marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

niedziela, 19 czerwca 2022

MIASTO NOWY TARG



Nowy Targ – miasto w województwie małopolskim, położone w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej u stóp Gorców, w widłach Czarnego i Białego Dunajca. Siedziba powiatu nowotarskiego oraz gminy wiejskiej Nowy Targ, a także Euroregionu Tatry.

Nowy Targ - stolica Podhala, jest malowniczym miastem położonym na południu Małopolski w sercu rozległej Kotliny Orawsko - Nowotarskiej. Miasto jest znakomitą bazą wypadową w Tatry, Pieniny, nad Jezioro Czorsztyńskie, na Babią Górę, czy wreszcie osobliwe, pełne szlaków turystycznych, Gorce. Tradycyjnym rzemiosłem nowotarskim jest kuśnierstwo, nowotarscy kuśnierze szyją kożuchy i kurtki skórzane znane w całym kraju. Do atrakcji wynikających z tradycji miasta handlowego należą słynne nowotarskie jarmarki mające niepowtarzalny charakter. Jarmarki odbywają się w czwartki i soboty, w niedziele plac targowy zamienia się w samochodową giełdę.


Kultura:

Nowy Targ to miasto o dużym potencjale kulturalnym. Działalność kulturalną prowadzi przede wszystkim Miejski Ośrodek Kultury, posiadający salę widowiskową na ponad 400 miejsc oraz góralską Izbę Regionalną Związku Podhalan im. ks. prof. Józefa Tischnera. Tutaj odbywają się wystawy, spektakle teatralne, koncerty, imprezy okolicznościowe, konkursy literackie i fotograficzne. W kulturalnym życiu miasta znaczącą rolę odgrywa Spółdzielczy Dom Kultury, w którym działają zespoły folklorystyczne, koła zainteresowań oraz odbywają się kursy tańca. Ważne miejsce w edukacji kulturalnej młodego pokolenia zajmuje Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. F. Chopina oraz Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury, który proponuje zajęcia z plastyki, muzyki i tańca, organizuje konkursy i wystawy plastyczne, turnieje szachowe i zawody modeli latających. W mieście działa profesjonalna Galeria "Jatki" (nazwa pochodzi od jej umiejscowienia w stylowym XIX-wiecznym budynku dawnych jatek), która jest organizatorem wielu prestiżowych wystaw (m.in. litografii Marca Chagalla, grafik Pabla Picassa) i koncertów. Działają tu również zespoły folklorystyczne "Śwarni", "Mali Śwarni", "Hyrni", "Mali Hyrni"; chóry:"Echo Gorczańskie", "Miejski Nauczycielski Chór Gorce" "Venite Adoremus Domini", a także Związek Podhalan, Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Polskie Towarzystwo Historyczne, Stowarzyszenie Polsko-Niemieckie Forum Podhale.

Sport i Turystyka


Czym żyje miasto oprócz handlu i rzemiosła? Oczywiście hokejem na lodzie. Stąd wywodzi się drużyna hokejowa, która 18 razy sięgała po tytuł mistrza Polski. Miasto jest wymarzonym miejscem dla turystów preferujących uprawianie turystyki aktywnej. Można stąd prowadzić nieskończenie długie piesze wędrówki szlakami gorczańskimi, uprawiać narciarstwo zjazdowe i biegowe, turystykę rowerową, kajakarstwo górskie, sporty motorowe, szybownictwo i spadochroniarstwo, jeździectwo, kulturystykę i fitness, hokej na lodzie. Nowy Targ to także solidna baza sportowo - rekreacyjna. Znajduje się tu lodowisko, lotnisko sportowe, dwa wyciągi narciarskie, boiska piłkarskie, wielofunkcyjna hala "Gorce" z kortami tenisowymi, siłownie i kluby odnowy biologicznej, skate park. Dużym atutem przyrodniczym jest rezerwat ścisły "Bór na Czerwonem".


NARCIARSTWO BIEGOWE


Dla amatorów narciarstwa biegowego Nowy Targ posiada doskonale utrzymane ratrakiem trasy, które rozpoczynają się za mostem na Al.100-lecia, ciągną się wzdłuż Białego Dunajca do Szaflar i z powrotem do miejsca startu. Inne okrążają Bór i prowadzą do ul. Lotników lub skarpą nad brzegiem Białego Dunajca. Od roku 2004 miasto wraz z innymi samorządami Podhala organizuje Podhalański Bieg Narciarski im. Jana Pawła II, w którym udział brać mogą zarówno profesjonaliści jak i amatorzy. Malownicza trasa wiedzie z Gliczarowa Górnego na nowotarskie lotnisko.


Miasto ze smakiem

Pod tym hasłem władze samorządowe we współpracy z Koalicją Marek Ziem Górskich promują górski region z akcentem lokalnych rarytasów, które rozpozna każdy turysta. Nowotarskie, wspaniale smakujące lody, wytwarzane przez rodziny Żarneckich, Lubieńskich i Jarkiewiczów wg starych receptur na bazie naturalnych składników i świeżych owoców, mają już zasłużoną renomę. Nowotarskie lody zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Natomiast dzięki bacówkowemu szlakowi miasto stało się atrakcyjniejsze dla odwiedzających nas turystów. Bacówki w stylu góralskim, stada owiec pasące się na gorczańskich halach, wpisały się w malowniczy pejzaż Gorców. W obrębie miasta znajduje się 7 bacówek, w których tradycyjnymi metodami wyrabia się sery z owczego mleka - oscypki, znane i lubiane w wielu miejscach na świecie za swój niepowtarzalny, oryginalny smak. W bacówkach, oprócz degustacji można również zaopatrzyć się w rzetelnie przyrządzane produkty z owczego mleka wyrabiane od wieków tymi samymi metodami.

W drugiej połowie sierpnia w mieście odbywa się "Jarmark Podhalański". Na jego czas, malowniczy nowotarski rynek przyjmuje oblicze placu targowego, ze szczególnym uwzględnieniem prezentacji wyrobów rzemiosła i rękodzieła. W czasie trwającej 4 dni imprezy odbywa się wiele występów zarówno grup folklorystycznych z różnych stron świata, jak i prezentujących inne gatunki muzyki.


Przedsiębiorczość:

Nowy Targ jest miastem, w którym działa ok. 4.500 podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Są to mali i średni przedsiębiorcy. Wiele osób utrzymuje się z działalności handlowej dzięki usytuowaniu w naszym mieście największego w okolicy jarmarku, masowo odwiedzanego przez turystów ze Słowacji. Miasto oferuje szeroką pomoc inwestorom w zakresie pozyskiwania terenu pod inwestycje; dysponuje własnymi działkami, uczestniczy przy zamianach i transakcjach prywatnych. W zakresie wymaganych decyzji administracyjnych zapewnia minimalny okres ich wydawania, uczestniczy także w uzbrajaniu technicznym terenu (budowa sieci kanalizacji sanitarnej, wodociągowej, infrastruktury drogowej) choć jest to zawsze analizowane pod kątem efektywności w porównaniu z innymi zadaniami inwestycyjnymi gminy. Gmina oferuje również pomoc w organizowaniu spotkań z właścicielami terenów przewidzianych pod inwestycje z udziałem merytorycznych pracowników, którzy na bieżąco mogą odpowiedzieć na pytania zadawane na spotkaniach, inicjować fachową dyskusję przyspieszającą rozwiązanie problemów.

 

WARTO ZOBACZYĆ:

 Kościół św. Katarzyny

Kościół p.w. św. Anny

Rynek z szeregiem zabytkowych domów mieszczańskich z XIX / XX w. z figurą św. Jana Kantego

Ratusz

Kaplicę Papieską z 1979 r. na Polanie Rusnakowej

Muzeum Podhalańskie PTTK

Muzeum Drukarstwa (ul. Sobieskiego 4)

Pomnik Władysława Orkana

Budynek "Sokoła" z 1908 r.

Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego, szkołę założoną w 1904 r

Rezerwat Przyrody Bór na Czerwonem (114 ha)

Stary zajazd, ul. Waksmundzka 105

źródło: www.nowytarg.pl

 


 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz