Tuliszków – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie tureckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie konińskim.
Sieć osadniczą gminy tworzy 15 wsi sołeckich. Siedzibą gminy jest Tuliszków (dawniej Zadworna).
Gmina Tuliszków znajduje się we wschodniej części województwa wielkopolskiego, w północno-zachodniej części powiatu tureckiego, na południe od Konina.
Graniczy z gminami:
od północy – Krzymów i Stare Miasto
od wschodu – Turek i Władysławów
od zachodu – Rychwał
od południa – Malanów
od południowego zachodu – Mycielin
Północno-zachodnia granica gminy stanowi granicę powiatu.
Gmina i Miasto Tuliszków położona jest w sercu wschodniej części Wielkopolski, w powiecie tureckim. Dużym atutem Tuliszkowa jest bliskość autostrady A-2, tylko 7 km dzieli miasto od najbliższego węzła w Żdżarach.
Gmina zajmuje obszar o powierzchni 150 km², podzielony na 15 sołectw (Gadowskie Holendry, Grzymiszew, Kiszewy, Krępa, Nowy Świat, Ogorzelczyn, Piętno, Ruda, Sarbicko, Smaszew, Tarnowa, Wielopole, Wróblina, Wymysłów i Zadworna).
W Gminie i Mieście Tuliszków mieszka 10,5 tys. osób. Z analizy struktury wiekowej ludności wynika, że 2288 mieszkańców ma mniej niż 19 lat. Liczba osób w wieku produkcyjnym wynosi 6412, natomiast w wieku poprodukcyjnym 1768. Przewagę liczebną stanowią kobiety.
Rzeźba terenu
Rzeźba powierzchni terenu gminy jest stosunkowo zróżnicowana. Charakterystyczne są izolowane pagóry zlodowacenia środkowopolskiego, porozdzielane szerokimi dolinami rzecznymi o płaskim, zazwyczaj podmokłym dnie. Dość liczne są utrwalone wydmy poprzeczne (na południowy zachód od Tuliszkowa) oraz wielki wał wydmowy, utworzony przez utrwalone wydmy paraboliczne, długości 6–7 m i spadkach dochodzących do 30%. Na terenach występowania pagórów spadki wynoszą 5–20%, a wysokości względne bardziej zróżnicowane. Najniżej położony punkt znajduje się w pobliżu północno-zachodniej granicy gminy, na brzegu rzeki Powy. Jego wysokość bezwzględna wynosi 98,2 m n.p.m. Najwyżej położony punkt, ok. 171 m n.p.m., znajduje się na południowej granicy gminy.
Wody powierzchniowe i podziemne
Obszar gminy usytuowany jest w zlewni Warty, odwadniany jest przez jej lewe dopływy Powę i kanał Topiec. Na terenie gminy brak jest większych, naturalnych zbiorników wodnych, występują jedynie niewielkie stawy naturalne oraz większe, utworzone wskutek spiętrzenia wód Powy, Pokrzywnicy i Topca.
Gleby
Gmina posiada niekorzystne warunki gospodarowania. Brak jest gruntów klas I i II, grunty III klasy zajmują ok. 6%, a klasy IV niecałe 10% ogólnej powierzchni. Prawie połowę gruntów stanowi klasa najmniej żyzna VI, a wraz z klasą VIz – zajmują 54% powierzchni gminy.
Klimat
Klimat gminy charakteryzuje się częstszym niż na terenach pozostałych występowaniem dni słonecznych lub z małym zachmurzeniem (41,8 dni w roku) oraz dni z przymrozkami – 78 razy w roku. Występuje względnie duża liczba dni bez opadu – 209,4. W regionie występuje najwięcej dni bardzo ciepłych (średnia dobowa temp. 15,1–25 °C), przeciętnie 88. Średnia roczna temp. wynosi 8 °C. Okres wegetacyjny trwa 210–220 dni. Suma opadów jest niska, wynosi 550–600 mm/rok
Fauna i flora
Na terenie gminy zinwentaryzowano 28 gatunków roślin objętych ochroną ścisłą i 14 gatunków pod ochroną częściową. Wśród nich są gatunki uznane za wymierające w Wielkopolsce, np.: dziewięćsił bezłodygowy, mieczyk dachówkowaty, widłak wroniec, kosaciec syberyjski i gnieździk leśny. Gatunki narażone to: goździk pyszny, lilia złotogłów, stoplamek szerokolistny, widłak spłaszczony, rojnik pospolity, sasanka łąkowa, pełnik europejski i bagno zwyczajne. Gatunki uznane za rzadkie to m.in.: goździk piaskowy, widłak jałowcowaty i widłak goździsty. Zinwentaryzowano również stanowiska 16 gatunków roślin chronionych uznanych jako niezagrożone na terenie Wielkopolski. Na obszarze gminy występują m.in. łosie, jelenie, sarny, dziki, zające, bażanty, kuropatwy, lisy, borsuki, króliki, piżmaki i tchórze.
źródło: https://www.tuliszkow.pl; Wikipedia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz