marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

poniedziałek, 26 września 2022

GMINA CZERMIN (WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE)

 

FILM PROMOCYJNY O GMINIE CZERMIN:

 https://www.youtube.com/watch?v=ltw_KGKnz4s

 

MAPA GMINY

źródło: https://czermin.wlkp.pl

 

Czermin – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim z siedzibą we wsi Czermin.

Gmina Czermin leży na północ od Pleszewa, w południowo – wschodniej części województwa wielkopolskiego. Położona jest w krainie zwanej Nizina Wielkopolską i stanowi część Wysoczyzny Kaliskiej rozciętej od północnego wschodu doliną rzeki Prosny. Powierzchnia gminy wynosi 97,8 km2, zamieszkuje ja blisko 5 tys. mieszkańców. Siedzibą urzędu jest położona w południowej części gminy wieś Czermin. W skład gminy wchodzi 15 miejscowości, z czego 14 to wsie sołeckie. największą z nich są Broniszewice, które stanowią 20% ogółu mieszkańców. Sąsiadujemy z gminami Chocz, Gizałki, Żerków, Kotlin oraz Pleszew.

Sołectwa

    Broniszewice
    Czermin
    Grab
    Łęg
    Mamoty
    Pieruchy
    Pieruszyce
    Psienie-Ostrów
    Skrzypnia
    Strzydzew
    Wieczyn
    Żale
    Żbiki
    Żegocin


HERB GMINY:

Gmina Czermin od 2000 roku używa własnego herbu zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy. Według legendy herb ten wywodzi się z Moraw. Morawskiemu księciu podczas polowania zastąpił drogę żubr. Widząc to rycerz Łastek, słynący z olbrzymiej siły pochwycił zwierzę za róg i nie tylko je utrzymał, ale przebiwszy mu nozdrza kołkiem z dębowej wici, przyprowadził księciu. Kiedy żubra wziął inny dworzanin, nie zdołał go utrzymać. Wtedy Łastek doskoczył i jednym cięciem miecza uciął zwierzęciu głowę. Za swój czyn dostał od władcy znaczny majątek i herb.


ZARYS HISTORYCZNY GMINY:

Pierwsze wzmianki o miejscowości Czermin ukazały się w 1241 roku i mówiły  o istnieniu rodu Czermińskich herbu Wieniawa wymienianych tu w XIV, XV wieku, a także jeszcze w 1559 roku. W XVI wieku Czermin był pod władaniem Suchorzewskich, wzmiankowanych również w 1618 roku. W 1693 roku istniał majątek w Czerminie i należał do Macieja Rzeszotarskiego. Już przed 1719 rokiem znalazł się w rękach Kurcewskich. W 1846 roku dziedzicem dóbr został Józef Trębiński od którego odkupiła majątek za 50 000 marek Alfreda Pruska z Mierzyckich wzmiankowana jako właścicielka jeszcze w 1881 roku. Następnie dobra przeszły na jej syna Witolda Pruskiego, później znalazły się w rękach Roberta Weigta. W latach 80 – tych XIX wieku Czermin liczył 39 domów i 422 mieszkańców. W 1905 roku majątek czermiński wymieniony pod nazwą Preussenau, następnie w 1909 i 1913 roku jako własność państwowa, dzierżawiona Heinrichowi Jouanne. W 1913 roku w dzierżawionej majętności państwowej było 18 koni, 160 szt. bydła i 70 świń. Od 1921 roku majątek był w rękach Skarbu Państwa Polskiego, dzierżawiony w 1926 roku Niceforowi Sicińskiemu.


WARTE ZAINTERESOWANIA:


Kościół pw. św. Jakuba w Czerminie (1 poł XVIII w.)

Grab – pałac (1850)

Psienie-Ostrów – dwór (1890)

Dwór w Skrzypni (2 poł. XIX w.)

Pałac w Żegocinie (XVIII w.)

Kościół pw. NMP Wniebowziętej w Żegocinie (XVIII w.)

Broniszewice
        pałac (1892)
        park (2 poł. XIX w.)
Grab
        pałac (1850)
        park (XIX w.)
        oficyna (1810–1820)

Pieruchy
        dwór (XIX w.); pozostałości parku
    

źródło: https://czermin.wlkp.pl









 

 



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz