marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

wtorek, 12 lipca 2022

NADLEŚNICTWO DOJLIDY

 

 

 
 
 
źródło: https://dojlidy.bialystok.lasy.gov.pl


Nadleśnictwo Dojlidy położone jest na południowo - zachodnim skraju Puszczy Knyszyńskiej i swym zasięgiem terytorialnym obejmuje obszary wokół miasta Białystok, ograniczone od południa i zachodu szerokim łukiem rzeki Narew.

Nadleśnictwo Dojlidy przepięknie położone wśród lasów, na terenach zaliczanych do obszaru "Zielonych Płuc Polski", obejmuje fragmenty Puszczy Knyszyńskiej. Graniczy z Nadleśnictwem Knyszyn od północnego zachodu i północy, z Nadleśnictwami: Czarna Białostocka i Supraśl od północnego wschodu, z Nadleśnictwem Żednia od wschodu, z Nadleśnictwem Bielsk od południa, z Nadleśnictwem Rudka od południowego zachodu i z Narwiańskim Parkiem Narodowym od zachodu.
Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej, opracowanej przez Mroczkiewicza i Tramplera tereny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku lokują się w: II Krainie Mazursko – Podlaskiej oraz IV Krainie Mazowiecko – Podlaskiej. Są to tereny położone w zasięgu zlodowacenia bałtyckiego, z krajobrazami o charakterze pagórkowatym, sandrowym lub równinno – morenowym. 

Tereny Nadleśnictwa Dojlidy natomiast, w całości mieszczą się w II Krainie Mazursko – Podlaskiej, w Dzielnicy Wysoczyzny Białostockiej.
Powierzchnia gruntów pozostających w zarządzie Lasów Państwowych – Nadleśnictwa Dojlidy wynosi 16 134,16 ha w tym powierzchnia leśna  15 592,37 ha. Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Dojlidy obejmuje gminy: Miasto-Białystok, Choroszcz, Juchnowiec Kościelny, Supraśl, Suraż, Turośń Kościelna, Wasilków, Zabłudów, Dobrzyniewo Duże. Nadleśnictwo obecnie składa się z dwóch obrębów leśnych: Dojlidy i Katrynka, w tym 12 leśnictw.


ZASOBY LEŚNE:

 Udział siedlisk leśnych

    64% – borowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków iglastych, najczęściej sosny i świerku
    35% – lasowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków liściastych
    1 %. – olsy, czyli lasy porastające żyzne, bagienne tereny

Udział gatunków lasotwórczych

    85% – sosna, modrzew
    6% –  świerk
    4% – olsza
    3% – brzoza
    2% – dąb i pozostałe

Udział drzewostanów w klasach wieku

Rozpiętość klasy wieku wynosi 20 lat (np. I klasa wieku – drzewostany w wieku do 20 lat, II klasa – 21 – 40 lat, III klasa – 41 – 60 lat itd.).

    7%  – I klasa
    10%  – II klasa
    23%  – III klasa
    27%  – IV klasa
    19%  – V klasa
    14%  – VI klasa i starsze

Przeciętna zasobność drzewostanów

    Sosna – 320 m3/ha
    Świerk – 322 m3/ha
    Dąb – 212 m3/ha
    Brzoza – 204 m3/ha
    Olsza - 273 m3/ha


HODOWLA LASU:

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

W Nadleśnictwie Dojlidy odnowienia obejmują rocznie ok. 100 ha.
Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.

Corocznie Nadleśnictwo Dojlidy pielęgnuje ok. 352 ha gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.

Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze ok. 152 ha, czyszczenia późne – na 63 ha, trzebieże wczesne – na 127 ha, a trzebieże późne – na 763 ha.

Następną czynnością jest wprowadzanie sadzonek gatunków drzew i krzewów, które mogą stworzyć dolne warstwy drzewostanu, tzw. podszytu. Podszyt sadzony jest na siedliskach ubogich, gdzie z powodu niedoboru związków pokarmowych lub wody gatunki drzewiaste mają niewielką szansę wytworzenia dolnego piętra drzewostanu.


OBIEKTY EDUKACYJNE W NADLEŚNICTWIE DOJLIDY:


> SIEDZIBA NADLEŚNICTWA DOJLIDY
- W ramach edukacji przyrodniczo – leśnej prowadzone są różnego rodzaju akcje, imprezy i spotkania organizowane najczęściej we współpracy ze szkołami i lokalną społecznością.

> WIATA PRZED SIEDZIBĄ NADLEŚNICTWA - Przed siedzibą Nadleśnictwa Dojlidy znajduje się leśna wiata, przy której wyznaczono miejsce na ognisko i wypoczynek. Za wiatą ustawionych zostało kilka tablic edukacyjnych dotyczących rozróżniania gatunków drzew.

> Ścieżka przyrodniczo - leśna "Las Antoniukowski" - Ścieżka usytuowana jest w Białymstoku, w Lesie Antoniukowskim, a jej część przebiega przez Rezerwat Przyrody Antoniuk. Jej celem jest pokazanie wysokich walorów przyrodniczych tego obiektu, jak również zapoznanie jej uczestników z ważnymi zagadnieniami dotyczącymi gospodarki leśnej i ochrony przyrody.Ścieżka liczy około 3 km. Pokonanie całej trasy i zapoznanie się z poszczególnymi zagadnieniami zajmuje około 2 godzin.
Trasa przebiega szlakiem oznakowanym tablicami o tematyce przyrodniczo-leśnej.

> Szlakiem Drzew Leśnych w Lesie Antoniukowskim - Trasa w kompleksie Las Antoniukowski, ukazująca gatunki drzew i krzewów oraz ich lecznicze właściwości. Poznajemy tu takie gatunki drzew jak: sosna zwyczajna, świerk pospolity, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, buk zwyczajny, klon zwyczajny, wiąz szypułkowy, brzoza brodawkowata, leszczyna pospolita, modrzew europejski, grab zwyczajny, robinia akacjowa, wiśnia ptasia, topola osika, grusza dzika. Ścieżka ma długość ok. 1,5 km i biegnie wzdłuż istniejących dróg leśnych i linii oddziałowych. Trasa posiada 16 przystanków oznakowanych barwnymi tablicami. Jej przejście zajmuje około 1 godziny.

> Ścieżka przyrodniczo - leśna "Przyroda Puszczy Knyszyńskiej" - Ścieżka usytuowana przy Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie k. Wasilkowa pozwala zapoznać się z przyrodą Puszczy Knyszyńskiej oraz formami jej ochrony. Na tablicach zostały zamieszczone informacje dotyczące  ekologicznej roli lasu oraz ochrony środowiska. Miejscem szczególnie atrakcyjnym dla najmłodszych odwiedzających ścieżkę jest blisko usytuowany plac zabaw.

> Izba edukacji leśnej "Orzechówka"
- Izba Edukacji Leśnej znajduje się przy siedzibie Nadleśnictwa Dojlidy, al.1000-lecia P.P. 75/1, w Białymstoku. Zapraszamy na zajęcia o tematyce przyrodniczo – leśnej prowadzone przez leśników, z wykorzystaniem licznych pomocy dydaktycznych min. filmów przyrodniczych, pokazów multimedialnych. Po spotkaniu istnieje możliwość zorganizowania ogniska w pobliżu izby.

> Ścieżka edukacyjna w Lesie Turczyńskim
- W Lesie Turczyńskim, z inicjatywy Stowarzyszenia „Okolica” w Białymstoku, powstała nowa ścieżka edukacyjna. Las Turczyński znajduje się na terenie gminy Choroszcz, na obrzeżach osiedla Nowe Miasto, Kleosina i Turczyna. Jest jedyną w okolicy przestrzenią zieloną, miejscem wypoczynku mieszkańców pobliskich zurbanizowanych osiedli. Jest obszarem cennym i ciekawym przyrodniczo. Na trasie ścieżki umiejscowiono: dwa totemy, hotel dla owadów i kosze na śmieci. Pierwszy totem, z elementami ruchomymi, przedstawia najciekawsze gatunki zwierząt i roślin, występujące w Lesie Turczyńskim, wraz z ich wzajemnymi powiązaniami. Tematyką drugiego totemu są mieszkańcy hotelu dla owadów. W tym miejscu można na bieżąco dokonać obserwacji owadów, a informacje o nich i ich zwyczajach znaleźć na usytuowanym w pobliżu totemie. Ścieżka została zrealizowana w ramach inicjatywy „Edukacja ekologiczna i ochrona zasobów przyrodniczych – aktywizacja mieszkańców okolic Lasu Turczynskiego" stanowiącej część projektu Polskiego Stowarzyszenia Doradczego i Konsultingowego pn. „Eko inicjatywy: działamy i chronimy" finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

źródło: https://dojlidy.bialystok.lasy.gov.pl

 


 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz