marquee

☞ www.promogadzety.blogspot.com ☜

poniedziałek, 25 października 2021

ZAKŁAD UTYLIZACJI ODPADÓW PROMIENIOTWÓRCZYCH

 
 

 


Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP) jest jedyną instytucją w Polsce zajmująca się odbiorem, transportem, przetwarzaniem, przechowywaniem i składowaniem odpadów promieniotwórczych. Wszystkie odpady promieniotwórcze wytworzone na terenie Polski są odbierane od wytwórcy i dostarczane do magazynów ZUOP znajdujących się na terenie Kompleksu Jądrowego Świerk. Głównymi wytwórcami promieniotwórczych w Polsce są  szpitale, kliniki, producenci i użytkownicy radiofarmaceutyków oraz ośrodki badawcze. Jedyny w Polsce reaktor jądrowy MARIA jest głównym źródłem ciekłych odpadów promieniotwórczych, które powstają przy produkcji źródeł promieniotwórczych i dekontaminacji skażonych powierzchni. Dodatkowo stanowi też źródło odpadów stałych pochodzenia reaktorowego takich jak odpady podekontaminacyjne oraz zużyte elementy aparatów i urządzeń reaktorowych. 60% odpadów stałych to ampułki po preparatach promieniotwórczych a także strzykawki, lignina, folia, odzież ochronna, zużyte elementy wyposażenia oraz odpady z dekontaminacji. Oddzielną grupą odpadów promieniotwórczych są izotopowe czujki dymu, które dostarczają firmy instalujące nowe urządzenia alarmowe.
Zgromadzone w obiektach ZUOP odpady promieniotwórcze są następnie poddawane procesom przetwarzania, którego celem jest ich bezpieczne przygotowanie do składowania. Przetworzone odpady promieniotwórcze  umieszczane są w metalowych hobokach lub bębnach o pojemności odpowiednio 0,05 m3 i 0,2 m3 zabezpieczonych przed korozją i transportowane są do jedynego w Polsce Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych w Różanie.
 

Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych (KSOP) znajduje się na terenie gminy Różan, położonej ok. 90 km od Warszawy. Zgodnie z klasyfikacją składowisk Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), jest typem składowiska powierzchniowego, przeznaczonego do składowania krótkożyciowych odpadów nisko- i średnioaktywnych oraz do okresowego przechowywania odpadów długożyciowych. KSOP funkcjonuje już od 1961 roku i znajduje się na terenie dawnego fortu wojskowego, wybudowanego przez władze rosyjskie w pierwszej dekadzie XX wieku.
Od wielu lat Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych angażuje się w  działalność informacyjną i edukacyjną związaną z promieniotwórczością. Od 2012 roku organizowane są Dni Otwarte Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych, dzięki którym osoby z całego kraju mogą zobaczyć i dowiedzieć się jak funkcjonuje KSOP. Niezbędnym elementem funkcjonowania jest również współpraca z lokalnymi władzami. Na mocy Porozumienia zawartego pomiędzy Gminą Różan, a Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, o każdym transporcie odpadów promieniotwórczych do KSOP informowany jest Burmistrz Gminy Różan, a członkowie Komisji Ochrony Radiologicznej wybrani spośród radnych Miasta Różan mają wgląd do kart ewidencyjnych odpadów oraz możliwość przeprowadzania własnych pomiarów dozymetrycznych. W trakcie spotkań przedstawicieli ZUOP z Komisją omawiane są wyniki monitoringu środowiska naturalnego, a także sprawy związane z szeroko rozumianym poczuciem bezpieczeństwa mieszkańców Różana.

źródło: tekst własny Zakładu Utylizacji Odpadów Promieniotwórczych

 


 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz