marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

środa, 20 kwietnia 2022

GMINA PIOTRKÓW KUJAWSKI

 

 
 

 FILM PROMOCYJNY:

https://youtu.be/GvbU3RbFkqs


Piotrków Kujawski (dawniej Piotrkowo, zwane również Piotrkowem Żydowskim; niem. 1939–1942 Petrikau, 1943–1945 Petrikau (Wartheland)) – miasto w Polsce, położone w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie radziejowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Piotrków Kujawski. W okresie międzywojennym miasto administracyjnie należało do województwa warszawskiego, następnie od 1938 do 1950 do województwa pomorskiego, później do województwa bydgoskiego, a w latach 1975–1998 do województwa włocławskiego.


Gmina Piotrków Kujawski położona jest w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i stanowi część powiatu radziejowskiego. Krajobraz gminy jest nizinny. Jedynym dominującym elementem orograficznym jest falista równina z niewysokimi pagórkami morenowymi w rejonie jeziora Głuszyńskiego i Czarnego Brodu, gdzie wysokości względne przekraczają 40 m. Gmina Piotrków Kujawski zajmuje powierzchnię 139 km2 zamieszkiwaną przez około 10.000 mieszkańców.


ZARYS HISTORYCZNY:


Piotrków Kujawski usytuowany jest na skrzyżowaniu dróg krajowych Ciechocinek - Sompolno i Kruszwica - Włocławek. Najstarszy zapis dotyczący osadnictwa w rejonie dzisiejszego Piotrkowa Kujawskiego, pochodzi z 1252 roku i podaje, że książę Kujawsko - Łęczycki Kazimierz, przekazał biskupstwu włocławskiemu różne wsie w tym Piotrków. Około 1325 roku osada występowała jako wieś parafialna. Osada stopniowo przybierała wygląd osady miejskiej o zabudowie ulicowej. Prawa miejskie Piotrków Kujawski uzyskał za panowania Króla Zygmunta III Wazy. Akt erekcyjny nosi datę 5 kwietnia 1589 r. Przez cały ten okres miasteczko skupiało przede wszystkim ludność rolniczą i rzemieślniczą.

W 1800 roku Piotrków liczył około 500 mieszkańców z tendencją dalszego wzrostu. Zaangażowanie w Powstaniu Styczniowym spowodowało, że w 1867 roku Piotrków prawa miejskie utracił, mimo to nadal rozwijał się jako ośrodek handlowy. W 1933 roku Piotrków "otrzymał" elektryczność, w tym czasie liczył ok. 4000 mieszkańców. II wojna światowa doprowadziła do drastycznego spadku liczby ludności do około 1000 mieszkańców. Od 1 stycznia 1998 roku Piotrków Kujawski odzyskał prawa miejskie.

Położenie i ludność


Miasto i Gmina Piotrków Kujawski położony jest w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego na granicy z województwem wielkopolskim. Pod względem hydrograficznym jest położony na obszarze dwóch dorzeczy Odry i Wisły. Oś hydrograficzną stanowi kanał Gopło - Świesz odprowadzający wody ze znacznej części gminy do jeziora Gopło oraz Jeziora Głuszyńskiego, które wraz z Jeziorami Czarny Bród i Słuchaj są najczystszymi zbiornikami wodnymi. Jest to gmina rolnicza o powierzchni 13 862 ha, którą zamieszkuje około 10 000 osób, w mieście na stałe zamieszkują 4573 osoby.

Na terenie jednostki administracyjnej występują dwa obszary prawnie chronione, do nich należą: Nadgoplański Park Tysiąclecia utworzony w 1967 r. z dostępem do jeziora Gopło oraz obszar Chronionego Krajobrazu ustanowiony w 1983 r. dla terenów przylegających do Jeziora Głuszyńskiego.

Tereny te wyznaczają kierunek do rozwoju turystyki i gospodarstw agroturystycznych, które zapewniają profesjonalną obsługę i gwarancję dobrego wypoczynku.

Zabytki

    Zespół Dworsko – Parkowy w Piotrkowie Kujawskim z połowy XIX wieku

    Kościół Parafialny w Piotrkowie Kujawskim

    Kościół w Połajewie

    Zespół parkowo dworski z II połowy XIX wieku w Leszczach.

roku 1978 uchwałą Gminnej Rady Narodowej w Piotrkowie Kujawskim powołano Gminny Ośrodek Kultury na bazie remizy OSP, który organizuje systematycznie wiele imprez celem zagospodarowania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży szkolnej, są to: turnieje, quizy, konkursy piosenek. Największą imprezą są organizowane corocznie na przełomie miesięcy lipiec -sierpień ,,Dni Piotrkowa Kujawskiego”, jest to przegląd dorobku kulturalnego Miasta i Gminy.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Kujawskim działa od 1948 roku, mieści się w centrum Piotrkowa Kujawskiego. Oprócz wypożyczalni Biblioteka prowadzi działalność kulturalno-oświatową włączając się w organizowanie uroczystości o charakterze gminnym. Ponadto w placówce tej działa czytelnia internetowa, zorganizowana w ramach programu “IKONKA”.

źródło: http://www.archiwum.piotrkowkujawski.pl; www.piotrkowkujawski.pl

 


 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz