
Powiat goleniowski – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Goleniów.
Powiat zajmuje powierzchnię 1617 km 2 i jest zamieszkany przez ok. 79 tys. osób.
W skład powiatu wchodzą:
gminy miejsko-wiejskie: Goleniów, Maszewo, Nowogard, Stepnica
gminy wiejskie: Osina, Przybiernów
miasta: Goleniów, Maszewo, Nowogard, Stepnica
Położony jest na Równinie Goleniowskiej, Równinie Nowogardzkiej oraz w zachodniej części w Dolinie Dolnej Odry. Większość powierzchni gmin Przybiernów, Stepnica i Goleniów zajmuje Puszcza Goleniowska. W okolicach Goleniowa znajduje się jedyny w województwie port lotniczy Szczecin-Goleniów.
Powiat goleniowski graniczy z siedmioma powiatami:
gryfickim
kamieńskim
łobeskim
polickim (poprzez rzekę Odrę i Zalew Szczeciński)
stargardzkim
Świnoujście (miasto na prawach powiatu, poprzez Zalew Szczeciński)
Szczecin (miasto na prawach powiatu).
ZARYS HISTORYCZNY:
Powiat goleniowski został powołany dnia 1 października 1954 roku w województwie szczecińskim, jako jeden z pierwszych powiatów utworzonych tuż po wprowadzeniu gromad w miejsce dotychczasowych gmin (29 września 1954) jako podstawowych jednostek administracyjnych PRL. Na powiat goleniowski złożyły się 2 miasta i 13 gromad, które wyłączono z dwóch ościennych powiatów w tymże województwie (w praktyce gromady te należały do tych powiatów przez zaledwie dwa dni):
z powiatu nowogardzkiego:
miasta: Goleniów i Maszewo
gromady: Jarosławki, Kliniska Wielkie, Krępsko, Lubczyna, Mosty, Rożnowo Nowogardzkie, Stawno i Żółwia Błoć
z powiatu kamieńskiego:
gromady: Łożnica, Moracz, Przybiernów, Racimierz i Stepnica
Po zniesieniu gromad i reaktywacji gmin z dniem 1 stycznia 1973 roku powiat goleniowski podzielono na 2 miasta i 5 gmin:
miasta: Goleniów i Maszewo
gminy: Goleniów, Lubczyna (zniesiona w 1976), Maszewo, Przybiernów i Stepnica
Po reformie administracyjnej obowiązującej od 1 czerwca 1975 roku terytorium zniesionego powiatu goleniowskiego włączono do nowego (mniejszego) województwa szczecińskiego. 1 stycznia 1992 roku jednoimienne miasta i gminy Nowogard i Maszewo połączono we wspólne gminy miejsko-wiejskie.
Wraz z reformą administracyjną z 1999 roku przywrócono w województwie zachodniopomorskim powiat goleniowski o kształcie i podziale administracyjnym zbliżonym do wyglądu z 1975 roku. Ponieważ nie odtworzono powiatu nowogardzkiego, nowy powiat goleniowski przejął część jego dawnych gmin: Nowogard, Osina i Dobra. 1 stycznia 2002 roku reaktywowano powiat łobeski, do którego przyłączono gminę Dobra z powiatu goleniowskiego.
W sierpniu 2012 roku z inicjatywy mieszkańców powstało stowarzyszenie na rzecz powiatu goleniowsko-nowogardzkiego Partnerstwo i Rozwój celem którego jest zmiana nazwy powiatu. W lutym 2013 rozpoczęto zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem uchwały uruchamiającym procedurę zmiany nazwy. W 2013 r. w gminie Nowogard i Osina zostały przeprowadzone konsultacje społeczne w przedmiocie zmiany nazwy powiatu goleniowskiego na powiat goleniowsko-nowogardzki. 28 stycznia 2014 Rada Miejska w Nowogardzie złożyła wniosek o zmianę nazwy powiatu goleniowskiego. W 2013 r. rady miejskie w: Goleniowie, Maszewie i Stepnicy oraz Rada Powiatu w Goleniowie wyraziły negatywną opinię w sprawie zmiany nazwy.
CECHY REGIONU:
Powiat Goleniowski należy do wyjątkowo atrakcyjnych turystycznie regionów województwa – głównie za sprawą dużych powierzchni leśnych, które zajmują 35 % ogólnej powierzchni powiatu oraz akwenów stanowiących prawie 7 % jego powierzchni. Krajobraz powiatu jest bardzo urozmaicony, a jego ważnymi elementami, wzbogacającymi turystycznie poszczególne gminy są malownicze jeziora. Największe z nich to: jezioro Dąbie, Nowogardzkie oraz Kościuszki. Jeziora wraz z rzekami stwarzają dogodne warunki do wędkowania i czynnego odpoczynku nad wodą. Wymarzonym miejscem do pieszych i rowerowych wypraw, grzybobrania i polowań jest Puszcza Goleniowska. Piękno Powiatu Goleniowskiego można podziwiać na licznych szlakach turystycznych, trasach rowerowych jak również płynąc szlakiem kajakowym „Meandry Iny”. Wszyscy amatorzy aktywnego odpoczynku mogą miło spędzić w kompleksie rekreacyjno-sportowym „Fala” w Goleniowie.
Na terenie powiatu funkcjonuje ok. 7300 podmiotów gospodarczych. Duże znaczenie w gospodarce powiatu odgrywa rolnictwo natomiast czołową gałęzią gospodarki jest przemysł drzewny i meblarski. Powiat posiada również bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę techniczną. Wiele miejscowości jest obsługiwanych przez nowoczesne oczyszczalnie ścieków. Celem zapewnienia właściwego rozwoju oraz zagospodarowania wolnych terenów, władze poszczególnych gmin wchodzących w skład powiatu stwarzają sprzyjające warunki dla rozwoju inwestycji. Oferują zwolnienia podatkowe, możliwość korzystnego zakupu gruntów i obiektów, infrastrukturę i zasoby wykwalifikowanej kadry. Oczekiwanymi kierunkami rozwoju gospodarczego i inwestycyjnego w regionie są: turystyka i rekreacja, przetwórstwo rolno-spożywcze, rolnictwo ekologiczne oraz usługi i przemysł nieuciążliwy dla środowiska naturalnego. Atrakcyjność gospodarczą Powiatu Goleniowskiego podnoszą tereny inwestycyjne. Na terenie Gminy Goleniów utworzono Goleniowski Park Przemysłowy o pow. 300 ha. Znajduje się on w Łozienicy, przy skrzyżowaniu drogi krajowej Nr 3 z drogą na Lubczynę. Teren parku jest w pełni uzbrojony i przeznaczony pod rozwój przemysłu, usług i logistyki. Na terenie parku znajduje się Specjalna Strefa Ekonomiczna, będąca podstrefą Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
WARTO ODWIEDZIĆ:
Puszcza Goleniowska - Jest rozległym kompleksem leśnym liczącym niemal 63 000 ha. Tworzą ją głównie, porastające dość ubogie piaszczyste, gleby bory sosnowe z nielicznymi fragmentami lasów dębowych, bukowych, olszowych i jesionowych. Kompleks leśny na piaszczystej równinie. Kompleks charakteryzuje się także występowaniem torfowisk. Na dziedzińcu nadleśnictwa Kliniska rośnie stara lipa Anna, o obwodzie 8,6 m i wysokości 18 m. Według legendy, nazwa drzewa pochodzi od Anny Jagiellonki, żony księcia pomorskiego Bogusława X, która tu właśnie miała przyjąć polskie poselstwo.
Danowo - zespół kościoła fil. pw. Matki Boskiej Częstochowskiej z cmentarzem przykościelnym
Goleniów - teren Starego Miasta, XIII
Goleniów - zespół – mury obronne (fragmenty)
Goleniów - wieża Mennicza, XIV, XV
Goleniów - Baszta Prochowa (Więzienna)
Goleniów - Brama Wolińska
Mosty - pałac, XVIII/XIX, XIX/XX
Maszewo - mury obronne, XIII/XIV
Bieńczyce - dwór, 1851
Konarzewo - zespół pałacowy
Kulice - dwór, 1 poł. XIX, XX
Nowogard - teren Starego Miasta, pocz. XIV
Nowogard - mury obronne, poł. XIV
Osowo – Bieniczki - zespół pałacowy, kon. XVIII
Warnkowo - park dworski, z reliktami dworu i budynków gospodarczych, 1870
Wierzbięcin - pałac, 1872-1876
Osina - park dworski, 2 poł. XVIII, XIX
źródło: www.powiat-goleniowski.pl; Wikipedia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz