona dla potrzeb realizacji projektu dokumentacja zawiera oceny możliwości jakie niesie za sobą położenie gmin w aspekcie turystyki wodnej, jak również ich późniejszą aktywizację dzięki szczegółowo wyznaczonym w analizie kierunkom rozwoju. W ramach projektu powstała opracowana przez Zachodnie Centrum Konsultingowe „EURO INVEST” Sp. z o.o. „Analiza potrzeb w zakresie możliwości transgranicznego wykorzystania dróg wodnych w gminach: Gorzów Wlkp., Bogdaniec, Drezdenko, Górzyca, Kostrzyn, Santok, Słubice, Skwierzyna, Witnica oraz Zwierzyn”.

BUNKRY - WAŁ POMORSKI:

Silny węzeł obrony Wału Pomorskiego - ok. 18 obiektów (wraz z "tobrukami"). Większość obiektów mocno wysadzona. Schrony w większości B1 z jedną lub dwoma izbami bojowymi, typowe dla odcinka Noteci. Na odcinku tym znajduje się jeden z najlepiej zachowanych schronów Pommernstellung - zachowany w całości schron B1 z dwoma płytami 7P7 (na posesji prywatnej ul. Notecka 1) oraz drugi z zachowaną płytą 7P7(?) w miejscowości Sierosławice 10 (teren prywatny). Schrony znajdują się w miejscowości Zwierzyn na trasie kolejowej Krzyż - Gorzów - Kostrzyn stacja PKP Strzelce Krajeńskie Wschód.

Do zobaczenia jest także cenny zabytek - kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki filialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, dawniej z muru pruskiego, obecnie murowany, z 1767 roku.

źródło: www.zwierzyn.pl; Wikipedia

 


 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz