marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

sobota, 7 maja 2022

NADLEŚNICTWO TUCZNO

 


https://tuczno.pila.lasy.gov.pl/

 

Nadleśnictwo Tuczno jest jednym z dwudziestu nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Nadleśnictwo jest położone na terenie województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego oraz powiatu wałeckiego i pilskiego. Swym zasięgiem obejmuje pięć gmin. Ma powierzchnię ponad 20 023 ha.

Teren Nadleśnictwa Tuczno jest w niewielkim stopniu zurbanizowany, dzięki czemu zachęca do wszelkich odmian turystyki i rekreacji.

Pod zarządem Nadleśnictwa Tuczno znajduje się 20 023 ha lasów. Jest to teren bardzo ciekawy przyrodniczo. Rzeźba tego obszaru została ukształtowana podczas ostatniego zlodowacenia bałtyckiego 10-12 tysięcy lat temu. Cofanie lądolodu na skutek zmian klimatycznych nie było jednostajne, w rezultacie tereny Nadleśnictwa są dość różnorodne pod względem krajobrazowym.

 Przeważa teren pagórkowaty. Rzeki w wielu fragmentach płyną malowniczymi dolinami, niektóre jeziora otoczone są wysokimi skarpami. Gleby w większości wykształciły się z piasków i glin polodowcowych. Tereny te są niezwykle bogate w wody powierzchniowe i podziemne. Przepływają tędy rzeki Płociczna, Rudnica, Korytnica, występuje aż 40 jezior, z których największymi są: Liptowskie, Tuczno, Zamkowe, Miłogoszcz, Strączno, Nakielno.


Nadleśnictwo Tuczno charakteryzuje się niewielkim rozproszeniem tworzących je kompleksów leśnych. Drzewostany tworzy głównie sosna, mniejszy udział mają: brzoza, buk, dąb, olsza, oraz modrzew i świerk. Tereny administrowane przez Nadleśnictwo Tuczno są niezwykłe pod względem przyrodniczym i krajobrazowym. Występują na nim liczne osobliwości przyrodnicze, ostoje rzadkich i ginących gatunków np. tracza nurogęsi, bielika, orła krzykliwego, zimorodka i żółwia błotnego. Stałym elementem okolicznej fauny stały się żubry. Spotkać również można łosie, wilki i rysie.
Niezwykle bogata jest także flora. Stwierdzono tu występowanie między innymi: storczyków – krwistego, szerokolistnego i plamistego, kruszczyka błotnego, listeri jajowatej oraz podkolana białego. Na terenie Nadleśnictwa znajduje się również rezerwat chiropterologiczny „Strzaliny koło Tuczna" – chroni on czwarte w Polsce pod względem liczby zimowisko nietoperzy, w którym hibernują: nocek duży, nocek Natterera, nocek rudy oraz gacek brunatny. Rezerwat znajduje się w miejscu grupy warownej „Wisielcza Góra", należącej do umocnień Wału Pomorskiego. Ruiny budowli nadziemnych są miejscem występowania 38 gatunków mszaków, występują również kosodrzewina oraz rokitnik zwyczajny.


Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny. Średni wiek lasów na naszym terenie to 56 lat, a przeciętna zasobność wynosi 284 m3/ha.

Udział siedlisk leśnych


    72 proc. – borowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków iglastych, najczęściej sosny i świerku
    27 proc. – lasowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków liściastych
    1 proc. – olsy, czyli lasy porastające żyzne, bagienne tereny

Udział gatunków lasotwórczych


    89,57 proc. - sosna
    3,26 proc. - brzoza
    2,16 proc. - buk
    1,66 proc. - dąb
    0,80 proc. - świerk
    0,97 proc. - modrzew
    1,23 proc. - olsza
    0,03 proc. - topola
    0,07 proc. - grab
    0,04 proc. - daglezja zielona
    0,01 proc. - olsza szara


TURYSTYKA I REKREACJA:


Szczególne walory krajobrazowe i przyrodnicze środowiska naturalnego na terenie, którego położone jest Nadleśnictwo Tuczno, jego bogactwo flory i fauny, cenne zabytki architektury i przyrody, liczne jeziora, pola biwakowe oraz plaże sprzyjają rozwojowi turystyki.

Liczne jeziora, porozrzucane po terenie Nadleśnictwa Tuczno, są atrakcyjne dla wędkarzy i miłośników rekreacyjnego pływania.

Najatrakcyjniejsze trasy turystyczne przebiegające przez tereny leśne Nadleśnictwa Tuczno zostały oznakowane i udostępnione jako szlaki turystyczne piesze, rowerowe. W lasach nadleśnictwa istnieje 10 wydzielonych miejsc postoju pojazdów i miejsca aktywnego udostępniania lasu. Edukacyjna oferta Nadleśnictwa przeznaczona jest dla grup zorganizowanych jak i dla osób indywidualnych samodzielnie poruszających się po „Kąciku edukacyjnym” i ścieżkach leśnych. Nadleśnictwo Tuczno to jednostka otwarta na upowszechnianie wiedzy przyrodniczo-leśnej, jest również organizatorem różnych akcji i spotkań edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą.

Do atrakcji turystycznych regionu należą: zamek Wedlów Tuczyńskich (XIV w.), zabytkowe kościoły (w Tucznie – XVI w., Marcinkowicach – XVII w., Lubieszy – XIV w.), młyn wodny (XVIII w.), zabytkowe kapliczki porozrzucane na terenie Gminy Tuczno, grupa warowna „Góra Wisielcza” wchodząca w skład umocnień Wału Pomorskiego będąca jednym z największych zimowisk nietoperzy w Polsce. Odcinek drogi na trasie Wałcz–Rutwica zwany Czarodziejską górką, gdzie rzeczy, które normalnie powinny staczać się w dół, tutaj toczą się pod górę. Tereny leśne Nadleśnictwa Tuczno są wykorzystywane przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW), gdzie prowadzone są badania oraz jako powierzchnie badawcze Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UP) z głównym ukierunkowaniem na meteorologiczną stację badawczą wieża - laboratorium do monitorowania wielkości pochłaniania CO2 w ekosystemach leśnych pod kierownictwem prof. Janusza Olejnika.

źródło: https://tuczno.pila.lasy.gov.pl/

 

 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz