marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

środa, 26 stycznia 2022

POWIAT BUSKI

 

 

 

 FILM PROMOCYJNY:

https://www.powiat.busko.pl/pl/charakterystyka-powiatu/film-promocyjny.html


Powiat buski – powiat w Polsce (województwo świętokrzyskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Busko-Zdrój.

W skład powiatu wchodzą:


    gminy miejsko-wiejskie: Busko-Zdrój, Nowy Korczyn, Pacanów, Stopnica, Wiślica
    gminy wiejskie: Gnojno, Solec-Zdrój, Tuczępy
    miasta: Busko-Zdrój, Nowy Korczyn, Pacanów, Stopnica, Wiślica

Powiat buski położony jest w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego i graniczy z powiatami: kazimierskim, pińczowskim, kieleckim, staszowskim oraz należącym do województwa małopolskiego – powiatem dąbrowskim. Powiat zajmuje obszar 96 739 ha. W skład powiatu buskiego wchodzi osiem gmin: Busko-Zdrój, Gnojno, Nowy Korczyn, Pacanów, Solec-Zdrój, Stopnica, Tuczępy, Wiślica. Zamieszkuje go ponad 75 tys. osób. Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe, są to drogi: numer 73 Kielce-Tarnów i numer 79 Sandomierz-Kraków.

Powiat buski leży w malowniczej Niecce Nidziańskiej, pomiędzy Górami Świętokrzyskimi i Wyżyną Krakowsko-Częstochowską. Są to tereny równinne, lekko pofałdowane. Niezwykłej malowniczości przydają im wyżłobione w lessach płytkie wąwozy i jary, rozległe łąki, doliny rzeczne, liczne zagajniki i stawy. Do Wisły, stanowiącej wschodnią granicę powiatu, zmierzają wszystkie rzeki regionu, w tym przede wszystkim Nida, stanowiąca główną oś całej południowej części województwa. Duże fragmenty powiatu wchodzą w skład dwóch obszarów zaliczonych do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 – „Dolina Nidy” i „Ostoja Nidziańska” oraz dwóch parków krajobrazowych – Nadnidziańskiego i Szanieckiego. Utworzono tu wiele pomników przyrody i rezerwatów, w których można podziwiać zjawiska krasu gipsowego, florę i faunę słonolubną.

Do bogactw geologicznych powiatu należą złoża gipsu i siarki oraz ich pochodne, a także złoża borowiny. Na terenie powiatu występują bogate złoża wód leczniczych: siarczanosłonych i solanek jodkobromkowych. Zasoby te przyczyniły się do powstania i rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego w Busku-Zdroju i Solcu-Zdroju. Zlokalizowane są tutaj liczne specjalistyczne sanatoria i zakłady przyrodolecznicze, dysponujące bogatą bazą leczniczą i zatrudniające wyspecjalizowaną kadrę medyczną. Leczone są tu min. schorzenia reumatologiczne, pourazowe i neurologiczne, dermatologiczne, układu krążenia i choroby cywilizacyjne.

Region, w którym jest położony powiat buski ma bogatą historię. Ziemia ta należy do najstarszych ośrodków chrześcijaństwa i może poszczycić się mianem kolebki polskiej państwowości. Tu miało swoją stolicę państwo Wiślan, a w XIII wieku Wiślica była silnym grodem kasztelańskim. Historię tego terenu dokumentują wspaniałe zabytki na czele z Bazyliką Mniejszą w Wiślicy i w Pacanowie oraz kościoły w Gorysławicach, Chotlu Czerwonym, Chotelku Zielonym, Stopnicy, Szańcu, Nowym i Starym Korczynie, Gnojnie, Kargowie, Zborówku, Świniarach i Busku-Zdroju. Należą one do najcenniejszych obiektów sakralnych w Polsce.

Powiat buski to typowy region rolniczy, gdzie nie ma wielkich ośrodków przemysłowych. Na jego terenie funkcjonuje wiele gospodarstw agroturystycznych a uzdrowiskowy charakter powiatu podnosi atrakcyjność regionu. Powiat posiada dobrze zorganizowaną i szeroką bazę rekreacyjną. Busko-Zdrój ma bardzo szeroko rozbudowaną bazę noclegowo-gastronomiczną. Liczne pensjonaty, domy gościnne, hoteliki, restauracje i kawiarnie zapewniają wygodę i umiarkowane ceny.

Miłośnikom pięknej przyrody i kameralnych form wypoczynku proponujemy urlop w gospodarstwach agroturystycznych. Na uwagę zasługują możliwe długie spacery po uroczych lasach, połączone z udanym grzybobraniem, wędkowanie, nauka jazdy konnej, przejażdżki bryczkami, zimą kuligi, nauka stolarstwa artystycznego i tkania na krosnach, ogniska czy spożywanie posiłków regionalnych.

Dużą atrakcją powiatu buskiego jest Koziołek Matołek – bohater komiksu dziecięcego autorstwa Kornela Makuszyńskiego. Rozsławił on Pacanów na całą Polskę – bawiąc i ucząc młodszych i starszych. Pacanów otrzymał miano Europejskiej Stolicy Bajki i może poszczycić się wspaniałą, nowo wybudowaną siedzibą Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie
z ofertą kulturalną i edukacyjną dla dzieci i młodzieży a także ich rodziców i dziadków.

Powiat buski słynie również z licznych, popularnych w kraju imprez kulturalnych, do których należą, odbywające się w Busku-Zdroju: Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, Ogólnopolski Festiwal Piosenki „Niechaj zabrzmi Bukowina” im. Wojtka Belona, Buskie Spotkania z Folklorem, Przegląd Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych, Lato z Chopinem, Wystawa Fotografii „Ponidzie”, Dni Buska-Zdroju, Festiwal Zdrowia, a także Festiwal Kultury Dziecięcej w Pacanowie, Kingonalia w Nowym Korczynie czy Europejskie Dni Wiślicy.


WARTO ZOBACZYĆ:

WILLA POLONIA

KAPLICA ZDROJOWA PW. ŚW. ANNY

KOMPLEKS #TĘŻNIABUSKO

DZOWNNICA W WISLICY

Bazylika Mniejsza oraz podziemia w Wiślicy

Dom Długosza w Wiślicy

Dwór w Radzanowie

Dwór w Szańcu "Murowaniec"

Dwór w Widuchowej

Galeria Sztuki „Zielona” BWA

Kościół filialny pw. św.Stanisława Bpa w Chotelku

Kościół pw. NP NMP w Busku-Zdroju

Kościół pw. św. Bartłomieja w Chotlu Czerwonym

Kościół pw. św. Jakuba Starszego w Szczaworyżu

Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Dobrowodzie

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Szańcu

Kościół w Starym Korczynie

Muzeum Regionalne w Wiślicy

Ośrodek "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku

Pawilon Archeologiczny w Wiślicy

Zespół kościoła cmentarnego pw. św. Leonarda

źródło: https://www.powiat.busko.pl/; https://busko.travel

 


 




 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz