Nadleśnictwo Prudnik jest jednym z trzydziestu ośmiu nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Nadleśnictwo jest położone na terenie województwa opolskiego, powiatów: brzeskiego, nyskiego, prudnickiego, głubczyckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego, na terenie miast: Paczków, Otmuchów, Nysa, Głuchołazy, Prudnik, Biała, Głogówek i Głubczyce. Swym zasięgiem obejmuje siedemnaście gmin. Ma powierzchnię 1800 km kw.
Nadleśnictwo Prudnik jest najdalej na zachód wysunietą jednostką RDLP w Katowicach. Od strony północnej i wschodniej graniczymy kolejno z nadleśnictwami: Tułowice, Prószków, Kędzierzyn, Rudy Raciborskie (wszystkie w tej samej dyrekcji). Granica południowa biegnie wzdłuż granicy państwowej z Republiką Czeską. Na zachodniej granicy znajdują się nadleśnictwa: Bardo Śląskie i Henryków, wchodzące w skład RDLP we Wrocławiu.
ZASOBY LEŚNE:
Na terenie Nadleśnictwa Prudnik przeważają siedliska lasowe z dominacją dębu na niżu i w części wyżynnej oraz świerka w górach. Średni wiek lasów na naszym terenie to 64 lata, a przeciętna zasobność wynosi 260 m sześc./ha.
Udział siedlisk leśnych
90 proc. – lasowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków liściastych
6 proc. – łegi, czyli lasy porastające żyzne, nadrzeczne tereny
3 proc. – borowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków iglastych, najczęściej sosny i świerku
1 proc. – olsy, czyli lasy porastające żyzne, bagienne tereny
HODOWLA LASU:
W Nadleśnictwie Prudnik odnowienia obejmują rocznie ok. 190 ha. Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.
Bierzemy także udział w programie zwiększania lesistości kraju poprzez zalesianie gruntów rolnych i porolnych. Od połowy lat 90-tych XX wieku powierzchnia lasów w zarządzie nadleśnictwa zwiększyła się o ponad 1000 ha. Zalesienia gruntów porolnych prowadzone są zwykle wśród roślin zielnych. Osłaniają one sadzonki oraz nie dopuszczają do zachwaszczenia powierzchni.
Corocznie Nadleśnictwo Prudnik pielęgnuje ok. 720 ha gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.
Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze ok. 220 ha, czyszczenia późne – na 320 ha, trzebieże wczesne – na 600 ha, a trzebieże późne – na ok. 1000 ha.
W celu odtworzenia żywotnych i odpornych na zagrożenia lasów realizuje się tzw. przebudowę drzewostanów. Polega ona na całkowitej lub częściowej zmianie składu gatunkowego lasu, zwykle przez zastępowanie drzew iglastych liściastymi. Przebudowa jest procesem powolnym, gdyż jednym z jej celów jest utworzenie lasu zróżnicowanego pod względem wieku i budowy.
WARTO ODWIEDZIĆ:
> Ścieżka dydaktyczna "Las Biechowski" - cieżka utworzona w 2014 roku w miejsce istniejącej wcześniej ścieżki "Wąwozy Biechowskie": Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna Las Biechowski (długość trasy około 2,5 km) ma na celu ukazanie walorów przyrodniczych jednego z największych kompleksów leśnych Ziemi Nyskiej oraz przypomnienie zasad obowiązujących podczas przebywania w lesie. Las Biechowski ma także ciekawą historię, o której opowiada tablica nr 1. Warto o niej pamiętać, szczególnie że ślady przeszłości mogą wkrótce całkowicie zniknąć. Tablica nr 2 opisuje miejscową faunę, taką jaką obserwujemy na początku XXI wieku. Kolejna tablica uczy rozpoznawania drzew – umiejętności zanikającej w miarę coraz większej migracji ludzi ze wsi do miast. Tablica nr 4 pokazuje grzyby jadalne, jakie można znaleźć w tutejszych drzewostanach. Przypominamy w tym miejscu o ważnej roli grzybów w środowisku leśnym. Kolejny punkt na ścieżce poświęcony jest najważniejszym drzewom w biechowskim lesie tj. dębom. Żaden inny gatunek (może z wyjątkiem świerka) nie odegrał takiej roli w historii Europy. Ścieżka kończy się tablicą o tzw. gatunkach introdukowanych, czyli obcych dla naszej przyrody. Teren dawnego parku pałacowego jest idealnym miejscem, by o nich wspomnieć.
> Ścieżka edukacyjna „Biskupi Las” - Obiekt powstał w 2005 roku, a jego nazwa związana jest z tym, że lasy te stanowiły niegdyś własność biskupa wrocławskiego – władcy księstwa nyskiego.
Ze względu na ogrom zagadnienia na potrzeby ścieżki wybraliśmy kilka najważniejszych naszym zdaniem problemów.
Na ścieżce możecie się dowiedzieć:
- najważniejszych rzeczy o nadleśnictwie
- czym jest szkółka leśna
- po co nam mała retencja
- jaki las powinniśmy hodować
- jaka jest geologiczna przeszłość okolicznych terenów
- jakie chronione gatunki roślin i zwierząt można spotkać w Biskupim Lesie
- jakie są główne korzyści płynące z lasu
- jaka jest rola genów w życiu drzew
- co zagraża lasom
- co to jest odnowienie lasu
- jakie skutki mają pożary lasu
Ścieżka rozpoczyna się od miejsca parkingowego, w którego pobliżu znajduje się wiata drewniana z możliwością rozpalania ogniska. Na 3,5-kilometrowej trasie ścieżki znajduje się kilka obiektów powiązanych z jej tematyką – szkółka leśna, dwa zbiorniki małej retencji oraz wyrobisko w kraterze starego wulkanu.
> Ścieżka edukacyjna „Rezerwat Cicha Dolina” - Pierwsza ścieżka edukacyjna w Nadleśnictwie Prudnik. Biegnie wzdłuż jednego z najbardziej uczęszczanych szlaków turystycznych w Górach Opawskich.
Ścieżkę utworzono, aby przybliżyć turystom drzewostany objęte ochroną rezerwatową. Na długości około 2 km umieszczono 7 tablic opisujących najbardziej charakterystyczne gatunki flory i fauny rezerwatu.
Ścieżkę utworzono, aby przybliżyć turystom drzewostany objęte ochroną rezerwatową. Na długości około 1 km umieszczono 7 tablic opisujących najbardziej charakterystyczne gatunki flory i fauny rezerwatu.
1 – Punkt startowy. Na tablicy mapa z przebiegiem ścieżki, podstawy prawne utworzenia rezerwatu, lista zakazów na terenie rezerwatu
2 – Świat zwierząt. Opis fauny rezerwatu z krótką charakterystyką pluszcza, salamandry plamistej i popielicy.
3 – Las łęgowy. Typy lasów łęgowych na terenie Nadleśnictwa Prudnik. Najważniejsze zagrożenia.
4 – Świat roślin. Opis flory rezerwatu z krótką charakterystyką pokrzyka wilczej-jagody, lilii złotogłów i bluszcza zwyczajnego.
5 – Czosnek niedźwiedzi. Opis jednej z najbardziej charakterystycznych roślin rezerwatu.
6 – Buczyny. Opis dominującego zbiorowiska leśnego w rezerwacie.
7 – Świat roślin II. Ogólne informacje o roślinach chronionych z krótką charakterystyką wawrzynka wilczełyko, żywca kremowego i lepiężnika białego.
źródło: https://prudnik.katowice.lasy.gov.pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz