marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

poniedziałek, 28 lutego 2022

MIASTO I GMINA PILAWA

 

 

 


FILM PROMOCYJNY:

http://www.pilawa.com.pl/film/pilawa.wmv

 

Pilawa – miasto w woj. mazowieckim, w powiecie garwolińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Pilawa. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. siedleckiego.

obszar - 77,25 km2
liczba mieszkańców gminy - około 11 tysięcy
miasto Pilawa - 4 tysiące mieszkańców
stopa bezrobocia - około 7%

Miasto - Gmina Pilawa położona jest w odległości ok. 56 km od Warszawy. W skład gminy wchodzi 11 sołectw oraz miasto Pilawa, które stanowi centrum administracyjno-handlowe.


Opis Herbu:

Na tarczy hiszpańskiej, w polu błękitnym półtrzecia krzyża złotego.

Herb nawiązuje do symboliki herbu Złota Pilawa, którym pieczętował się ród Potockich.

Ziemie naszego miasta od początku XIX w. zamieszkali osadnicy niemieccy, którzy przybyli na te tereny z Poznańskiego. Oni tworzyli społeczność na tych terenach. Zakładali rodziny, wykupywali tereny sąsiednich wsi. Do dzisiaj w Pilawie istnieją nazwiska dawnych osadników , takich jak Bachman, Bettin, Kicman, Liebert, Okpisz. Chociaż osadnicy niemieccy nie pozostawili po sobie samych złych wspomnień, walka o placówkę znana była na tych terenach. W tamtych też czasach miejscowość otrzymała nazwę Pilawa. Pilawianie, jako podstawę przyjęcia nazwy miejscowości i obecnie herbu wybrali walkę o placówkę, wlkp. O polskość. Jeszcze na początku XX wieku długo starali się o założenie w Pilawie polskiej szkoły, ponieważ do 1905 roku była w Pilawie tylko ewangeliczna szkółka dla dzieci osadników niemieckich. Inna legenda mówi, że nazwa miejscowości Pilawa wywodzi się od źle wymawianego przez osadników niemieckich słowa "piła". Motywem wybrania herbu Pilawa jest również fakt zamieszkiwania hr. Aleksandra Potockiego w dworku znajdującym się na Pilawskiej ziemi. Jako jeden z nielicznych wykształconych obywateli na tej ziemi miał wpływ na rozwój kultury w Pilawie. Dworek Potockich jest nadal "żywy". Do 1973 roku mieściła się w nim szkoła . Od 1973 roku obiekt należał do Ministerstwa Kultury, potem zarządził nim Centralny Ośrodek Metodyki Upowszechniania Kultury, obecnie należy do Narodowego Centrum Kultury. Od 2003 r. dworek wydzierżawiony jest przez Stowarzyszenie "Akademia Łucznica". Gości ludzi z całej Polski i z zagranicy, proponuje kursy, warsztaty, warsztatowe spotkania rodzinne, spotkania plenerowe malarzy i innych ludzi kultury. Ród Potockich posługiwał się dwoma odmianami herbu Pilawa tj. "Złota Pilawa" i "Pilawa srebrna". Z dokumentów archiwalnych Urzędu wynika, iż w Statucie Miasta i Gminy Pilawa uchwalonym Uchwałą Nr III/11/90 Rady Gminy i Miasta w Pilawie z dnia 10 lipca 1990 r. w sprawie statutu Gminy i Miasta w Pilawie ustalono następujący wzór herbu: półtrzecia krzyż żółty na błękitnym tle.


*****


Przeważającą część obszaru gminy stanowią lasy (około 37%), przede wszystkim sosnowe, będącym niezaprzeczalnym atutem Pilawy. O wartości przyrodniczej świadczą dwa rezerwaty przyrody oraz liczne stanowiska roślin chronionych, a także masowo przybywający grzybiarze i amatorzy pieszych wycieczek. Na obszarze gminy znajduje się pięć pomników przyrody. Pośród wartościowych obiektów pod ochroną znalazły się także dwa zabytkowe parki z XIX wieku. Jeden z nich znajduje się w Łucznicy, drugi w Trąbkach z dobrze zachowanym drzewostanem i stawami. W Łucznicy znajduje się zespół dworsko pałacowy, pochodzący z 1840 roku, należący niegdyś do rodu Potockich.


Jednym z atutów logistycznych Pilawy jest jej lokalizacja przy ważnym węźle kolejowym Warszawa - Lublin i Łuków - Skierniewice oraz przy drodze krajowej Warszawa - Lublin. Na terenie miasta i gminy funkcjonuje dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna.

Większość mieszkańców gminy pracuje w Warszawie lub w jej okolicy, a 20% mieszkańców utrzymuje się z rolnictwa. Pilawa pełni funkcję centrum administracyjno - handlowego gminy. Tu znajdują się największa zakłady przemysłowe: Fabryka Farb i Lakierów "Polifarb" S.A. , Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska", PKP, tartak i składnica drewna, Fabryka Klejów i Zakład Utylizacji Odpadów Medycznych. Obszar przemysłowy znajduje się również w miejscowości Trąbki, gdzie funkcjonuje Huta Szkła "Czechy" S.A., produkująca głównie opakowania szklane. W Trąbkach znajduje się również zakład zajmujący się produkcją bombek choinkowych a także firma produkująca domki drewniane. Na naszym terenie zarejestrowanych jest 1219 podmiotów gospodarczych prowadzących działalność produkcyjną, usługową i handlową.

Teren gminy to przede wszystkim obszar rolniczy. Użytki rolne stanowią ponad 50 % powierzchni. Cechą struktury gospodarstw jest duże rozdrobnienie: ponad 20 % to gospodarstwa do 5 hektarów, ponad 50 % zajmuje od 5 do 10 hektarów, powyżej 10 hektarów ma niespełna 30 % gospodarstw. Większość rolników to tzw. chłoporobotnicy- podejmujący pracę również poza rolnictwem.

W celu wykorzystania naturalnych walorów przyrodniczych gminy i rozwoju agroturystyki większość rolników dąży do przekwalifikowania gruntów na działki budowlane i rekreacyjne. Już dziś w miejscowości Puznówka powstało piękne gospodarstwo agroturystyczne z hodowla koni arabskich.

Pilawa posiada własne wysypisko śmieci oraz oczyszczalnię ścieków, jest zwodociągowania i zgazyfikowana. Na terenie gminy znajdują się 4 szkoły podstawowe i 2 gimnazja oraz przedszkole.

źródło: http://www.pilawa.com.pl/

 


 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz