marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

poniedziałek, 22 sierpnia 2022

GMINA TRZEBIELINO

 

 

 

 


"ECHA TRZEBIELIŃSKIE" & "WIEŚCI TRZEBIELIŃSKIE":

https://trzebielino.pl/gminne-gazetki/


FILM PROMOCYJNY:

https://www.youtube.com/watch?v=vn_BHMVjYmE


Trzebielino (kaszb. Trzebielënò, niem. Treblin) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Trzebielino, w pobliżu jeziora Trzebielskiego (Trzebielińskiego) i przy trasie drogi krajowej nr DK21. Miejscowość jest siedzibą sołectwa Trzebielino w którego skład wchodzą również Szczyciec i Toczek.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego.


Gmina Trzebielino jest położona w środkowo – zachodniej części województwa pomorskiego, w powiecie bytowskim, przy drodze krajowej numer 21 Miastko-Ustka, ok. 50 km od Morza Bałtyckiego. Powierzchnia to ponad 225 km², liczba ludności to  ok. 3800 osób. Gospodarka gminy opiera się na leśnictwie, rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym.


Bogactwo gminy stanowią lasy obfitujące w runo leśne (zajmują 62 % powierzchni gminy). W lasach, gł. sosnowo-bukowych, spotkać można rzadkie i chronione gatunki roślin i zwierząt.

Gmina leży w otulinie Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”, a w okolicach miejscowości Zielin znajduje się rezerwat „Torfowisko Zielin Miastecki”, który kryje cenne gatunki roślin.

Przez tereny gminy Trzebielino przepływa jedna z największych i najpiękniejszych rzek Pomorza-Wieprza i inne mniejsze: Bożanka, Bystrzenica, Pokrzywna. Tereny te popularne są wśród miłośników turystyki kajakowej, których przyciąga ciekawa trasa z pięknymi krajobrazami i licznymi przeszkodami do pokonania.

Do atrakcji turystycznych należy również szlak rowerowy „Morenowe Wzgórza” łączący gminy Trzebielino i Miastko, rowerowy szlak ciekawostek przyrodniczych wiodący przez Trzebielino, Zielin, Gumieniec, Glewnik i Dolno.

Przez teren gminy Trzebielino przebiega również historyczny szlak turystyczny wzdłuż pięciu zabytkowych kościołów w Biesowicach, Bruskowie Wielkim, Kwakowie, Zębowie i Cetyniu- cetyński kościółek przeszedł w ramach projektu kompleksowy remont.

W gminie znajdują się tereny przeznaczone w miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla miejscowości Trzebielino pod budownictwo mieszkaniowe, rekreację indywidualną, usługi. Jest więc to doskonałe miejsce na dom, wypoczynek lub firmę.

Gmina Trzebielino skutecznie pozyskuje środki unijne, za co w 2006 roku została wyróżniona tytułem „Gminy otwartej na fundusze strukturalne”, przyznawanym przez Związek Powiatów Polskich. Kierunkiem jej działań jest stworzenie coraz lepszych warunków do zamieszkania, prowadzenia firmy poprzez rozwój infrastruktury oraz poprawę wizerunku, a także promocja niewątpliwych walorów turystyczno-rekreacyjnych.

Nasza gmina jako pierwsza w Polsce zmodernizowała w 100% oświetlenie uliczne na nowoczesne i energooszczędne oprawy LED-owe. Całość została zrealizowana w oparciu o formułę finansowania projektu z oszczędności wygenerowanych z obniżenia rachunków za energię – zastosowana formuła finansowania nie obciąża budżetu gminy.

ZARYS HISTORYCZNY:

Trzebielino stanowiło centrum zachodniej części włości Puttkamerów. Puttkamerowie władali Trzebielinem do 1945 roku. Wieś została wymieniona przez pomorskiego geografa Eilhardusa Lubinusa w 1612 roku jako teren zamieszkały przez Wendów. W XVIII wieku mieszkało tutaj 12 kmieci i 6 zagrodników oraz funkcjonowała kuźnia.W 1836 roku przeprowadzono w Trzebielinie uwłaszczenie chłopów. Mimo prowadzonej przez Puttkamerów akcji kolonizacyjnej do ostatniej wojny miejscowa ludność używała kaszubskich nazw części przysiółków. Po wojnie wśród osadników główny trzon stanowili także Kaszubi z okolic Kartuz, Kościerzyny i Chojnic. Dzięki Puttkamerom w połowie II tysiąclecia ziemia trzebielińska zaczęła się bardzo intensywnie rozwijać pod względem urbanistycznym, gospodarczym i handlowym.


GMINA TRZEBIELINO - KROKIEM W NOWOCZESNOŚĆ

Gmina Trzebielino jest pierwszą gminą w Polsce 100% LED! Jako pierwsza w Polsce gmina całkowicie zmodernizowała oświetlenie uliczne, instalując nowoczesne i energooszczędne oświetlenie ledowe. Inwestycja została zrealizowana w oparciu o formułę finansowania projektu z oszczędności wygenerowanych z obniżenia rachunków za energię (ESCO), dzięki której nie obciążono dodatkowo budżetu.


WALORY TURYSTYCZNE GMINY:


Nieskażone środowisko naturalne, czyste powietrze, cisza i możliwość korzystania z wielu atrakcji turystycznych charakterystycznych dla obszarów wiejskich zapewnią Państwu udany wypoczynek w gminie Trzebielino. Niewątpliwym atutem gminy są duże kompleksy leśne będące miejscem występowania licznych gatunków grzybów i innych owoców runa leśnego-nasze lasy są więc znakomitą bazą dla amatorów grzybobrania. Przy głównych szlakach komunikacyjnych znajduje się kilkanaście miejsc postoju pojazdów. Przez teren gminy przepływa jedna z największych rzek Pomorza-Wieprza i jej bezpośrednie i pośrednie dopływy: Pokrzywna, Bystrzenica, Rybiec, Ślizień, Kunica, Korzyca, Bożanka, Broczynka. Leśny odcinek Wieprzy, na południe od miejscowości Broczyna, stanowi obszar lęgowy ptaków, gatunkowo związanych z rzekami o bystrym prądzie tj. pliszka górska, zimorodek, gągoł, tracz, nurogęś. Spośród ssaków chronionych spotkać tutaj można wydrę i bobra.Popularne są spływy kajakowe rzeką Pokrzywną, które najlepiej rozpocząć w Trzebielinie, Glewniku lub Bąkowie. Szlak jest malowniczy i średnio uciążliwy (przeszkody w postaci powalonych drzew). Pokrzywna jest prawostronnym dopływem Wieprzy i połączenie tych rzek sprawia wrażenie, że właśnie Pokrzywna jest głównym korytem, a Wieprza do niej wpada. Spływ można zakończyć na polu namiotowym „Mnich” w Broczynie lub płynąć dalej Wieprzą, nawet do Bałtyku. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu kajakowego: więcej pod numerem tel.: 504-420-194.Na terenie gminy znajduje się niewiele jezior, największe – Trzebielińskie w miejscowości Trzebielino jest zbiornikiem wodnym silnie zarastającym, jednak podejmowane są obecnie działania mające na celu pozyskanie środków na rekultywację jeziora; inne to np. jez. Miłaczewo położone wśród zalesionych wzgórz czy jez. Bąkowo. Kompleksy leśne wzbogacają sztuczne zbiorniki wodne, które powstały m.in. w ramach programu „Mała Retencja” realizowanego przez Nadleśnictwo Trzebielino, np. zbiornik retencyjny „Łąki bronowieckie”. Ustawiono  w ich okolicach wiaty, tablice informacyjne, wyznaczono miejsca na ogniska.

Ścieżka w Trzebielinie 

W ramach ciekawego projektu „Młodzi i seniorzy z ikrą” wzdłuż jeziora Trzebielińskiego powstała ścieżka rekreacyjna, ustawiono także urządzenia do ćwiczeń, wiaty z miejscami na ognisko, wyremontowano pomost. W okolicach miejscowości Zielin utworzono rezerwat „Torfowisko Zielin Miastecki”, obejmujący ochroną torfowisko przejściowe i zarastające oczka dystroficzne z dobrze zachowanymi stadiami sukcesyjnymi formowania się torfowiska oraz stanowiska rzadkich i chronionych roślin wodnych i torfowiskowych. Atutem gminy jest także bliskie sąsiedztwo z Parkiem Krajobrazowym „Dolina Słupi”, niezwykle cennym przyrodniczo, jedynym w województwie pomorskim parkiem typu dolinnego. Na terenie gminy znajduje się aż 145 pomników przyrody, w tym:  141 pojedynczych drzew, 1 grupa drzew, 1 aleja bukowa i 2 głazy narzutowe. Do atrakcji turystycznych należy również szlak rowerowy „Morenowe Wzgórza” łączący gminy Trzebielino i Miastko. Trasa o długości 32 km została wyznaczona tak, by ukazać jak najwięcej walorów przyrodniczo-krajobrazowych obu gmin. Prowadzi leśnymi drogami przez bory, malownicze wsie, wśród pagórkowatych wzniesień w Nadleśnictwach Miastko, Dretyń i Trzebielino. Na tablicach ustawionych wzdłuż trasy umieszczono ciekawostki z historii regionu, ze świata przyrody. Przez gminę przebiega również historyczny szlak turystyczny wzdłuż pięciu zabytkowych kościołów w Biesowicach, Bruskowie Wielkim, Cetyniu, Kwakowie i Zębowie. Cetyński kościółek przeszedł w ramach projektu kompleksowy remont, odzyskał dawny blaski i jest nie tylko miejscem modlitwy, ale i cenną atrakcją turystyczną.


SZCZEGÓLNIE WARTO ZOBACZYĆ:

 

zespół dworsko-parkowy z końca XIX w. w Broczynie
 

kościół filialny p.w. Najświętszego Zbawiciela  z końca XVII w. wraz z otoczeniem w Cetyniu
 

kościół parafialny p.w. Niepokalanego Serca NMP wraz z otoczeniem i wystrojem wnętrza murowany w latach 1681-1691 w Trzebielinie
 

pałac von Puttkamerów murowany z 1810 r. w Trzebielinie 

budynek stacji kolejowej  z 1910 r. i kościół filialny p.w. św. Jana Chrzciciela z 1930 r. w Gumieńcu;
 

kościół filialny p.w. Narodzenia NMP z 1864 r. w Objezierzu;
 

pałac z przełomu XVIII i XIX w. w Suchorzu;
 

młyn wodny z początku XX w., plebania murowana z II poł. XIX w. w Trzebielinie;
 

budynek stacji kolejowej z 1910 r. w Zielinie

źródło: www.trzebielino.pl; Wikipedia

 


 













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz